REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Občina Hoče-Slivnica razmišlja o poravnavi z nekdanjim županom

Občina Hoče-Slivnica razmišlja, da bi z nekdanjim županom Antonom Obrehtom po več letih pravdanja zaradi odškodnine za nasedli projekt logističnega centra poskušala skleniti poravnavo. Kot je povedal sedanji župan Marko Soršak, v nobenem primeru ne bodo dobili denarja nazaj. Ali bodo šli v poravnavo, bo prihodnji teden odločil občinski svet.

Sprva je kazalo, da bo Obreht moral občini plačati 489.000 evrov odškodnine zaradi nasedlega projekta Logistični center Oreh. A je vrhovno sodišče jeseni lani to odločitev razveljavilo in zadevo vrnilo v novo sojenje sodišču prve stopnje.

Ta teden bi se tako na pravdnem oddelku mariborskega okrožnega sodišča moral začeti ponovljen postopek, a je bila zaradi možnosti poravnave obravnava preložena na kasnejši datum.

Kot je moč razbrati iz gradiva za sejo občinskega sveta, napovedano za sredo, se bo občina z nekdanjim županom poskušala dogovoriti, da vsak krije svoje stroške pravdnega postopka brez kakršnihkoli obresti in plačila odškodnin.

Za takšen predlog so se po besedah Soršaka odločili zaradi dolgotrajnih sodnih postopkov, ki terjajo veliko časa, energije in denarja na obeh straneh in se bodo zdaj z odločitvijo vrhovnega sodišča morali začeti znova. "Zaključek je negotov, lahko pa pride tudi do zastaranja zadeve," je pojasnil za STA.

Soršak je prepričan, da je poravnava za občino trenutno najbolj "ekonomična in ekonomsko primerna" rešitev. "Tudi če tožbo dobimo, nimamo kaj izterjati. Upamo lahko samo na moralno zmago," ocenjuje.

Obreht je leta 2006 ob koncu županskega mandata s konzorcijem avstrijskih partnerjev podpisal kooperacijsko pogodbo za gradnjo Logističnega centra Oreh, v njej pa je bila predvidena kazen v višini 300.000 evrov, če občina v pol leta od podpisa ne bi odobrila okvirnega načrta in če skladno s tem ne bi bil sprejet državni lokacijski načrt.

Ker se je to res zgodilo, je konzorcij prek dunajskega mednarodnega arbitražnega centra zahteval odškodnino, ki je skupaj s stroški znašala 488.228 evrov. Občina je odškodnino plačala in nato povrnitev tega denarja terjala od Obrehta.

Na sodni poti je bila sprva uspešna. Občini je pritrdilo prvostopenjsko sodišče, čeprav je odločilo, da Obreht škode ni povzročil namenoma. Menilo je, da bi moral ravnati z večjo skrbnostjo in bi moral vedeti, da takšni projekti zahtevajo določen čas in se pogosto tudi zavlečejo.

Odločitvi okrožnega sodišča je kasneje pritrdilo tudi višje sodišče, Obreht pa je nato zahteval revizijo postopka pred vrhovnim sodiščem zaradi domnevnih kršitev postopkov. Med drugim je vztrajal, da se je avstrijskemu konzorciju plačala odškodnina izključno zaradi pasivnosti novega župana Jožeta Merkuša, ki naj ne bi več želel sodelovati z investitorji in nadaljevati s projektom logističnega centra. Vrhovno sodišče je potrdilo več kršitev postopka in zadevo vrnilo v novo sojenje.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek