sreda, 15. januar 2025 leto 30 / št. 015
Ob dnevu Slovenske vojske: Kakšna bo prihodnost slovenskih oboroženih sil?
Na današnji dan sedanji (in nekdanji) pripadniki Slovenske vojske (SV) obeležujejo svoj dan in sicer 26. obletnico služenja slovenskih nabornikov izključno v Sloveniji. A obletnica ne mineva v najbolj prazničnem vzdušju, saj so vojaki soočeni z nizkimi plačami in nezadostnimi finančnimi sredstvi za opremo in oborožitev.
Zelena gripa?
Prejšnji teden je odmevala novica, da je slovenska vojaška misija v Latvijo potencialno ogrožena, še preden so jo vojaki sploh zapustili Slovenijo. Vlada pod vodstvom Mira Cerarja se je tako zavezala, da bo v skladu s skupnimi obrambnimi prizadevanji zveze Nato v Latvijo napotila vod vojakov, in sicer specialistov za radiološko, kemično in biološko obrambo (RKBO), ki bodo tam vključeni v delovanje bataljona, katerega bodo sestavljali še kanadski (katerih bo največ), latvijski, albanski, poljski in italijanski vojaki.
A prejšnji teden se je izkazalo, da vod 46 vojakov ne izpolnjuje zahtevanih operativnih zmogljivosti, saj je zaradi bolniške odsotnosti prisotnih manj kot 90 % vseh pripadnikov, kar je minimalna potreba za delovanje enote. Posledično so se v javnosti pojavile govorice, da je to primer t. i. zelene gripe, oz. oblike stavke vojakov (ki mimogrede po zakonu ne smejo stavkati), ki se na tak način izogibajo odhodu v tujino. Glavni razlog za to je v tem, da vlada še vedno ni sprejela uredbe, kako bodo bili vojaki, napoteni v Latvijo, tudi plačani. Služenje v mednarodnih operacijah in misijah je bilo do sedaj med vojaki kar priljubljeno, saj so si na ta način zagotovili večjo plačo. No, vlada naj bi še ta teden, na četrtkovi seji, sprejela oz. potrdila potrebno uredbo.
Slovenska vojska je že prejšnji teden zatrdila, da imajo na voljo rezervo 12 vojakov, s katerimi bi lahko nadomestili odsotne vojake in tako brez večjih težav dosegli načrt, da bo junija vod že deloval v Latviji. Po pripravljeni uredbi naj bi vojaki dobili, poleg osnovne plače, še naslednje dodatke: dodatek za nevarnost na območju delovanja (do 500 evrov), dodatek za nevarne naloge (do 1000 evrov), ter podčastniki in častniki še dodatek za vodenje (do 500 evrov). Dalje so lahko vojaki upravičeni še do drugih dodatkov, katere bo morala opredeliti dotična uredba.
Novi oklepniki
Prešnji teden je načelnik Generalštaba SV Andrej Osterman napovedal, da bo obrambno ministrstvo do konca leta objavilo vseevropski razpis za nabavo dodatnih osemkolesnikov, ki so potrebni za oblikovanje srednje bataljonske bojne skupine. Oblikovanje slednje je eden izmed ciljev, do katerih smo se zavezali v sklopu zveze Nato. Za nabavo potrebnih oklepnih vozil po Ostermanovih besedah bo potrebno najti okoli 1,2 milijarde evrov, kar bo zelo težko doseči glede na obseg vojaškega proračuna. Se pa je prejšnji teden Cerarjeva vlada zavezala, da bo letos SV namenila dodatnih 24,3 milijona evrov, kot tudi da bo do leta 2025 na letni raven proračun rasel za najmanj 30 milijonov evrov.
Trenutno Slovenija za SV namenja okoli en odstotek BDP (namesto 2 %, kot smo se zavezali v okviru Nata) oz. okoli 302 milijona evrov. Osterman smatra, da SV potrebuje okoli 1,4 % BDP za normalni razvoj, torej okoli 420 milijov. Dalje je opozoril, da bi bilo potrebno spremeniti dosedanje razmerje med stroški za osebje, operativno delovanje in modernizacijo, ki sedaj zavira normalen razvoj. Sedaj SV za plače zaposlenih namenja kar dobri dve tretjini celotnega proračuna (217,4 milijona €), dobrih 10 milijonov € za investicije ter preostalo za operativno delovanje. Zaželeno razmerje v prihodnosti je sledeče: 50 % za plače zaposlenih, 30 % za operativno delovanje in 20 % za modernizacijo.
V intervjuju za STA je načelnik generalštaba izpostavil tudi potrebo po izboljšanju plač, saj slabe plače ovirajo kadrovsko politiko (osip vojakov oz. slaba rekrutacija novih) in s tem tudi delovanje SV: »Pripadnikom SV je treba zagotoviti take plače, da bo vojska postala konkurenčen delodajalec na trgu, da se bodo mladi odločali za zaposlitev pri nas oz. nas ne bodo zapuščali.« Poleg večjih plač bo potrebno tudi zagotoviti tudi spremembo zakonodaje oz. pravilnikov glede uvrstitve vojakov v plačilni sistem javne uprave, čemur pa nasprotujeta oba policijska sindikata.