nedelja, 09. februar 2025 leto 30 / št. 040
Novo zgodovinopisje: Ali med katoličani v Sloveniji res ni bilo simpatizerjev nacizma in fašizma?!
![Novo zgodovinopisje: Ali med katoličani v Sloveniji res ni bilo simpatizerjev nacizma in fašizma?!](https://insajder.com/sites/default/files/styles/resize_800/public/upload/news/images/nacistikatolicanitadejlozar.jpg?itok=SNEad2fC)
Razprava na spletu na temo »Koliko nacistov je ekskomunicirala Katoliška cerkev ali jim z ekskomunikacijo zagrozila?« je pripeljala do nepričakovanega zasuka, ki oporeka polpretekli zgodovini.
Nagradno pitanje: Koliko nacistov je ekskomunicirala Cerkev ali jim z ekskomunikacijo zagrozila? https://t.co/yoempE3tIb
— Boris Vasev (@borisvasev) July 25, 2021
Sporna trditev se glasi: »Med katoličani v Sloveniji ni bilo simpatizerjev nacionalsocializma.«
Zaslepljenost je mila beseda, ker laž je pač greh. Ni zaslepljen, laže.
— JLampe (@JureLampe) July 27, 2021
Izrekel jo je kaplan na Igu Tadej Ložar.
Tadej je kaplan in lažnivec.
— Amarok Subalpine (@ASubalpine) July 27, 2021
Ja ja, sj vem, pleonazem. pic.twitter.com/2IbZ8WYhz8
Najbrž gre za novo zgodovinopisje, ki ga Katoliška cerkev na Slovenskem pridiga med verujočimi, toda na svetovnem spletu so se nemudoma zvrstile objave in dokazi, da iški kaplan krši eno od temeljnih božjih zapovedi – ne laži.
Prosim nehajte tako lagat!
— J. van Herfstachtig (@JesenovecJure) July 27, 2021
Škof Rožman je sodeloval v dveh domobranskih prisegah Hitlerju in SS-u – prva 20. aprila 1944 na bežigrajskem stadionu, druga pa 30. januarja 1945 pred Uršulinsko cerkvijo v Ljubljani, skupaj s SS generalom Erwinom Rösenerjem. pic.twitter.com/PKFVTTGlHW
»Ni bilo simpatizerjev, res. Bili so sami protagonisti nacionalsocializma. Bistvena razlika.«
![](https://insajder.com/sites/default/files/tvit_ni_bilo_simpatizerjev_bili_so_protagonisti_nacionalsocializma.jpg)
Ciril Brajer je kaplanu poskusil dopovedati, kdo so bili simpatizerji nacifašizma na Slovenskem.
pozabil sem posebej omeniti najbolj gnusen izrodek katolištva, domobrance - ti so bili, od prvega do zadnjega, tista gnila elita nacifašizma, esesovci
— ciril brajer (@CiroBrajer) July 27, 2021
Toda Ložarja niti fotografije škofa Rožmana in Leona Rupnika ob boku nacističnih generalov niso prepričale.
škof Rožman 12. septembra 1942.
— Tone (@bungee75) July 27, 2021
Pokora ne zmanjša greha. pic.twitter.com/ApHlx8rjTR
Na primer škofa Rožmana, ki je na fotografiji (spodaj) tretji z leve…
Močno dvomm v to trditev. Tretji z leve. pic.twitter.com/BZ8meFpMZN
— Ševo (@KanarcekSevo) July 27, 2021
Domobranski general Leon Rupnik pa drugi z leve.
A te lahko vprašam, zakaj lažeš? Ali ni laž eden izmed smrtnih grehov? Ali to samo sam sebe prepričuješ, ker so vam to vbijali v glave? #gnusno pic.twitter.com/PUeoCPtL1D
— Bostjan Turk ( follow me ) (@bostjan_turk) July 27, 2021
Aha. A najdemo še kakšno sliko Sv. Urha da bo še lažje? pic.twitter.com/2XpnA3MSCI
— ☠Fell_Bunny (@zelc59) July 27, 2021
Iški kaplan se je spustil v ostro debato.
Ljudje niso bili tako neizobraženi. SLS je imela močno intelektualno bazo. Ljudje pa so bili dovolj informirani saj smo imeli časopisje.
— Tadej Ložar (@LozarTadej) July 27, 2021
Člani SLS niso bili navadni kmetje ampak veleposestniki in so že takrat zaradi svojih interesov izjavljali pokorščino (beri izdajo) slovenskega naroda. Po vzoru Slovakov, ki so enako naredili, le da Nemcem. Nemci so jim priznali omejeno upravljanje.
— TomTomce (@tomcee_4_mdd_L) July 27, 2021
Tom je spomnil, da so takšne in podobne izjave, kot si jo je privoščil iški kaplan, razlog, zakaj so cerkve prazne.
No, zaradi takšnih in podobnih izjav so v sedanjem času cerkve-prazne…dobro, pa zaradi pohlepa RKC-ja tud…eh, da ne govorimo o nečimrnosti cerkvenih veljakov…a sem morda omenil pedofilijo?
— TomTomce (@tomcee_4_mdd_L) July 27, 2021
Pa, da ne bom slučajno narobe razumljen se vnaprej opravičujem.
Pa tudi vseh seznamov za deportacije, ki so nastajali po zakristijah...
— Kosirič (@Kosiritch) July 27, 2021
V vnemi žolčne razprave je kaplan, med ostalim, Jaki Kralju razložil, zakaj za škofa Rožmana velja, da je nedolžen.
Ne. Sodišče je zaradi napak v postopku razveljavilo sodbo. Pred pravom je nedolžen saj velja načelo "vsak je nedolžen, dokler se mu krivda ne dokaže"
— Tadej Ložar (@LozarTadej) July 27, 2021
Iz tega seveda sledi, da cerkev šteje tudi domobranskega poveljnika Leona Rupnika najbrž za – nedolžnega.
Največja težava vseh omenjenih zapisov iz cerkvenih logov pa je, da ignorirajo zgodovinska dejstva.
Ne gre torej za to, da imajo ljudje lahko o dogajanju različna mnenja. To je legitimno.
V Sloveniji ni bilo simpatizerjev nacizma in fašizma, imeli pa smo simpatizerje komunizma ter fašiste in naciste.
— Josef von Mlinaritz podpira galaktično vlado (@meteoriterain) July 27, 2021
Mnenj je lahko več in so lahko različna.
Toda ignorirati dejstva - to vodi v pogubo.
Poglejmo samo nekatera dejstva.
Stranka, ki so jo Slovenci najbolj množično volili in v kateri je bilo največ katoličanov pred vojno je bila Slovenska ljudska stranka (SLS).
Toda dejstvo je, da je takratna najmočnejša politična stranka SLS pod vodstvom teologa Antona Korošca že vsaj od leta 1938 simpatizirala z nacizmom.
Tako je takratni nemški veleposlanik v Beogradu v Berlin poslal depešo, da je na Korošca resno računati, ker je veliko bolj pripravljen na tvorno sodelovanje, kot pa lahko Hitlerjeva Nemčija pričakuje od beograjske in druge jugoslovanske politike.
![Anton Korošec Vir: Muzej novejše zgodovine Anton Korošec](https://insajder.com/sites/default/files/anton-korosec.jpg)
Korošec je to podmeno nemške naklonjenosti hitro potrdil z izsiljenimi antisemitskimi zakoni, ki so se nanašali na prepoved vpisa judovskih dijakov in študentov, omejevanje poslovanja judovskih trgovcev na veliko ipd.
Kar kaže na to, da se je strinjal z nacistično ideologijo in da je bil pripravljen, da naši kraji postanejo protektorat v t. i. Velikem Reichu.
Zadnji dve leti svojega življenja, umrl je leta 1940 v Beogradu, je tako v večini posvetil antisemitizmu in obsojanju komunizma ter ustanovil celo svojo paravojsko, ki jo je poimenoval Straža v viharju.
To je samo en, toda pomemben podatek, ki kaže, kako zelo je bila SLS blizu nacizmu. In s tem seveda tudi katoličani na Slovenskem, ki so to politiko podpirali.
Nesporno dejstvo je, da so na Slovenskem pred vojno legalne politične stranke (katoliška, liberalna in socialdemokratska) bile usmerjene izrazito protikomunistično, nekateri politiki pa so zagovarjali zavezništvo z nacisti in fašisti.
Meanwhile je bil škof Rožman notoričen nacistični kvizling. https://t.co/JB7XjS6rax
— Sova (@anzesova) July 27, 2021
Od prvih dni okupacije so škof Rožman in mnogi slovenski politki izrazili zvestobo ter začeli sodelovati z novo nasilno-nameščeno, fašistično oblastjo.
Zaradi nasilnega obračunavanja komunistov s svojimi nasprotniki, zlasti z ovajalci, in spoznanja, da so po vojni želeli prevzeti oblast po sovjetskem vzoru, so predvojne stranke OF nasprotovale.
Pomladi 1942 so ustanovile lastno ilegalno politično predstavništvo, Slovensko zavezo.
![V nacističen pozdrav iztegnjena roka vodje domobrancev Leona Rupnika ob igranju himne tretjega rajha. Vir: Arhiv](https://insajder.com/sites/default/files/upload/news/images/leon_rupnik.jpg)
Slovenska zaveza je bila uradno podrejena jugoslovanski vladi v izgnanstvu, ki je sprva priznavala izključno četniško gibanje.
Vendar je v kolaborantskem taboru dejansko vojaško iniciativo imela katoliška struja.
Da bi uničil partizanstvo, so vojaško kolaborirali z okupatorji in jim ovajali ter izročali slovenske privržence OF.
Zgodovina se (pre)hitro ponavlja.
— Črtomir Tavš (@crtica49) May 2, 2018
(3. maj 1941 – Ozemlje Ljubljanske pokrajine je formalno priključeno Kraljevini Italiji. NS in škof Rožman pošljejo zahvalno spomenico Duceju.) pic.twitter.com/iQiWPg1bH6
Dejstev preprosto ne moremo in ne smemo zanemarjati.
Takšno ravnanje je zato res - laž.