REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Norost: Kupovanje orožja »na pamet«, brez demokratičnega mandata, za NATO, ki je že zdaj večkrat močnejši od Rusije!

Norost: Kupovanje orožja »na pamet«, brez demokratičnega mandata, za NATO, ki je že zdaj večkrat močnejši od Rusije!Golobu številke ne pomenijo nič... Vir: Posnetek zaslona, X

Neprestano, iz dneva v dan poslušamo absurdne izjave politikov o tem, kako nujno je potrebno povečati izdatke za »varnost« (beri: ameriške proizvajalce orožja!).

Pri tem tudi slovenski politiki, ki za odločanje o tem nimajo nobenega mandata, ker to ni bil del javnih razprav pred volitvami, prevzemajo nase visoke obveznosti, celo v višini 5 odstotkov BDP-ja.

In nato doma, zaradi kritik, govorijo, da to ni »pravno zavezujoče.«

To trdi Robert Golob.

Če bi imel predsednik vlade pametnega svetovalca za zunanjo politiko, bi mu ta lahko povedal, da je po več sodbah Meddržavnega sodišča to, kar govori, očitna neresnica, saj so izjave predsednika vlade, predsednika ali predsednice države in zunanje ministrice za Slovenijo mednarodnopravno obvezujoče.

Ampak Golob ima pač Vojka Volka

Da je vse skupaj neracionalno, pa kaže tudi pogled na to, kako se je sprejemal zadnji načrt povečanja sredstev za zvezo NATO in kaj to pomeni glede na največjega »sovražnika« zahodne Evrope (ki to v resnici sploh ni) kot so ga pač naslikali v zahodnem vojaškem paktu.

Slovenski politiki, ki pristajajo na tako veliko povečanje vojaških stroškov s tem vodijo Slovenijo - naravnost v propad. So družbeni škodljivci. Glas za njih je glas za uničenje Slovenije in EU.

Najprej je potrebno ugotoviti preprosto dejstvo.

V skladu z uveljavljeno vojaško teorijo za uspešen napad potrebuje napadalec najmanj 3-kratno premoč v vojaštvu in tehniki.

Za okupacijo pa še bistveno več.

Če pogledamo razmerje sil med zvezo NATO in Rusijo je jasno, da Rusija ni nikakršna nevarnost za NATO.

Prej obratno, večkratno premoč v konvencionalnih silah ima v primerjavi z Rusijo - NATO.

To kaže tudi spodnja tabela, ki smo jo povzeli iz Statiste:

Strojno prevedeno, »bojniki« so v resnici lovci: prednost je očitno na strani zveze NATO. Vir: Posnetek zaslona

Sklep je zato povsem logičen: Napad Rusije na Evropo (če bi Rusija to željo sploh imela – a za to ni dokazov) ne bi imel nobenega smisla in bi bil zaradi velike razlike moči v korist zveze NATO obsojen na neuspeh.

Po drugi strani pa še tako veliko evropsko vlaganje v »obrambo« ne bo prineslo ne zmage v Ukrajini in ne nad Rusijo.

V Ukrajini bo težava v tem, ker bo prej kot orožja zmanjkalo vojakov. Že danes Ukrajince kot zajce lovijo po ulicah, tlačijo v kombije in prisilno odvažajo na fronto, kjer brez potrebnega šolanja postanejo hitre žrtve ruskih granat, krogel, raket, min in dronov. 

Rusije pa ne NATO ne zahodna Evropa sama ne moreta »premagati«, ker bi bil napad odvrnjen s termonuklearnim orožjem in supersoničnimi raketami.

Sklep je zato povsem logičen: Napad Rusije na Evropo (če bi Rusija to željo sploh imela – a za to ni dokazov) ne bi imel nobenega smisla in bi bil zaradi velike razlike moči v korist zveze NATO obsojen na neuspeh.  Po drugi strani pa še tako veliko evropsko vlaganje v »obrambo« ne bo prineslo ne zmage v Ukrajini in ne nad Rusijo.

Število vojakov je v takem spopadu nepomembno. Prav zato ima Rusija, zaradi obrambe, jedrsko orožje.

Bi bil pa tak spopad uničujoč za obe strani.

Zato ga noben racionalen politik, niti na norem Zahodu (upajmo!) ne bo tvegal.

To pa pomeni, da je za obe strani edino racionalno vzdrževati dovolj vojaštva za lastno obrambo in celo gospodarsko sodelovati, nesmiselno pa vlagati bistveno več, ker je to stran vržen denar, ki ne proizvaja ničesar.

Toda racionalnost je iz zveze NATO že dolgo časa izgnana.

Nato oklepnik - v nove podvige!
NATO oklepnik - v nove podvige! Vir: Posnetek zaslona, X

Na zadnjem zasedanju Nata so tako evropske članice zahodnega vojaškega pakta ponovno lakajsko počepnile pred Trumpom in se podredile njegovemu diktatu, da letne izdatke za obrambo dvignejo na 5 % BDP.

S tem so se odpovedale razvoju in blaginji ter se predale finančnim špekulantom.

Evropske članice Nata, ki so lani porabile v povprečju 1,5 % BDP za obrambne izdatke, naj bi te izdatke več kot potrojile (na 5 % BDP) postopno do leta 2035.

Pri čemer naj bi šlo 3,5 % BDP za osnovno obrambo, kar trenutno zajema stari cilj 2 % BDP.

Govorimo o največjem fiskalnem programu v človeški zgodovini – ker se Evropejci smrtno bojijo, da nas bo Trump vrgel kot hrano ruskemu medvedu. Tako se zdaj običajno izvajajo vojaške naložbe.

Dodatnih 1,5 % BDP pa naj bi šlo za širše naložbe, povezane z obrambo in varnostjo – kot so prilagoditev cest, mostov in pristanišč za uporabo vojaških vozil ter za kibernetsko varnost in zaščito energetske infrastrukture.

Vse države EU so lani skupaj namenile za obrambo 326 milijard evrov (1,9 % BDP EU). Dvig izdatkov za obrambo na 5 % pomeni, da bi glede na BDP iz leta 2024 morali izdatke za obrambo v EU dvigniti na 895 milijard evrov oziroma za dodatnih 569 milijard evrov letno.

To v 10 letih pomeni 5,700 milijard evrov (po cenah iz 2024).

»Preračunamo po javno dostopnih cenah, bi skupni strošek teh nabav v naslednjih desetih letih znašal okrog 225 milijard evrov. K stroškom nabave je treba prišteti še 8,5 milijard evrov za usposabljanje posadk, 225 milijard evrov za vzdrževanje in logistiko, 105 milijard evrov za strelivo in bojna sredstva (rakete, granate, interceptorji) ter 350 milijard evrov za plače in stroške za dodatnih 700 tisoč vojakov. Skupni stroški oboroževanja Evrope v 10 letih bi tako znašali okrog 910 milijard evrov, kar pomeni približno 5,1 % BDP EU v desetih letih oziroma 0,51 % letno;« opozarja ekonomist Jože P. Damijan.

Za lažjo predstavo: izdatki v višini 5 % BDP za Slovenijo danes konkretno pomenijo okoli 3,5 milijarde evrov.

Lani pa je Slovenija za vse pokojnine namenila 6,7 milijarde, za zdravstvo iz javnih sredstev pa 5,3 milijarde eur.

Čakajoči v ZD Bežigrad
Čakajoči na osebnega zdravnika pred ZD Bežigrad v Ljubljani. Vir: Posnetek zaslona, X

Povedano drugače – toliko denarja bi morali vložiti v zdravstvo, socialo in šolstvo, kjer ima Slovenija stalne probleme - ne pa v orožje!

Evropski BDP ob tem stagnira že 3 leta, že pred tem pa je bila rast desetletje in pol mizerna in nobene možnosti ni, da bi EU odplačala ta dodatni dolg z višjo rastjo BDP.

Sploh pa, ker bo večina dodatnih izdatkov šla za nakup ameriške in izraelske vojaške opreme in tehnologij in ker so multiplikatorji izdatkov za vojaške namene ekstremno nizki.

Po ocenah OECD je multiplikator izdatkov za obrambo okoli 0,6.

Yolanda Diaz, ministrica: »Španija ni Trumpova vazalka! Španci morajo vedeti, da bi 5 % za NATO predstavljalo 85 milijard evrov za našo obrambno politiko, kar bi bilo veliko več kot za izobraževanje. Rekli smo NE

To pomeni, da 1 milijarda evrov za orožje generira le 600 milijonov evrov BDP.

Enaka vsota vložena v infrastrukturo ali gradnjo šol ima multiplikator med 1,5 in 2,5.

V nekaterih drugih državah EU in Nata niso tako slepomišili, kot naš vladni vrh, ki zdaj doma govori, da sklepi iz vrha v Haagu niso pravno zavezojoči. Poglejmo Španijo, na primer (tvit spodaj).

Yolanda Diaz, ministrica: »Španija ni Trumpova vazalka! ... Španci morajo vedeti, da bi 5 % za NATO predstavljalo 85 milijard evrov za našo obrambno politiko, kar bi bilo veliko več kot za izobraževanje. Rekli smo NE

»Javne finance držav EU so že zdaj izven fiskalnega okvirja. Torej se bodo zaradi dodatnih 3 % BDP za orožje še povečali deficiti držav in finančni špekulanti bodo z užitkom napadli države EU zaradi ocene, da so ti deficiti in dodatni dolg nevzdržni. Predstavljajte si veselico finančnih špekulantov, ko bodo lahko začeli navijati donose na obveznice EU držav.

To počnejo, ker je Donald Trump to številko preprosto potegnil iz klobuka. Bila je le številka. Lahko bi rekel štiri ali šest. Nihče ni predhodno opravil študije o tem, kaj NATO dejansko potrebuje in kako je najbolje pridobiti potrebne zmogljivosti.

Evrope ne bo sesul Putin, ampak finančni trgi. Kot v desetletju po finančni krizi. Naši politiki so pravkar podpisali hudičevo pogodbo z njimi.

Namesto k ZDA, ki seveda favorizira vojaške izdatke, da lahko vzdržuje svojih 874 baz v več kot 80 državah in financira svoje vojne, bi se evropske države morale ozreti h Kitajski.

Kitajska goji miroljubno politiko na podlagi maksime 'make trade not war' in vlaga bistveno več v razvoj (2,6 % BDP) kot za vojaške namene (1,5 % BDP). To nakazuje kitajsko strateško usmeritev v dolgoročni razvoj in tehnološko moč. V EU sta zadnji številki 1,9 % za obrambo in 2,1 % BDP za razvoj. V bodoče pa naj bi se evropski izdatek za vojaške namene skoraj potrojil, na škodo vlaganj v razvoj in družbeno infrastrukturo. To pomeni, da so se evropski politiki odločili za dolgoročno stagnacijo in nazadovanje Evrope.

Kako je možno, da so vsem evropskim politikom odpovedali možgani? Kako je možno, da so se povsem prodali ameriškim interesom in pozabili na interese Evropejcev, ki so jih izvolili?,« se sprašuje Jože P. Damijan, eden redkih, ki v Sloveniji analizira iracionalne poteze politike trezno in z navajanjem prepričljivih podatkov.

Pet odstotkov – iz Trumpove glave! Vir: Posnetek zaslona, X

Pet odstotkov – iz Trumpove glave!

Pri vsem skupaj pa je potrebno vedeti še nekaj – da je vse, kar nas čaka, torej vse novo odrekanje, nove vrste v zdravstvu, mizerne pokojnine, visoki davki – rezultat avtoritarne politike brez demokratičnega mandata, ta odločitev pa je istočasno tudi brez kakršnekoli racionalne podlage.

Na to opozarja komentar nemškega ekonomista Wolfganga Munchaua.

Objavljamo samo en citat,  ki pojasni bistveno: »Ta teden se bodo voditelji Nata zbrali v Haagu, da bi se dogovorili o odločitvi z največjim fiskalnim vplivom, h kateri so se politiki kdaj zavezali v sodobni zgodovini. To storijo brez volilnega mandata.

Nihče od njih se ni zavzemal za to, vključno s tistimi, ki so prišli na oblast na nedavnih volitvah, kot sta Keir Starmer ali Friedrich Merz. Nihče od njih ni prejel formalnega mandata parlamentov, ki so v zahodnih demokracijah na koncu odgovorni za fiskalne izdatke. To počnejo, ker je Donald Trump to številko preprosto potegnil iz klobuka. Bila je le številka. Lahko bi rekel štiri ali šest.

Nihče ni predhodno opravil študije o tem, kaj NATO dejansko potrebuje in kako je najbolje pridobiti potrebne zmogljivosti. Govorimo o največjem fiskalnem programu v človeški zgodovini – ker se Evropejci smrtno bojijo, da nas bo Trump vrgel kot hrano ruskemu medvedu. Tako se zdaj običajno izvajajo vojaške naložbe.«

Slovenski politiki, ki pristajajo na tako veliko povečanje vojaških stroškov s tem vodijo Slovenijo - naravnost v propad.

So družbeni škodljivci.

Glas za njih je glas za uničenje Slovenije in EU.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek