REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Nizu prizadevanj za hitro cesto do Koroške dodana publikacija Hoč'mo cesto!

Nizu prizadevanj za hitro cesto do Koroške dodana publikacija Hoč'mo cesto!

Mladinska iniciativa za 3. razvojno os je na podlagi uradnih podatkov opravila analizo stanja na Koroškem v povezavi z odsotnostjo hitre ceste. Obdelanih devet vidikov nujnosti izgradnje te ceste predstavlja v publikaciji Hoč'mo cesto!, s katero dodatno utemeljuje pričakovanja Korošcev, da država čim prej zgradi hitro cestno povezavo v regijo.

Mladinska iniciativa za 3. razvojno os, ki jo je julija 2014 ustanovil Mladinski svet Ravne na Koroškem, je svoja prizadevanja letos nadgradila z analizo, za katero je recenzijo opravil nekdanji finančni minister France Križanič in ki je objavljena v publikaciji, ki jo je oblikovno in z grafikami opremil priznani koroški striper Ciril Horjak.

Publikacijo je iniciativa danes predstavila na novinarski konferenci na Ravnah na Koroškem in jo bo poslala na več kot 80 naslovov po Sloveniji, med drugim predsedniku vlade Miru Cerarju in pristojnim ministrstvom, je povedal predsednik iniciative Aljaž Vrhovnik, ki je poleg Andreja Grobelnika avtor analize stanja.

V analiziranem razvojnem vidiku avtorja med drugim izpostavljata, da je gospodarsko središče Raven v primerjavi z večjimi mesti in drugimi gospodarskimi središči po državi najdlje oddaljeno od avtocestne povezave, in sicer 53 kilometrov. Demografski vidik izpostavlja, da se je v zadnjih 25 letih število mladih v starostni skupini od 15 do 29 let zmanjšalo z okoli 17.600 v letu 1990 na okoli 11.100 v letu 2015, kar pripisujejo tudi begu možganov zaradi manjših zaposlitvenih in razvojnih možnosti regije.

Študija izpostavlja še več drugih vidikov, med drugim varnostni vidik, povezan s slabim stanjem cest na Koroškem, časovni vidik, vidik nakazane decentralizacije zaradi ukinjanja različnih državnih uradov in izpostav in tudi vidik enakopravnosti, v katerem navaja, da Korošci za letne dajatve uporabe cest plačajo 22 odstotkov več sredstev, kot jih država nameni za popravilo in obnovo cest na Koroškem.

Analiza obdeluje tudi gospodarski vidik, ki ga je čisto praktično na današnji novinarski konferenci predstavil glavni direktor družbe Metal Ravne Andrej Gradišnik, ki je poudaril, da gospodarstvo v regiji brez ustrezne prometne infrastrukture ne more delovati, pri čemer opozarja, da se pravzaprav infrastruktura na Koroškem slabša. V preteklosti so Metal in tudi druga podjetja z Raven veliko prometa usmerjala na železnice, a zadnja leta tudi to ni več možno, ker je železniška infrastruktura izgubila na fleksibilnosti. Tovorni promet tako preusmerjajo na ceste, ki pa so v slabem stanju, vse skupaj pa precej vpliva na poslovanje podjetij.

Aktualni predsednik sveta Koroške regije in župan občine Ravne na Koroškem Tomaž Rožen pa je poudaril, da "tako dobre utemeljitve potrebe po tretji razvojni osi še ni doživel". Študija po njegovih besedah na strnjen, zanimiv in zelo utemeljen način dokazuje, zakaj Koroška potrebuje hitro cesto, opravljena pa je na osnovi podatkov, in ne gre za vrednostne sodbe.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek