sobota, 23. november 2024 leto 29 / št. 328
Napihnjena Hrvaška: hrvaška državna sekretarka Slovenijo poziva, da naj se ne vede »neevropsko«
Predsednik vlade, zunanji minister in predsednik države so zatrdili, da odločitev Sodišča EU, ki se je razglasilo za nepristojno ob tožbi Slovenije zoper Hrvaško ničesar ne spreminja.
Hrvaški odzivi kažejo, da spreminja vse, predvsem pa dinamiko odnosov med Hrvaško in Slovenijo.
Hrvaška je sedaj znova v boljšem položaju.
U slučaju granice između dvije države.https://t.co/4jzJr54s4m
— RadioSlobodnaEvropa (@RSE_Balkan) January 31, 2020
To kaže tudi zadnja izjava hrvaške državne sekretarke na hrvaškem zunanjem ministrstvu.
Medtem ko na slovenskem MZZ trdijo, da je Sodišče EU potrdilo, da je sodba arbitražnega sodišča veljavna in da jo morata Hrvaška in Slovenija implementirati, na hrvaškem isto sodbo berejo drugače in trdijo, da je sodišče jasno zapisalo, da meja med državama - ni določena.
Slovenski diplomatski strel v prazno je zato hrvaškim politikom dal veliko argumentov zato, da znova napihujejo svoje, sicer povsem neverodostojne trditve.
Great respect for today's #ECJ judgment! @ECJ lacks jurisdiction to rule on border dispute b/t and . Both states invited to find a legal solution to end the dispute by any means of settlement - "mettre fin à leur différend en empruntant l`une ou l`autre voie de règlement"! https://t.co/aYXV5nENaj
— Andreja Metelko-Zgombić (@AndrejaMetelko) January 31, 2020
Državna sekretarka na hrvaškem zunanjem ministrstvu Andreja Metelko-Zgombić je po petkovi odločitvi Sodišča EU, da ni pristojno za odločanje o slovensko-hrvaškem sporu o meji, Slovenijo pozvala, naj se preneha vesti neevropsko in naj ne kaznuje več hrvaških ribičev ter naj s Hrvaško sede za pogajalsko mizo.
V pogovoru za hrvaško tiskovno agencijo Hina je odločitev sodišča označila za veliko pravno zmago za Hrvaško.
»Spor med Hrvaško in Slovenijo je mednarodnopravni spor in zadovoljni smo, ker je Sodišče EU jasno povedalo, da ni pristojno za ta primer,« je poudarila.
Sud Europske unije nije nadležan za odlučivanje o graničnom sporu između Slovenije i Hrvatske. O tome je u Temi dana je govorila državna tajnica u ministarstvu vanjskih poslova Andreja Metelko Zgombić https://t.co/3eIYjb4KkI
— HRT vijesti (@hrtvijesti) January 31, 2020
Odločitev sodišča po njenem mnenju kaže, da je rešitev mogoče najti le s skupnimi prizadevanji in sodelovanjem.
Metelko-Zgombićeva je ocenila, da bi bila arbitražna odločba lahko podlaga za končni dogovor o meji, »a z nujnimi spremembami, ki bi bile poštene in bi upoštevale potrebe in interese obeh strani«.
Menila je še, da je zdaj pravi čas, da se Slovenija preneha vesti neevropsko in neha kaznovati hrvaške ribiče, ker odločitev Sodišča EU jasno kaže, da meja med državama še ni določena.
»Spor o meji ne sme biti breme za ljudi, ki živijo ob meji, niti za hrvaške ali slovenske ribiče,« je dodala.
Analitiki so sicer propad slovenske tožbe zoper Hrvaško na Sodišču EU večinoma ocenjevali kot oslabitev pozicije Slovenije.
V Insajderju smo - edini med mediji - na to možnost in na dejstvo, da se bo Slovenija protožila na napačno sodišče opozarjali že večkrat.
Opozarjali smo predvsem na tri napake.
Prvič, da v sami Arbitražni pogodbi Slovenija implementacije razsodbe ni pogojevala z vstopom Hrvaške v EU.
Sodišče EU ni pristojno za reševanje mejnega spora med SLO in HRV? Kdo pa bo sosedo prisili k upoštevanju arbitraže? Sicer je ta boj, v trenutku ko Janša z prestopniki sestavi novo vlado, izgubljen. Sam bo veljavnost sodbe preklical in sprejel povabilo Plenkoviča k bilaterali.
— Aurelio Juri (@AurelioJuri) January 31, 2020
Drugič, da v isti pogodbi ni bilo jasno zapisano, da bo vse spore glede razsodbe, njene veljavnosti in njene implementacije reševalo sodišče v Haagu.
In tretjič, da bi Slovenija morala prav zato kot primerno pot za rešitev spora Hrvaški predlagati oceno veljavnosti arbitražne razsodbe pred Meddržavnm sodiščem v Haagu, ne pa pred sodiščem EU v Luksemburgu.
Le to sodišče (v Haagu) namreč lahko odloči, ali je arbitražna razsodba o meji veljavna (kot trdi Slovenija) ali ne (kot trdi Hrvaška).
Žalostno je, da eminentni pravniki zafurajo za zadevo pristojno EU sodišče! In potem jim zaupaj?
— Florjan Munih (@FlorjanMunih) February 1, 2020
Po drugi strani pa so predsednik vlade, zunanji minister in predsednik države zatrdili, da odločitev Sodišča EU ničesar ne spreminja.
Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je sicer v nagovoru diplomatom na sprejemu diplomatskega zbora na Brdu pri Kranju glede odločitve Sodišča EU, da ni pristojno v primeru slovenske tožbe proti Hrvaški glede arbitraže, povedal, da odločitev evropskega sodišča ničesar ne spreminja.
»V skoraj 30 letih samostojne Slovenije nam je uspelo s sosednjimi državami urediti tako rekoč vsa odprta vprašanja. Rešeno je tudi vprašanje meje s Hrvaško. Glede tega sosednja in prijateljska država še ni pripravljena spoštovati sprejetih obveznosti, vendar sem prepričan, da se bo to prej ali slej zgodilo. Današnja odločitev Evropskega sodišča nič ne spreminja. Še več, sodišče obe državi poziva, da implementirata razsodbo,« je povedal Pahor.
Dodal je, da se veseli prvega srečanja z novoizvoljenim hrvaškim predsednikom Zoranom Milanovićem po prevzemu njegovih dolžnosti.
»Njegovim izjavam o želji po izboljšanju odnosov s Slovenijo pripisujem velik pomen,« je poudaril.