petek, 13. december 2024 leto 29 / št. 348
Na Morsu bodo proučili predlog o zaposlitvi gasilcev v podjetjih z nevarnimi odpadki
Na obrambnem ministrstvu so glede predloga sindikata poklicnega gasilstva o zaposlitvi poklicnih gasilcev v tovarnah z nevarnimi odpadki pojasnili, da je ta smiseln, "ne more pa se kar tako določati, da morajo biti to poklicni gasilci". A glede na rezultate analiz zadnjih večjih požarov bo uprava za zaščito in reševanje predlog proučila, so dodali.
V Sindikatu poklicnega gasilstva Slovenije so prejšnji teden ob nedavnih požarih v tovarnah za predelavo nevarnih odpadkov opozorili, da inšpektorat za varstvo pred naravnimi nesrečami, ki deluje v okviru uprave za zaščito in reševanje na obrambnem ministrstvu, na področju preventive premalo stori. Poudarili so tudi, da bi morale imeti tovrstne tovarne zaposlene poklicne gasilce.
Na ministrstvu za obrambo (Mors) so v odzivu na navedbe sindikata pojasnili, da morajo v skladu z zakonodajo gospodarske družbe, zavodi in druge organizacije, ki se v svojem delovnem procesu ukvarjajo z nevarnimi snovmi, izdelati oceno ogroženosti ter načrt zaščite in reševanja. Med drugim morajo tudi sofinancirati sorazmerni del priprav lokalne skupnosti za ukrepanje ob nesrečah.
Zakonodaja prav tako določa, da morajo gospodarske družbe, zavodi in druge organizacije ustanoviti gasilsko enoto, če imajo povečano nevarnost nastanka požara, eksplozije ali druge posebne nevarnosti po merilih, ki jih določi minister. Za opravljanje požarne straže in izvajanje drugih operativnih nalog gasilstva lahko sklene pogodbo z gasilsko enoto, ki opravlja javno gasilsko službo, a s tem ne more izključiti svoje obveznosti za organiziranje lastne gasilske službe, so navedli na ministrstvu.
V odgovor na očitke o premalo narejenem na področju preventive so na ministrstvu našteli različne preventivne ukrepe varstva pred požarom, ki jih lahko izvajajo poklicne ali prostovoljne gasilske enote, kot so požarna straža, ukrepi varstva pred požarom ob razglašeni požarni ogroženosti naravnega okolja, usposabljanje prebivalstva, vzdrževanje gasilnikov, pregledovanje hidrantnega omrežja, izdelava požarnih načrtov.
Uprava za zaščito in reševanje skrbi tudi za sistemski razvoj na področju gasilstva in v ta namen med drugim organizira in izvaja posvete, seminarje in predstavitve o različnih temah, med drugim o požarnem redu, požarnem načrtu, načrtu evakuacije, vzdrževanju gasilnikov, pregledovanju hidrantnega omrežja in vgrajenih sistemov aktivne požarne zaščite, izvajanju požarnega varovanja, ozaveščanju prebivalcev, izvajanju evakuacije in požarih v naravnem okolju, so še navedli na ministrstvu.
Ob tem so spomnili, da so 6. junija izvedli analizo požara v Kemisu, o čemer so javnost že obveščali, analizo požara v EKO Plaskom v Ljutomeru pa bodo predvidoma opravili v prvi polovici septembra 2017. Prav tako še ni bilo analize požara v Novem mestu. "Glede na to, da vseh analiz še ni, še ne moremo govoriti o proučitvi predlagane rešitve," so o predlogih sindikata poklicnega gasilstva navedli na ministrstvu.