nedelja, 15. december 2024 leto 29 / št. 350
Na ministrstvu za okolje širok nabor delovnih skupin
Delovne skupine pod okriljem ministrstva za okolje in prostor so zadolžene za različna področja, kot so ravnanje z gensko spremenjenimi organizmi, problematika plinskih terminalov v Tržaškem zalivu, prilagajanje podnebnim spremembam, reševanje prostorske problematike Romov in uskladitev zakonodaje z zapisom pravice do pitne vode v ustavo.
Kar nekaj delovnih skupin je medresorske narave. Tako sta se letos po dvakrat sestali medresorski delovni skupini za reševanje prostorske problematike Romov in za uskladitev zakonodaje z zapisom pravice do pitne vode v ustavo. Glede slednjega je že pripravljen nabor več predpisov s področja različnih resorjev, predvidena pa je priprava posebnega zakona o gospodarskih javnih službah varstva okolja.
Od leta 2006 v okviru ministrstva deluje medresorska komisija za oblikovanje stališč Slovenije do problematike plinskih terminalov v Tržaškem zalivu in njegovem obalnem območju, ki se je doslej sestala 20-krat. Kot so pojasnili na ministrstvu, komisija spremlja vse aktivnosti s plinskimi terminali in predlaga ukrepe. Dokler možnosti glede plinskih terminalov v Tržaškem zalivu ne bodo dokončno zaprte, pa o njeni ukinitvi ne razmišljajo.
Vlada je v začetku junija ustanovila tudi medresorsko delovno skupino za preučitev ureditve izplačevanja nadomestil za omejeno rabo prostora za odlagališče nizko in srednje radioaktivnih odpadkov, ki pa se zaradi letnih dopustov doslej še ni sestala.
Prav tako v tem letu niso imele sestanka medresorske delovne skupine za sistemsko ureditev področja razlastitev nepremičnin, izvajalcev vrednotenja nepremičnin in enakopravno obravnavo razlastitvenih upravičencev v postopkih določanja odškodnin. Vendar pa njihovo delo še ni končano, saj bo najverjetneje sledila posebna zakonska ureditev področja, ki je vezana tudi na potek sprejemanja in rešitve zakona o množičnem vrednotenju nepremičnin.
Sestala se ni niti medresorska delovna skupina za prilagajanje podnebnim spremembam, ki je usklajevala nacionalni strateški okvir za prilagajanje podnebnim spremembam, sprejet decembra 2016. Bo pa skupina nadaljevala z delom vsaj še s pripravo akcijskega načrta prilagajanja podnebnim spremembam.
Na področju ravnanja z gensko spremenjenimi organizmi (GSO) deluje komisija za ravnanje z GSO, ki je podala pobudo za zakonsko ureditev področja biomedicine. Za pripravo strokovnih mnenj pa skrbita znanstveni odbor za delo z GSO v zaprtem sistemu ter znanstveni obor za namerno sproščanje gensko spremenjenih organizmov v okolje in dajanje izdelkov na trg.
V okviru ministrstva za okolje in prostor deluje tudi več kot 20 delovnih skupin, zadolženih za koordinacijo priprave posameznih državnih prostorskih načrtov, med drugim za avtocesto na odseku Postojna/Divača-Jelšane, ljubljansko železniško vozlišče, Park vetrnih elektrarn Senožeška brda, železniško progo Maribor-Šentilj ter letališči Portorož in Jožeta Pučnika Ljubljana.
Vse delovne skupine so se letos sestale po šestkrat. Kot so navedli na ministrstvu, takšna delovna skupina deluje do uveljavitve uredbe o državnem prostorskem načrtu, lahko pa preneha delovati tudi prej, če se vlada odloči postopek priprave državnega prostorskega načrta ustaviti.
Prav tako pod okrilje okoljskega ministrstva med drugim sodijo komisije, ki so aktivne ob naravnih nesrečah. Komisija za odpravo posledic nesreč na stvareh se je letos sestala dvakrat in še petkrat korespondenčno. V preteklosti pa sta bili denimo aktivni tudi komisiji za popotresno obnovo objektov in za plazove.