REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ministri EU za okolje za dogovor glede ratifikacije pariškega podnebnega sporazuma

Ministri EU za okolje bodo v Bruslju danes skušali doseči dogovor glede ratifikacije pariškega podnebnega sporazuma. EU se zavzema za njegovo čimprejšnjo ratifikacijo, da bi bila skupaj z državami članicami med pogodbenicami sporazuma že z začetkom njegove veljavnosti. Zasedanja se bo udeležila tudi ministrica za okolje Irena Majcen.

Ministri držav članic naj bi na današnjem zasedanju sprejeli skupno izjavo, v kateri bi soglašali, da lahko Svet EU po odobritvi Evropskega parlamenta sprejme sklep, s katerim bo dovolil, da EU ratificira pariški podnebni sporazum še v oktobru. S tem bi sporazum lahko začel veljati.

Pariški podnebni sporazum je mešan sporazum, kar pomeni, da ga mora ratificirati tako EU kot tudi vseh 28 držav članic. A tak postopek bi se lahko zavlekel. Doslej so sporazum ratificirale Francija, Madžarska in Slovaška.

Globalni podnebni sporazum bo začel veljati, ko ga bo ratificiralo najmanj 55 držav, ki skupaj povzročijo najmanj 55 odstotkov svetovnih emisij toplogrednih plinov. Doslej ga je ratificiralo 61 držav, na katere odpade okoli 48 odstotkov emisij. Med njimi sta tudi veliki onesnaževalki ZDA in Kitajska.

Glede na dosedanjo dinamiko ratifikacijskega procesa bi bil lahko ta prag dosežen že do začetka naslednje konference ZN o podnebnih spremembah (COP 22), ki bo potekala od 7. do 11. novembra v maroškem Marakešu in na kateri bi se lahko prvič sestale vse pogodbenice pariškega sporazuma.

Čeprav se je EU že od samega začetka zavzemala za sklenitev sporazuma in za čimprejšnji začetek njegove veljavnosti, pa pri ratifikaciji zaostaja. V Bruslju zato želijo pospešiti postopek, da bodo EU in države članice pogodbenice sporazuma že z začetkom njegove veljavnosti, kar bi se lahko zgodilo že v Marakešu.

Sporazum, ki ga je decembra lani v Parizu sklenilo 195 držav, določa omejitev dviga globalne temperature za največ dve stopinji Celzija do konca stoletja, z željo približati se 1,5 stopinje.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek