REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Minilo bo 26 let od prelomnega poenotenja slovenskega naroda

Minilo bo 26 let od prelomnega poenotenja slovenskega naroda

V petek bo minilo 26 let prelomnega poenotenja slovenskega naroda, ko se je skoraj 90 odstotkov vseh volilnih upravičencev odločilo za samostojno državo. Rezultate plebiscita so uradno razglasili tri dni pozneje, 26. decembra, zato na ta dan zaznamujemo dan samostojnosti in enotnosti, ki je državni praznik. Osrednja slovesnost bo letos v petek.

Plebiscit o samostojni Sloveniji je 23. decembra 1990 potekal na podlagi zakona o plebiscitu, ki je bil v začetku decembra v skupščini, predhodnici zdajšnjega državnega zbora, sprejet z 203 glasovi. Nihče ni bil proti, štirje poslanci pa so se vzdržali. Plebiscitarno vprašanje je bilo: "Ali naj Republika Slovenija postane samostojna in neodvisna država?"

Po sprejetju zakona je 6. decembra 11 predstavnikov strank podpisalo sporazum o skupnem nastopu na plebiscitu. V njem so se vse stranke zavezale, da bodo pri pripravi in izvedbi plebiscita delovale sporazumno in usklajeno in da se stranke, zastopane v skupščini, zavedajo zgodovinskega pomena odločanja za osamosvojitev na plebiscitu.

Največja razhajanja med Demosom in opozicijo so bila glede kvoruma, je pojasnjeno v zborniku Slovenska novejša zgodovina 1848-1992. Opozicijske stranke so zagovarjale stališče, da bi bila za pozitiven izid plebiscita potrebna dvotretjinska udeležba vseh volilnih upravičencev oziroma da mora za osamosvojitev glasovati večina vseh upravičencev.

Demos je, nasprotno, zagovarjal stališče, da bi za pozitiven izid zadoščalo, če bi za glasovala večina volivcev, ki bi se udeležila plebiscita, mnenje opozicije pa so razumeli kot zavlačevanje oziroma oviranje plebiscita ter kot defetizem.

Po dolgotrajnih pogajanjih je bila sprejeta različica, ki jo je zagovarjala opozicija, namreč, da bo plebiscit uspešen, če bo za glasovalo 51 odstotkov vseh volilnih upravičencev. Tako odločitev so predlagatelji utemeljevali z dejstvom, da bo zato plebiscit bolj verodostojen tudi v tujini.

Kot se je izkazalo, je bilo razhajanje odveč, na plebiscitu je namreč glasovalo 93,2 odstotka vseh volilnih upravičencev, od katerih se jih je za osamosvojitev izreklo 95 odstotkov (ali 88,5 odstotka vseh). Da je plebiscit uspel, je bilo znano že nekaj po 22. uri, ko so prešteli okoli 60 odstotkov glasov. Predsednik Demosa Jože Pučnik je takrat izrekel znameniti stavek, da Jugoslavije ni več in da gre zdaj za Slovenijo.

Izide plebiscita so uradno razglasili čez tri dni, zato vsako leto 26. december, ki letos pade na ponedeljek, zaznamujemo kot dan samostojnosti in enotnosti, ki je državni praznik. V petek bo minilo tudi 25 let od dneva, ko je skupščina razglasila slovensko ustavo, ki je prinesla osamosvojitev države tudi v pravnem pomenu.

Osrednja državna proslava v počastitev dneva samostojnosti in enotnosti bo letos potekala v petek v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma v Ljubljani, slavnostni govornik bo tokrat predsednik DS Mitja Bervar. Kot običajno, bo še pred tem v DZ potekala slavnostna seja, v ljubljanski stolnici pa maša za domovino, ki jo bo vodil ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore.

Že sredi dneva bo premier Miro Cerar v družbi predsednika republike Boruta Pahorja in ministrice za obrambo Andreje Katič sprejel svojce padlih pripadnikov Teritorialne obrambe, ministrstva za notranje zadeve ter civilnih žrtev in ranjenih v vojni za Slovenijo.

Urad predsednika republike bo ob državnem prazniku, 26. decembra, pripravil tudi dan odprtih vrat. Ob tej priložnosti ima Pahor na dnevnem redu vročitev državnega odlikovanja vojaškemu orkestru, popoldne pa še tradicionalni sprejem in pogovor s članicami in člani Društva v tujini izobraženih Slovencev, ki se ga bo udeležilo preko 100 slovenskih študentov, profesorjev, znanstvenikov in predavateljev na tujih univerzah. Posveta se bo udeležila tudi ministrica za izobraževanje, znanost in šport Maja Makovec Brenčič.

Nekatere slovesnosti v počastitev dneva samostojnosti in enotnosti bodo potekale že v teh dneh. V veliki dvorani Slovenske filharmonije bo tako danes zvečer festival slovenske domoljubne pesmi Mati Domovina, pred tem pa Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve (VSO) že popoldne pripravlja odprtje muzejske zbirke.

VSO v sodelovanju s SDS večjo prireditev pred praznikom pripravlja v četrtek zvečer na Ravnah na Koroškem.

Praznovanja organizirajo tudi v nekaterih slovenskih občinah. Ljubljanski župan Zoran Janković sprejem pripravlja v četrtek zvečer.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek