ponedeljek, 13. januar 2025 leto 30 / št. 013
Medicinske sestre ob mednarodnem dnevu: za doseganje ciljev trajnostnega razvoja
Mednarodni dan medicinskih sester, ki ga sestre obeležujejo danes, letos poteka pod geslom Medicinske sestre: vodilni glas za doseganje ciljev trajnostnega razvoja. Medicinske sestre poudarjajo, da vse glasneje opozarjajo na svoje in bolnikove pravice, ter dodajajo, da lahko kakovostno in strokovno obravnavo zagotavljalo le, če jih je dovolj.
"Slovenske medicinske sestre se dnevno vključujemo v vse cilje trajnostnega razvoja na vseh ravneh zdravstvenega varstva ter tudi socialnega skrbstva. Pomembno prispevamo tudi k izboljšanju zdravja in preprečevanju bolezni prebivalcev Slovenije. Smo edina poklicna skupina, ki je ob bolniku 24 ur na dan, vse dni v letu. Bolnike spremljamo v vseh življenjskih obdobjih, od rojstva do smrti," je povedala predsednica zbornice - zveze Monika Ažman.
Ob tem je dodala, da vse glasneje opozarjajo na svoje in bolnikove pravice. "Osnovna pravica vsakega bolnika je namreč varna, kakovostna in strokovna zdravstvena obravnava, ki jo lahko medicinske sestre zagotavljamo le, če nas je dovolj," opozarjajo. Po njihovih podatkih v bolnišničnih okoljih primanjkuje med 20 in 25 odstotkov sester, v domovih za starejše pa je stanje še slabše.
Tudi v Sindikatu delavcev v zdravstveni negi Slovenije opozarjajo na težave in nerešena vprašanja, ki se tičejo zaposlenih v zdravstveni negi. Ne glede na številna pogajanja in vse doslej sklenjene dogovore med sindikati in vladami se ekonomski status zaposlenih v zdravstveni negi po številnih letih poslabševanja v času krize še ni spremenil na bolje, so zapisali v sporočilu medijem.
Kot so navedli, sindikat sodeluje v številnih razpravah in pogajanjih za izboljšanje položaja medicinskih sester, a še ni prišlo do nobenih oprijemljivejših rezultatov. Sindikat na pogajanjih za odpravo anomalij v plačnem sistemu oziroma pri vrednotenju delovnih mest vztraja pri dvigu dveh plačnih razredov za srednje medicinske sestra tako v zdravstvu kakor tudi v socialnem varstvu. Zavzemajo se tudi za sistemske rešitve za ureditev položaja srednjih medicinskih sester, ki bi se uresničile skozi novelo zakon o zdravstveni dejavnosti, ki pa še vedno niso v parlamentarnem postopku.
Rešitve glede standardov in normativov za zaposlene v zdravstveni negi pa bodo uveljavljali skozi pogajanja o prenovi kolektivne pogodbe za zaposlene v zdravstveni negi.
Medicinske sestre bodo ta dan obeležile tudi s slovesnostjo, na kateri bodo podelile najvišja priznanja zbornice - zveze, ki letos praznuje 90 let organiziranega delovanja medicinskih sester na Slovenskem. Zlate znake bodo prejele Doroteja Dobrinja, Darja Kramar, Branka Mikluž, Kristina Novak, Alojzija Prestor in Mirjana Rep. Prejemnica letošnjega priznanja Angele Boškin za življenjsko delo pa je Marija Šipec.
Mednarodni dan medicinskih sester se obeležuje 12. maja kot spomin na rojstvo Florence Nightingale (1820-1910), ki velja za ustanoviteljico sodobnega sestrstva.