četrtek, 09. januar 2025 leto 30 / št. 009
Maja Sunčič: »V resnici levica in desnica priznavata svobodo govora le sebi«
Maja Sunčič, kolumnistka Reporterja, se je dotaknila aktualne razprave o svobodi govora v Sloveniji. Pri tem je opazila, da imajo na slovenski levici in desnici različni avtorji in mnenjski voditelji pravzaprav zelo podobne težave.
»Na levici so se zavzemali za cenzuro in pozivali proti sovražnemu govoru in proti lažnim novicam, razen ko je šlo seveda za njihove. Takrat je bilo za levico vse dovoljeno. Podobno so se na desnici oklicali za zadnji branik svobode govora in zanikali obstoj sovražnega govora. Razen ko je šlo za medijsko kritiko Janeza Janše in njegovih ideoloških propagandistov, kot je Bernard Brščič. Takrat so se na desnici zavzeli za medijsko cenzuro, kot se je Milan Kučan na Ilovi gori. V resnici levica in desnica priznavata svobodo govora le sebi, drugemu pa ne,« je zapisala Maja Sunčič.
Ponorčevala se je tudi iz pogostega označevanja teh in onih oseb za »čefurje« ali homoseksualce in to ne samo na desnici, kjer je to običajna metoda zaničevanja, temveč celo pri levih« avtorjihh, kar dokazuje z več primeri.
»Očitno imajo na levici ideološki 'pedrometer', koga se lahko prosto opsuje s pedrom in kdaj v zvezi s tem vreščijo 'sovražni govor!'. Vse v skladu z Kučanovim govorom na Ilovi gori, kjer je sporočil, da je za levico dopustna le takšna svoboda govora, ki je usmerjena proti ideološkemu nasprotniku, medtem ko je treba vse drugo preganjati kot sovražni govor!,« je ocenila.
Veliko dvojne morale in neprepričljivega moraliziranja pa je odkrila tudi pri mnenjskih voditeljih desnice. »Nič drugače ni pri naši desnici, zlasti ko gre za vodjo desnice Janšo ali aktualnega Janševega ideologa Brščiča. Slednji je sveto prepričan, da zanj ne obstaja meja svobode govora, medtem ko enake pravice ne priznava drugim. Tako je vložil tožbo proti Luki Mescu, ker ga je označil za fašista. Brščičevi podporniki so tulili, da gre za sovražni govor, čeprav taisti na desnici nenehno vreščijo, da sovražni govor ne obstaja. Neomejeno pravico do svobode govora imajo očitno samo oni,« je kritično sklenila svoje opažanje.