REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Luka Juri »sesul« Juvanovo: »Le kako si predstojnica katedre za obramboslovje lahko privošči takšno strokovno napako!«

Luka Juri »sesul« Juvanovo: »Le kako si predstojnica katedre za obramboslovje lahko privošči takšno strokovno napako!«Luka Juri. Vir: YouTube, posnetek zaslona

Ob zadnjih pobudah glede referendumov so na javni RTV Slovenija predvajali večje število zavajajočih prispevkov, v kateri so predstavljali zgolj pozitivne strani članstva v zvezi NATO za Slovenijo.

»Preseneča me, da si predstojnica katedre za obramboslovje lahko privošči takšno strokovno napako!,« je Luka Juri komentiral napačne trditve Juvanove o potrebi po »priznanju« statusa nevtralne države s strani velikih sil.

Pri tem je pogosto nastopala tudi dr. Jelena Juvan, obramboslovka in predstojnica katedre za obramboslovje s FDV.

Pri tem je zavajala kar pri treh navedbah – trdila je, da za majhne države nevtralnost ni primerna, da morajo nevtralnost »priznati« velike sile in da bi bila organizacija obrambe izven zveze NATO za Slovenijo »zelo draga«, praktično torej dražja od oborožene nevtralnosti.

Ta zavajanja je zelo argumentirano v video prispevku na svojem YouTube kanalu razkril geopolitik, doc. dr. Luka Juri, ki je ob tem izpostavil še nekaj nevarnosti in pasti članstva Slovenije v zvezi NATO, o katerih zagovorniki članstva ne govorijo.

»Preseneča me, da si predstojnica katedre za obramboslovje lahko privošči takšno strokovno napako!,« je Luka Juri komentiral napačne trditve Juvanove o potrebi po »priznanju« statusa nevtralne države s strani velikih sil.

Prispevek Luke Jurija je zelo zanimiv in vreden ogleda, razkriva pa tudi, kako amatersko in enostransko slovenski »osrednji« mediji pripravljajo prispevke o pomembnih vprašanjih, ki zadevajo vse državljane.

Najpomembnejši podatek, ki si ga velja zapomniti, pa je opozorilo Luke Jurija, da je lani nevtralna Švica za obrambo porabila en odstotek BDP-ja, Avstrija 0,99 odstotka, Irska 0,24 odstotka, Ciper, ki se sooča s sovražnimi silami Turčije oziroma TRNC pa le 1,8 odstotka BDP-ja.

Od Slovenije in drugih članic zahodnega vojaškega pakta pa sedaj Donald Trump zahteva – pet odstotkov!

In to po vseh letih, ko smo poslušali, kako je NATO menda bolj »poceni« od nevtralnosti!

In po letih, ko smo tudi iz Slovenije v razne ameriške, neuspešne »mirovne« misije, na primer v Afganistan, pošiljali slovenske vojake.

In po letih, ko smo v Ukrajino marionetnemu kijevskemu režimu poslali ogromno orožja, denarja in opreme, slovenske vojake pa smo ob tem poslali še celo na ruske meje, da provocirajo Rusijo, kar nam ne bi bilo potrebno, če bi bili nevtralna država.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek