sreda, 05. februar 2025 leto 30 / št. 036
London Economic: Neuspeh brexita očiten ob primerih Poljske in Slovenije, »najbolj revne države zahodne Evrope!«
Slovenija v nekaterih državah že nastopa v vlogi ekonomskega strašila in »najbolj revne države zahodne Evrope.«
V Veliki Britaniji so namreč ekonomske analize pokazale na katastrofalen izplen odhoda Združenega kraljestva iz Evropske unije.
Rezultat tega bo takšen padec ekonomske blaginje, da bodo Veliko Britanijo do konca desetletja prehitele države, kot je Poljska in celo – Slovenija, poroča London Economic.
John Burn-Murdoch iz FT je strnil tudi številke o neenakosti premoženja v ZDA in Združenem kraljestvu ter ugotovil, da sta obe državi postali »revni družbi z nekaj zelo bogatimi ljudmi.«
The average Polish family will be better off than a UK household by end of the decade https://t.co/uJ7Rkv4uk5
— James robertson (@jimmytheplant) September 21, 2022
Tisti v spodnjem delu lestvice »imajo slabši življenjski standard kot najrevnejši v državah zahodne Evrope, kot je Slovenija,« opozarja novinar Financial Timesa.
Analiza se seveda lahko bere tudi kot pohvala Slovenije. Slovenija bo namreč kmalu ekonomsko boljša od Velike Britanije, a ne zato, ker bi sama hitro napredovala, pač pa zato, ker bo Velika Britanija – nazadovala…
»Analiza kaže, da bo povprečno slovensko gospodinjstvo do leta 2024 na boljšem od britanskega, medtem ko bo povprečna družina na Poljskem napredovala še pred koncem desetletja. 'To je izjemen dosežek, ki ga je EU ustvarila za Poljsko. In grozna obtožba tega, kar je brexit naredil za Britanijo',« opozarja komentator Peter Jukes.
The average Polish family will be better off than a UK household by the end of the decade!
— Peter Jukes (@peterjukes) September 16, 2022
I was lucky to start visiting Poland regularly in 1999. This is the tremendous achievement the EU has created for Poland. A terrible indictment of what Brexit has done for Britain https://t.co/xhYn0OTe8k
Res pa je, da ta analiza ni vzela v obzir zadnje slovenske davčne reforme, rebalans proračuna in drugih ukrepov Golobove vlade, ki bi lahko rožnato sliko razvoja »revne Slovenije« v smeri blagostanja, večjega od britanskega - v precejšnji meri poslabšali.
Za predlagan rebalans proračuna za letos in prihodnji dve leti namreč slovenski Fiskalni svet ni našel veliko lepih besed.
Nasprotno, ideje Golobove vlade ekonomisti ocenjujejo kot nerealistične in tvegane.
Rebalans proračuna za letošnje leto predvideva za približno dve milijardi minusa v državni blagajni.
To je sicer veliko manj od lani, ko je imel slovenski proračun predvsem zaradi epidemije koronavirusa za dobre tri milijarde evrov več odhodkov kot prihodkov.
Še vedno pa to ni dobro in dokazuje, da se Slovenija prebija naprej s pomočjo velikega zadolževanja.
NEW: income inequality in US & UK is so wide that while the richest are very well off, the poorest have a worse standard of living than the poorest in countries like Slovenia https://t.co/gtHvhNsnuT
— John Burn-Murdoch (@jburnmurdoch) September 16, 2022
Essentially, US & UK are poor societies with some very rich people.
A thread: pic.twitter.com/fXFsULsrQ3
Golobova vlada namerava ob tem samo letos zapraviti 600 milijonov evrov več, kot so bili prvi načrti Janševe vlade.
In predpostavke, na katere se naslanja predlog rebalansa proračuna za letos, stojijo na majavih nogah, menijo pri Fiskalnem svetu: »Predlog rebalansa ocenjujemo kot nerealističen, saj bo verjetno primanjkljaj manjši od predvidenega, a bodo s tem osnove za jesenske proračunske dokumente za leti 2023 in 2024 postavljene previsoko.«
»Z izvajanjem v predlogu rebalansa začrtane fiskalne politike bi se povečala tveganja za daljše vztrajanje visoke inflacije in za oddaljevanje od srednjeročne uravnoteženosti javnih financ… V primeru dejanske realizacije predstavljenih projekcij predlog rebalansa ocenjujemo kot tveganega s stališča racionalnosti porabe in zaradi ekspanzivne naravnanosti tudi kot neustreznega glede na trenutne makroekonomske razmere, ki so kljub negotovostim še vedno ugodne,« opozarjajo pri Fiskalnem svetu.
Z drugimi besedami to pomeni, da bo tudi Slovenija, najbolj revna država zahodne Evrope standard propadajoče Velike Britanije najverjetneje dohitevala precej bolj počasi.
Kar pa ni dobro ne za eno in ne za drugo.
Slovenija, nekoč prvo gospodarstvo v Jugoslaviji, kot bi dejal pokojni Jože Mencinger, tako v EU postaja zadnje in najbolj revno gospodarstvo med najbolj premožnimi znotraj EU...
Dobro jutro revščina... pic.twitter.com/nWPR3olGCp
— Vladimir Slemenšek (@Im_Vladimir_S) September 17, 2022
Gre vseeno za napredek?
Ali ne?
Kakorkoli že, jasno je, da bosta k revščini tudi na Slovenskem največ prispevala brexit v Veliki Britaniji in seveda napačna protiruska politika sankcij celotne EU.
Referendumi bodo izvedeni, ozemlja bodo priključena. Ukrajina bo poražena. 100%.
— Ljubljana Yacht Club (@ljubljanaYacht) September 22, 2022
EU bo zaradi politikov, kot ste vi, uničena. Najprej revščina, nato razpad. Za nič. Iz inata.
Kako boste po neizogibni ruski zmagi razložili državljanom, da ste jih pahnili v revščino brez rezultata?
Do prvega razloga so se ekonomisti v Veliki Britaniji očitno že prebili.
Do drugega pa predvsem politiki v evropskih državah še vedno ne.
Bodo spregledali vsaj do spomladi?