REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Lastnik razvpite bioplinarne gre v stečaj

Lastnik razvpite bioplinarne gre v stečaj

Lastnik lendavske bioplinarne, podjetje Ecos je pristalo v stečaju, ki ga je murskosoboško sodišče objavilo že 2. avgusta.
Na sklep o začetku stečajnega postopka so se pritožili lastnika Jožef in Jože Pavlinjek in še nekateri deležniki, vendar je višje sodišče pritožbo zavrnilo.

Ecos je sicer lastnik lendavske bioplinarne, za katero je inšpekcija pred dnevi predlagala odvzem okoljevarstvenega dovoljenja zaradi številnih kršitev zakonodaje, z njo pa upravlja podjetje Ecos center.

Skušali zaobiti predlog za stečaj

Za Ecos se je že avgusta 2015 začel postopek poenostavljene prisilne poravnave, a jo je zaradi pritožbe nekaterih upnikov višje sodišče ustavilo, finančna uprava pa je nato podala predlog za stečaj, piše STA. Ecos ga je poskušal zaobiti tako, da je na soboškem sodišču zaprosil za odlog o odločanju o predlogu, lastniki pa so sedež podjetja prenesli v Celje, nato pa je na tem sodišču znova vložil predlog za začetek prisilne poravnave.

Tega je sodišče zavrglo zaradi nepopolne dokumentacije, postopek pa se je nadaljeval na soboškem sodišču, ki je znova objavilo sklep o začetku stečajnega postopka, a so se lastniki znova pritožili na višje sodišče.

Slednje je ugotovilo, da nova prekinitev predhodnega stečajnega postopka zaradi že drugega predloga za začetek postopka prisilne poravnave ni dopustna, ker bi pomenila dopustitev zlorabe roka za odločanje o predlogu za začetek uvedbe prisilne poravnave, še piše STA. 

Proti Ecosu uvedenih več prekrškovnih postopkov

Inšpektorica za okolje je 29. septembra na Agencijo RS za okolje (Arso) podala predlog za odvzem okoljevarstvenega dovoljenja za bioplinarno Lendava, ker kršitelj ni uskladil obratovanja s pogoji okoljevarstvenega dovoljenja, kot je zahtevala inšpekcijska odločba. Inšpektorji so ob tem povedali, da pričakujejo hiter odziv, ker so za to izpolnjeni vsi pogoji.

Kot so pojasnili na ministrstvu za okolje, družba Ecos center ni v roku izvršila pravnomočne odločbe, izdane 5. junija, saj je kljub ustni odločbi o prepovedi predelovala odpadke, ki so jih nedovoljeno pripeljali iz Hrvaške. Proti Ecosu je uvedenih več prekrškovnih postopkov, ki še potekajo, od 25. aprila letos pa so v bioplinarni opravili dvajset inšpekcijskih pregledov.

Članek omogoča: SOBOTAINFO

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek