REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kje so slovenske ladje? Nekoč jih je bilo preko 20, danes ponosno plujeta – samo še Pohorje in Koper

Kje so slovenske ladje? Nekoč jih je bilo preko 20, danes ponosno plujeta – samo še Pohorje in KoperSlovenske ladje - od flote sta s slovenskimi imeni le še dve... Vir: Twitter

Slovenija je nekoč imela podjetja, ki so imela letala in ladje. Toda danes temu več ni tako…

Slovenija je na papirju še vedno pomorska država.

Toda ribiči oziroma Delamaris so že pred leti izgubili Ribo 1 in Ribo 2, večji ladji, ki sta lahko lovili ribe v Jadranu vse do Visa.

Delamaris
Vir: Twitter

Danes podjetje ne lovi več rib, pač pa v notranjosti države »štanca« ribje konzerve iz uvoženih rib…

Sedaj si slovenski ribiči ne upajo več niti čez polovico Piranskega zaliva, medtem ko se slovenska vlada hvali s svojim »prijateljstvom« s Hrvaško, ki ne spoštuje arbitražne razsodbe o meji.

Ribištvo v Sloveniji umira tudi zaradi ribolovne politike EU, s tem pa izgubljajo tudi slovenska obmorska mesta, ki so tako manj privlačna za turiste.

Ampak nič bolje ni niti na področju gospodarskega prometa.

Pristanišče Koper se še drži, toda Janševa vlada si želi nove uprave, ki bi predvsem madžarskemu kapitalu omogočila dodatna vlaganja in nato privilegije.

Slovenija je že pred leti izgubila tudi svojega letalskega prevoznika, Adrio Airways, ki ga je najprej prevzel nemški špekulativni sklad, ki je na koncu zavozil podjetje.

Danes smo tako brez edinega nacionalnega letalskega prevoznika.

Od februarja letos po svetovnih morjih plujeta dve veliki čezoceanki s slovenskimi imeni..

Nekaj podobnega pa se je že zgodilo z razprodajo slovenske gospodarske flote ladij nemškim lastnikom.

Splošna plovba je včasih imela ladje z imeni Gorenjska, Rog, Gorica, Ljubljana, Pohorje, Bled, Bovec, Bohinj, Piran, Korotan, Trbovlje, Bela krajina, Ljutomer, Bočna, Postojna, Koper, Portorož, Kras, Litija, Logatec, Brežice, Borovnica, Branik, Logatec, Nanos, Kočevje, Vrhnika, Triglav, Novo mesto, Velenje, Kranj, Maribor, Celje, Kamnik, Izola, Planica, Portorož, Lucija, Kanin itd.

Z novim lastnikom je zadnja ladja s slovenskim imenom tega uradno še vedno slovenskega ladjarja ostala Pohorje.

Tudi hrvaški ribiči slovenskih ne pustijo čez polovico piranskega zaliva Vir: Tportal
Tudi hrvaški ribiči slovenskih ne pustijo čez polovico Piranskega zaliva. Premierja Janez Janša in Andrej Plenković se trepljata po ramenih, ribiči pa so pozabljeni... Vir: Twitter

Druge so Rosalia, Rossana, TD Hamburg in TD Tokyo. Tako so tudi ta ponos države - razprodali...

Nekdanja flota je bila veliko večja od sedanje.

Pohorje je bilo dolgo časa edina ladja s slovenskim imenom.

Toda od februarja letos po svetovnih morjih plujeta dve veliki čezoceanki s slovenskimi imeni.

Ladja Ljubljana
Nekoč je plula tudi Ljubljana... Vir: Twitter

Prva je še vedno kontejnerska, 268 metrov dolga ladja Pohorje, ki je v lasti britanskega sklada in pluje pod zastavo Liberije in je ena od sedmih, ki jih upravlja portoroški ladjar Splošna plovba, ki nima več svojih ladij.

Portoroška ladjarska družba, ki je že 14 let v večinski lasti nemškega ladjarja Petra Döhleja, je iz meseca v mesec v vse večjih težavah.

Njena hčerinska družba je Genshipping Co. Monrovia, ki je davčna zavezanka, od katere FURS zahteva 6,3 milijona evrov na račun spornega zakona o davku na tonažo oziroma prodanih petih ladij Genshippinga.

Slovenija ima edina v Evropi v tem zakonu določilo, po katerem se celotna kupnina od prodanih ladij šteje za dobiček, če se te kupnine ne reinvestira v nakup novih ladij.

Znesek se z leti povečuje, saj je portoroški ladjar pozneje prodal še nekaj ladij, za katere postaja podjetje po tem strogem zakonu, ki zahteva reinvestiranje, vsako leto bolj zadolženo do slovenske države.

Odločitev o tem je prepuščena slovenskemu ustavnemu sodišču.

Neptune Koper
Po vseh letih razvoja razvoja ladjarstva v Sloveniji ob Pohorju le še grški ladjar ohranja ladjo s slovenskim imenom na svetovnih morjih. Vir: Twitter

Druga ladja, Neptun Koper, je dolga 197 metrov in pod zastavo Malte za grškega ladjarja Neptun Lines prevaža po 5380 avtomobilov. To je največja ladja grškega ladjarja in ta jo je februarja letos v Pireju preimenoval v Koper.

Dejstva so neizprosna: po vseh letih razvoja ladjarstva v Sloveniji ob Pohorju le še grški ladjar ohranja ladjo s slovenskim imenom na svetovnih morjih. 

Predsednica družbe Melina Travlos je predsedniku uprave Luke Dimitriju Zadelu in koprskemu županu Alešu Bržanu ob tej priložnosti pojasnila: »Z imenom želimo počastiti naše dolgoletno dobro sodelovanje z Luko Koper in dragoceno partnerstvo z njenimi zaposlenimi.«

Neptun Lines namreč prepelje skoraj polovico koprskega pretovora avtomobilov.

Luka Koper pa je bila z avtomobilskim tovorom lani najuspešnejša od vseh pristanišč v Sredozemlju.

Lani so v Luki Koper pretovorili 617.000 avtov (12 odstotkov manj kot leto prej), vendar več kot v Barceloni in Valencii.

Kar 80 odstotkov avtomobilov potuje iz Kopra za sredozemska pristanišča.

Toda dejstva so neizprosna: Po vseh letih razvoja ladjarstva v Sloveniji ob Pohorju le še grški ladjar ohranja ladjo s slovenskim imenom na svetovnih morjih.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek