REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kdo je bil Ivan Kramberger?

Kdo je bil Ivan Kramberger?

Ivan Kramberger - kratka biografija

4. maj 1936 - V Ženjah pri Benediktu v Slovenskih goricah je rojen Ivan Kramberger. Mati Jožefa ga rodi na polju. Oče France dela kot viničar. Ko je star deset let, ga pošljejo za pastirja in hlapca h kmetu Živku v Voličino. V njihovi družini z osmimi otroki jih je šest zaradi revščine moralo na služenje za pastirčka. Končal je štiri razrede osnovne šole.

1954  - Ivan Kramberger se izšola za dimnikarja. Službuje kot dimnikar v Teharjah, v Celju in Lenartu. Odpotuje na delo v opekarno v Avstrijo.  Služi vojaški rok v Črni gori. V vojski se menda nauči zares pisati in brati. V Črni gori ostane še nekaj let po koncu vojske.

1958 - Pri graditvi avtoceste Titograd - Bar se mu zgodi nesreča. Nanj se prevrne avto.. Položijo ga že v krsto, potem pa opazijo, da še diha. Ima poškodovano roko in stisnjeno glavo. Pozdravijo ga, a ostane 60-odstotni invalid.

1963 - Ivan odide v Nemčijo, vendar se znajde v begunskem taborišču, ker je nedovoljeno prečkal mejo. Zaposli se v Duisburgu. Pometa ulice, čisti kanale in vzdržuje hišo. Dela v tovarni za proizvodnjo bakra. Tu zaradi napornega dela z inovacijo olajša delo najprej sebi, nato pa še drugim. Krambergerja nagradijo in mu omogočijo strokovno izpopolnjevanje.

1975 - Ivan Kramberger ustanovi Društvo za pomoč vsem ljudem. Navadi se na komuniciranje z mediji, ko pomaga ljudem, ki so se znašli v nesreči. V bolnišnici v mestu Karlsruhe opazi zarjavele dele aparata, na katerega so priključeni bolniki, in vpraša, kdo vzdržuje aparate, medicinska sestra pa mu pove, da pokličejo tehnika takrat, ko kdo umre. Zgodbo objavijo nemško časopisi. Podobne zgodbe se še vrstijo. Nemški časniki kmalu poročajo, da je "nekdanji pastir postal strah in trepet uradniške birokracije." 

1983 - Kramberger najde novo zaposlitev v dializnem centru v Duisburgu, še prej pa je konča izobraževanje za dializnega tehnika. V centru izpopolni številne inovacije v stroju za dializo. Šola se tudi v Veliki Britaniji in ZDA. S tako zasluženim denarjem odkupuje stare stroje za dializo, jih izpopolnjuje in podarja bolnišnicam v svoji domovini. Prva dva pošlje v bolnišnico v Murski Soboti, nato pa jih deli po vsej Jugoslaviji. Leta 1983 se invalidsko upokoji in z ženo Marjeto vrne v Negovo. Tu odraščata sinova Boris in Danijel iz prejšnje zveze. 

1985 - Ob Negovskem jezeru si Ivanova sinova Boris in Danijel zgradita hišo, kjer deluje gostilna. Tu se rodita in odraščata tudi sinova Ivan in Denis iz zveze s soprogo Marjeto. Gostilna deluje do leta 1994. Ivan Kramberger se prične pojavljati z bugatijem, izdelanim iz vodovodnih cevi in Volkswagnovim motorjem. Pogosto ga spremljata tudi opica Ančka in labod.

1986 - Ivanova tretja žena Marjeta, ki je v zakon pripeljala dva sinova, rodi sina Iveka. Neznanec dveletnega Iveka napade v hiši in zahteva 10.000 nemških mark. Ko jih dobi, Iveka vrže ob steno. Ivana Ljudje velikokrat prosijo za denar, ali pa mu tudi grozijo v pismih.

Leta 1988 Ivan Kramberger prične govoriti, da ga hočejo ubiti. Napiše več knjig, ki jih sam prodaja po Sloveniji.

1990 - Ivan Kramberger se odloči, da bo postal predsednik predsedstva Slovenije. Za položaj so kandidirali Marko Demšar, ki je kandidiral s podporo ZSMS, Jože Pučnik, kandidat Demosa, Milan Kučan, ki je imel podporo Zveze komunistov Slovenije in Socialistične zveze Slovenije. Ivan Kramberger pa kandidira s podporo Domovinske narodne stranke. Ivan Kramberger veliko govori na mestnih trgih, v Ljubljani najpogosteje na Prešernovem. Shodov večinoma ne prijavlja. V samozaložbi izda več knjig, odkrito nastopa proti komunistom, hkrati pa zagovarja pravice delavcev, kmetov in "malega človeka". Razdeljuje tudi denar in donacije, vozi se v ročno izdelanem starinskem bugatiju, s svojim klobukom, dolgimi lasmi in opico na rami pa vzbuja zelo veliko zanimanja ljudi. Krambergerja se naposled prime vzdevek "Dobri človek iz Negove." Vse protikandidate pred drugim krogom povabi še na kosilo. Vsakemu pove, da so drugi že pristali. Največ glasov, 44,4 odstotka, v prvem krogu prejme Milan Kučan. Sledi mu Jože Pučnik s 26,6 odstotka, tretji je bil Ivan Kramberger z 18,5 odstotka, Marko Demšar pa prejme 10,4 odstotka glasov. Boj nadaljujeta Kučan in Pučnik. Kučan v drugem krogu prejme 58,59 odstotka, Jože Pučnik pa 41,41 odstotka glasov.

26.12.1990 - Ivana Krambergerja tri dni po plebiscitu in na dan razglasitve rezultatov med vožnjo iz Štajerske proti Ljubljani po njegovem pripovedovanju zasleduje beli avto z ljubljansko registracijo, potem pa se je s svojim bugatijem zaletel v nasproti vozeči avtomobil in komaj preživel.  Ivan pove, da mu je življenje rešilo to, da si je zaradi mraza oblekel več puloverjev in "še ščit", sicer bi ga volan prebodel. Prepričan je, da je atentat na njega pripravila ena od tajnih služb. Zaradi rahlega srčnega napada zatem obleži v bolnišnici Petra Držaja.

1992 - Že po osamosvojitvi Slovenije, leta 1992 Ivan Kramberger napove, da se bo s svojo stranko udeležil volitev v Državni zbor. Pridruži se Domovinski narodni stranki, ki pa se mu kmalu odpove. 

6.7.1992 - Še pred začetkom volilne kampanje je 7. junija 1992 popoldne v Jurovskem Dolu med govorom ljudem ob 18. uri in 45 minut ustreljen v levo stran prsi. Policija kmalu zatem pripre domnevnega storilca Petra Rotarja, ki naj bi pijan z lovsko puško streljal iz razdalje 64 metov. Policija najprej sumi, da je strel prišel iz druge, 150 metrov oddaljene hiše. Obtožnica proti Rotarju je vložena že avgusta, proces pa traja samo dvanajst razpravnih dni. Rotar je na koncu obsojen na 12 let zapora, od tega pa jih odsedi osem let. 

2001 Peter Rotar je izpuščen in znova živi v domačem kraju. Dejanje najprej prizna in sodeluje pri policijski rekonstrukciji, po obsodbi pa dejanje zanika. V Državnem zboru ustanovijo parlamentarno komisijo, ki brez uspeha ugotavlja, ali je bil Ivanov umor politične narave ali ne.  

2002 - V Negovi ob desetletnici smrti Ivanu Krambergerju postavijo spominsko obeležje. 

2017 - V Jurovskem Dolu tudi 25 let po umoru Ivana Krambergerja, kljub drugačnim sklepom občinskih organov spominskega obeležja na mestu smrti Ivana Krambergerja še vedno ni. 

 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Povezane novice

Delite članek