REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kako so potekali prelomni trenutki leta 1991

Kako so potekali prelomni trenutki leta 1991Vojak JLA: Oni se delajo, da se želijo odcepiti, mi pa se delamo, da jim to ne pustimo

Slovenija danes obeležuje dan državnosti, s katerim se spominjamo dan, ko je slovenski narod prvič v zgodovini javno in uradno razglasil svojo neodvisnost in samostojnost. 25. junija 1991 je namreč tedanja skupščina sprejela Temeljno ustavno listino o samostojni in neodvisni Republiki Sloveniji, kot tudi ustavni zakon za izvedbo temeljne ustavne listine in Deklaracijo ob neodvisnosti.
Naslednjega dne, 26. junija, je na ljubljanskem Trgu republike sledila slavnostna razglasitev samostojno in neodvisnosti, dan, ko so bile še možne sanje.

Na že isti dan (večer) so se sanje dejansko razblinile, ko so na Primorskem začele premikati prve kolone Jugoslovanske ljudske armade (JLA) proti mejnim prehodom. 

Še več jugoslovanskih enot je nato naslednji dan, 27. junija, zapustilo slovenske in hrvaške vojašnice z nalogo, da zasedejo zunanje meje Slovenijo pod pretvezo odgovora na napad italijanskih in/ali avstrijskih sil in tako zavarovanja ozemeljske celovitosti SFRJ. Izbruhnila je vojna.

Slovenski politični vrh se je na to vojno pripravljal že več časa, v tajnosti, s čimer so presenetili JLA, ki je naletela na odločnega nasprotnika, ki je imel za seboj podporo ljudstva.

Spopadi so se končali 3. julija 1991, ko so se sile JLA vrnile nazaj v vojašnice oz. umaknile na Hrvaško. 7. julija so se na Brionih srečale delegacije EU, Slovenije, Hrvaške in SFRJ, ki so nato sprejeli brionsko deklaracijo.
Zadnji vojaki JLA so slovensko ozemlje zapustili v noči s 25. na 26. oktober 1991, s čimer je Slovenija postala dokončno samostojna, neodvisna ter brez prisotnosti tuje vojske.

Kako je osamosvojitev Slovenije potekala v okviru širšega razpada (druge) Jugoslavije in so nato izbruhnile vojne v bivši Jugoslaviji, v katerih so se zgodili tudi primeri najhujšega genocida po koncu druge svetovne vojne, si oglejte naslednji dokumentarec BBC-ja.

 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek