REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kaj poroča hrvaški tisk o današnji arbitraži

Kaj poroča hrvaški tisk o današnji arbitraži

Stališče ZDA je, ko gre za spor o meji med Hrvaško in Slovenijo, nespremenjeno, kar je pomembno sporočilo na dan, ko bo arbitražno sodišče objavilo sodbo o poteku meje med državama, danes piše hrvaški časnik Večernji list. Jutarnji list pa opozarja, da bo lahko Hrvaška na dolgi rok le stežka ignorirala današnjo odločitev.

Na ameriškem veleposlaništvu v Zagrebu so za Večernji list potrdili, da stališče ZDA ostaja nespremenjeno od leta 2015, ko je izbruhnila prisluškovalna afera in je Hrvaška izstopila iz arbitražnega postopka. V Washingtonu tudi danes menijo, da bi morali državi, ki sta članici EU in zveze Nato, urediti svoje bilateralno vprašanje, ZDA pa podpirajo dogovor o najboljši poti za njegovo rešitev, poroča zagrebški časnik.

Dodaja mnenje uglednega britanskega odvetnika Stefana Talmona, ki se ukvarja z mednarodnim pravom, vključno s pravom morja ter z reševanjem sporov. Talmon je povedal, da bi Slovenija kršila mednarodno pravo, če bi poskusila s silo uveljaviti arbitražno sodbo. Kot je dodal, lahko to stori z "nenasilnimi protiukrepi" in "javnim pritiskom".

Časnik sklepa, da je zato izjemno pomembna podpora mednarodne skupnosti, posebej velikih držav, pri katerih lobirata tako Slovenija kot Hrvaška.

Zaenkrat ni videti, da bi imela Hrvaška za svoje ravnanje pri arbitraži podporo koga iz mednarodne skupnosti, če ne štejemo Kitajske, pa ocenjuje Jutarnji list. Spominja, da je Hrvaška skupaj z Madžarsko in Grčijo blokirala skupno izjavo 28 članic EU o odločitvi arbitražnega sodišča v Haagu, da je Kitajska kršila suverenost Filipinov v sporu o pravicah v Južnokitajskem morju.

"Madžari in Grki so se za takšno potezo odločili zaradi velikanskih poslovnih povezav s Kitajsko. Ni težko ugibati, zakaj se je hrvaška diplomacija odločila za takšen korak," piše komentator Jutarnjega lista.

Dodaja, da Hrvaška ni Kitajska, in brez podpore katere od najmočnejših držav EU bo težko dolgoročno ignorirala današnjo odločitev iz Haaga.

Z odhodom premierjev Janeza Drnovška in Ivice Račana, ki sta kot zadnja poskusila vrniti slovensko-hrvaške odnose na tir prijateljstva in sodelovanja, so se odnosi poslabšali, odgovornost pa leži na obeh straneh, medtem piše Novi list na svoji spletni strani.

Pojasnjuje, da je na sceno stopila nova generacija brezobzirnih politikov. "Slovenski politični vrh je konec prejšnjega desetletja odprto izsiljeval in blokiral Hrvaško, ni pa razumel, da teritorialna koncesija ne more biti posledica izsiljevanja," meni komentator reškega časnika.

Navaja, da je rezultat te nepremišljenosti tudi arbitražni sporazum, iz katerega je Hrvaška ob prvi priložnosti pobegnila. "Tudi današnji kaos v hrvaško-slovenskih odnosih, ki počasi vse bolj spominjajo na pravo katastrofo, je posledica iste nepremišljenosti in neodgovornosti," sklene.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek