sobota, 14. december 2024 leto 29 / št. 349
Javnost ni navdušena nad (novo) stavko javnih uslužbencev
Slovensko javno mnenje je po izsledkih ankete Dela precej nenaklonjeno stavkovnemu valu, ki bi lahko dosegel vrhunec konec januarja. Da stavke sindikatov javnega sektorja ne podpira, je namreč odgovorilo bistveno več anketiranih od tistih, ki so ji naklonjeni. Hrvaško večina vprašanih dojema kot državo, ki ji ni mogoče zaupati.
Da stavko sindikatov zelo podpira, je odgovorilo devet odstotkov anketiranih, 21 odstotkov pa jo podpira. Na nasprotni strani jih 22 odstotkov stavke ne podpira, 24 pa je sploh ne podpira. 22 odstotkov jih je odgovorilo z "niti da niti ne", neopredeljena pa sta bila dva odstotka vprašanih.
Podobno razmerje je anketa pokazala tudi glede vprašanja podpore dvigu plač v javnem sektorju. Takšen ukrep zelo podpira 11 odstotkov, podpira pa 25 odstotkov vprašanih. Ne podpira ga 21 odstotkov, sploh ne podpira pa prav tako 21 odstotkov anketiranih. Enak odstotek jih je odgovorilo z "niti da niti ne", en odstotek pa jih je ostalo neopredeljenih.
Velika večina (70 odstotkov) anketiranih meni, da je 170.000 javnih uslužbencev za Slovenijo preveč. Da jih je ravno prav, jih je menilo 12 odstotkov, da je uslužbencev premalo, pa tri odstotke. 15 odstotkov se jih ni opredelilo.
Prednost pri vprašanju, kdo bo zmagal v konfliktu med vlado in sindikati, anketirani pripisujejo slednjim. 29 odstotkov vprašanih namreč meni, da bodo zmagali sindikati, le devet odstotkov pa, da bo zmagala vlada. Da bodo zmagali oboji, jih meni 24 odstotkov, da nihče, pa 28 odstotkov. Desetina vprašanih je bila neopredeljena.
Anketa Dela se je tokrat dotaknila tudi odnosa med Slovenijo in Hrvaško. Pokazala je, da večina anketiranih podpira napoved Slovenije, da bo blokirala Hrvaško pri vstopu v OECD in v schengensko območje, dokler ne bo začela spoštovati mednarodnega prava oz. arbitražne odločbe. Da takšno blokado zelo podpira, jih je namreč odgovorilo 59 odstotkov, da jo podpira, pa še nadaljnjih 24 odstotkov.
Nenaklonjenih takšnemu ukrepu je skupno osem odstotkov anketiranih, od tega jih je tri odstotke zelo nenaklonjenih. Z "niti da niti ne" jih je odgovorilo sedem odstotkov, dva odstotka pa jih je bilo neopredeljenih.
Natančno tri četrtine vprašanih podpira tudi napoved tožbe priti Hrvaški pred Sodiščem EU, če bo še naprej ignorirala arbitražno odločbo. Za devet odstotkov anketiranih to ni primeren ukrep, 16 odstotkov pa se jih ni opredelilo.
Veliko Slovencev Hrvaško dojema kot državo, ki ji ni mogoče zaupati. Ta odgovor je med več možnimi izbralo kar 54 odstotkov anketiranih. 24 odstotkov ima Hrvaško za problematično državo, kot državo brez posebnosti pa 16 odstotkov. Kot prijateljsko državo Hrvaško dojema 11 odstotkov anketiranih. Kateri drugi odgovor je podalo štiri odstotke vprašanih, dva odstotka pa se jih ni opredelilo.
Anketo je na podlagi spletne raziskave na vzorcu 520 ljudi med 10. in 12. januarjem opravil Delo Stik.