torek, 11. februar 2025 leto 30 / št. 042
»Janezovi neonacisti mečejo knjige slovenskih literatov v smeti. Same se vsiljujejo vzporednice z letom ’33!«
![»Janezovi neonacisti mečejo knjige slovenskih literatov v smeti. Same se vsiljujejo vzporednice z letom ’33!«](https://insajder.com/sites/default/files/styles/resize_800/public/upload/news/images/goreceknjige.jpg?itok=TjNRsjIF)
Na družbenih omrežjih je zaokrožil video posnetek t. i. Rumenih jopičev, privržencev Janševe vlade, s pripisom, da »knjige Svetlane Makarovič ne sodijo nikamor drugam, kot v smeti!«
Zapisanemu je sledilo nazorno dejanje neznanega smetarja iz vrst lokalnh neonacistov, ki je slikanico za otroke »Čuk na palici« priljubljene slovenske pisateljice molče nesel čez tlakovano dvorišče in odvrgel v keson.
A to ste tudi kar copy/paste naredili neonaciji? Lepo pic.twitter.com/w6gF0w74ja
— Gregor Vesel (@GeorgLesev) October 18, 2020
Gregor Vesel je opozoril, da je dogodek zrcalna podoba tistih v nacistični Nemčiji, kjer so v noči 10. maja in v tednih po njem leta 1933 na ulicah Frankfurta, Berlina, Muenchna in drugih nemških mest nacisti na grmadah sežgali več deset tisoč »spornih« knjig, prepovedanih avtorjev.
Dogodek, katerega vrhunec je bil zažig knjig na opernem trgu v Berlinu, je bil del tako imenovane akcije proti nenemškemu duhu, kampanje ministrstva za propagando, ki ga je vodil Joseph Goebbels.
tako so s kulturo vedno delali zaplankanci in nestrpneži.. fukni še sebe not, majstr
— Gogynho (@gnk976) October 18, 2020
Helena je spomnila na tiste, ki so državo v to situacijo, ki vsiljuje sama po sebi vzporednice z letom 1933 pahnili: stranka SMC, NSi, DeSUS, Matej Tonin, Zdravko Počivalšek, Aleksandra Pivec, Janja Sluga, Igor Zorčič, Tomaž Gantar, Simona Kustec, Cigler Kralj …
Kot že večkrat rečeno, državo so v to situacijo pahnili @StrankaSMC @NovaSlovenija @stranka_desus @MatejTonin @PocivalsekZ @APivec @JanjaSl @IgorZorcic @tomazgantar @DrKustec @jciglerkralj @GregorPeric
— Helena(@MajsanomF) October 18, 2020
Olga je ob zloveščem heštagu #Fahreinheid451 pripomnila, da njena otroka poznata na pamet knjige Svetlane Makarovič.
Nato je komentator z vzdevkom Nice Person pristavil, da ga prav »zanima, če bo kdo iz vladajoče politike obsodil tole?«
»V nekih drugih časih se je točno to dogajalo in rezultat poznamo. No, ne bo se ponovilo,« je prepričan, nakar je Roman zastavil retorično vprašanje, kaj bodo slovenskim t. i. Rumenim jopičem knjige, če ne znajo brati in sklenil, da »nacistom iz domačih logov z IQ sobne temperature to še ni kapnilo.«
Prvi ukrep nepismenih je unicenje knjig. Namrec neinteligentnost v danasnjem svetu je peklenska sram, zato je obrambni mehanizem neintelignetnih unicenje orodja inteligentnih. Iz zgodovine vemo da je to bumerang, npr. nacisti so bili na koncu enako ali hujse potolceni.
— Andrej Tomovic (@andrej_tomovic) October 18, 2020
Na sporno objavo t. i. Rumenih jopičev se je nato vsul plaz ogorčenih odzivov …
Ne glede na to, kaj si mislimo o SM je tole totalno neprimerno, neokusno in nepotrebno. Otročja provokacija, na simbolni ravni ravno kontra temu, kar so hoteli z njo doseči.
— Nina Nora (@ninnq) October 18, 2020
Zavržno dejanje spominja tudi na dogodek iz decembra leta 2015, ko je knjige Boža Repeta pred hišo nekdanjega predsednika države Milana Kučana hotela zažgati skupina ljudi, ki so se poimenovali Zveza slovenskih domoljubov.
Tedaj je Društvo slovenskih pisateljev ostro obsodilo to sovražno dejanje, ki ima »lahko širše družbene posledice« in opozorilo, da »požiganje knjig sodi le še v ropotarnico preteklosti.«
Se prej ste naredili to pic.twitter.com/lWX7fLMr9V
— Sebastjan Kolenc (@KolencSebastjan) October 17, 2020
Tedaj je bila ustanovljena tudi pisateljska pobuda 5 do 12, ki so jo narekovali – med ostalimi – predvsem pesnik Boris A. Novak in Svetlana Makarovič, ki sta pet let pozneje, leta 2020, v času od nastopa Janševe vlade doslej postala tarči izprijenih napadov radikalnih desničarjev.
"Dort, wo man Bücher verbrennt, verbrennt man am Ende auch Menschen"
— Stanko (@Stanko_Vraz) October 17, 2020
- Heinrich Heine
Stanko pa je spomnil na tragično prerokbo velikega nemškega pesnika 19. stoletja Heinricha Heineja, da »tam, kjer sežigajo knjige, na koncu sežigajo tudi ljudi.«