REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Janez Janša ob obletnici SDS kritično o slovenskih in evropskih "dvojnih merilih" glede obravnave desnih vlad in strank

Janez Janša ob obletnici SDS kritično o slovenskih in evropskih Kongres stranke SDS, foto: STA

Predsednik SDS Janez Janša se je v Nazarjah ob 30. obletnici stranke SDS kritično odzval na številna aktualna vprašanja v Sloveniji.

Vse je seveda zanimal odziv predsednika SDS na nedavno obsodbo stranke in njega samega.

Ljubljansko okrajno sodišče je stranki SDS namreč prisodilo 20 tisoč evrov kazni zaradi kršitve zakona o političnih strankah, 2000 evrov pa bo zaradi treh kršitev zakona o financiranju političnih strank moral plačati tudi predsednik SDS.

Dobrodošli v Sloveniji. Tu najameš kredit in ga vrneš, pa si kaznovan.

SDS je namreč nezakonito najela dva kredita.

Kar 450 tisoč evrov so si v SDS izposodili od Dijane Đuđić iz BiH, 60 tisoč evrov pa od Novih obzorij, ki izdaja strankarske medije SDS, čeprav to podjetje ne bi smelo posojati denarja politični stranki.

Zaradi tega je računsko sodišče marca lani zoper stranko vložilo dva obdolžilna predloga.

Na odločitev sodišča o dosojeni kazni zaradi spornih posojil SDS se je Janša odzval kritično.

"Dobrodošli v Sloveniji. Tu najameš kredit in ga vrneš, pa si kaznovan. Najameš kredit, ki je stotisočkrat večji, ga ne vrneš in ti ga odpišejo, na sodišču pa si oproščen. In temu pravite pravna država," je dejal predsednik največje opozicijske stranke.

Posojilo so namreč v SDS, potem ko je računsko sodišče presodilo, da gre za kršitev zakona, vrnili.

"SDS je za demokracijo in proti vsakemu totalitarizmu," je v nagovoru na slavnostni akademiji ob 30. obletnici stranke SDS poudaril predsednik stranke Janez Janša.

Mnogi so bili nad njegovim nastopom navdušeni.

Vendar so se na družbenih omrežjih našli tudi kritični glasovi, ki so po zadnji sodbi že videli, kako bi se dalo lepo sestaviti vlado SDS. 

Na slovesnosti ob 30. obletnici SDS je zbrane v Cankarjevem domu nagovoril tudi predsednik Evropske ljudske stranke (EPP) Manfred Weber, Janša pa je v svojem govoru na slavnostni akademiji med drugim poudaril, da je bila SDS tudi v najbolj viharnih časih sposobna ravnanj, ki so omogočila, da so ne le "stali in obstali".

Ob ugotovitvi, da bo Janša SDS vodil v četrto desetletje in da je očitno predvsem on na čelu stranke »stal in obstal« so nekateri na družbenih omrežjih takoj opozorili tudi na znano navedbo, po kateri je delati vedno isto in pričakovati drugačne rezultate nekoliko kratkovidno.

Janez janša seveda prav tako ni mogel mimo tradicionalnega udrihanja po rdeči zvezdi, kar je bilo prav tako deležno nekaj komentarjev.

SDS je sicer nastala leta 1989 iz gibanj, ki so se pojavila ob demokratizaciji tedanje Socialistične republike Slovenije, ki se je nato preimenovala v Republiko Slovenijo. Tako sta leta 1989 nastali Slovenska demokratična zveza (SDZ) in Socialdemokratska zveza Slovenije (SDZS), ki danes veljata za predhodnici SDS.

Po Janševih besedah vedno v zgodovini pride čas, ko mora vsaka skupnost in vsak narod premisliti o svojem mestu v svetu. Pred letošnjimi evropskimi volitvami je tak čas po njegovem mnenju prišel tudi za Evropo: »Evropska unija je močna zaradi tega, ker v njej v največji meri veljajo pravila in vladavina prava, ne pa pravica močnejšega.«

Ob tem je opozoril, da vladavino prava najbolj ogroža uporaba dvojnih meril. Janša je ob tem izpostavil ne samo primere slovenskega »krivosodja«, pač pa tudi podobno ravnanje na ravni institucij EU.

Janez Janša in Viktor Orban

Janša je prepričan, da evropske institucije z veliko lahkoto obravnavajo dejanske ali pa namišljene kršitve v nekaterih državah članicah EU, še posebej tam, kjer so vlade konservativne ali pa krščanskodemokratske.

Zatrdil je namreč, da »evropske institucije z veliko lahkoto obravnavajo dejanske ali pa namišljene kršitve v nekaterih državah članicah EU, še posebej tam, kjer so vlade konservativne ali pa krščanskodemokratske«.

Ko gre za države z vladami socialistov, liberalcev ali pa »kvaziliberalcev«, pa takšnih obravnav po njegovi oceni - ni.

Glede zahteve Evropske ljudske stranke (EPP), ki je stranki madžarskega premierja Viktorja Orbana Fidesz zagrozila z izključitvijo pa je Janša izrazil upanje, da bo "ta prepir v družini čim prej razrešen s pametnim kompromisom in brez delitve sil."

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek