REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Italijanska vladna koalicija pred razpadom zaradi volilne reforme

Italijanska vladna koalicija pred razpadom zaradi volilne reformeItalijanski parlament, foto: Reuters

Italijanski zunanji minister Angelino Alfano je v četrtek zvečer v Rimu napovedal prekinitev koalicijskega sodelovanja med njegovo majhno konservativno Ljudsko alternativo z Demokratsko stranko premierja Paola Gentilonija. Razlog je reforma volilnega zakona, ki bi po dosedanjih predlogih favoriziral predvsem večje stranke.

Glede na sedanji predlog bi v Italiji uvedli proporcionalni volilni sistem po nemškem vzoru. Predlog je v minulih dneh dobil že tudi načelno podporo opozicijskih strank.

Alfana in njegovo stranko najbolj moti določitev praga za vstop v parlament pri petih odstotkih, ki ga številnim manjšim strankam ne bo uspelo doseči. To se obeta tudi Alfanovi ljudski stranki, ki ji ankete napovedujejo največ 2,2 odstotka glasov. Alfano zato zagovarja čisti proporcionalni sistem, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.

Po drugi strani so večje stranke, kot so Demokratska stranka, Gibanje pet zvezd, konservativna Naprej Italija in skrajna desna Severna liga bolj naklonjene temu, da bi male stranke izrinili iz parlamenta. Vse bolj zori tudi pobuda, da bi imeli parlamentarne volitve v državi že septembra, ko jih imajo tudi v Nemčiji, ali pa najkasneje oktobra. Za to se zavzema predvsem vodja Demokratske stranke, bivši premier Matteo Renzi, ki upa na volilno zmago in s tem čim prejšnjo vrnitev za krmilo vlade v Rimu.

Alfano na drugi strani opozarja pred hitenjem in meni, da bi morala Gentilonijeva vlada končati mandat, ki se izteče prihodnjo pomlad. Politična stabilnost je v teh trenutkih za Italijo še posebej pomembna, je v četrtek še opozoril Alfano in spomnil, da parlamenta ne bi smeli razpustiti pred sprejemom proračuna za prihodnje leto, kar se bo dogajalo ravno jeseni. Renzija je tudi obtožil, da po decembrskem odstopu, v katerega je bil prisiljen po padcu obsežne ustavne reforme na referendumu, "sanja" o politični vrnitvi.

Renzi se je na Alfanove obtožbe odzval umirjeno. "Alfano in njegovi zaupniki so nervozni, ker jim grozi izguba položajev," je dejal.

Renzi tudi upa, da bo na tokratnih volitvah dobil tudi demokratično legitimnost za vodenje vlade. Ko je februarja 2014 zamenjal strankarskega kolega Enrica Letto, se je to zgodilo v parlamentu, ne na volitvah, kar so mu njegovi politični nasprotniki vseskozi očitali.

Predsednik države Sergio Mattarella je sicer dal jasno vedeti, da ne bo razpustil parlamenta, dokler se stranke ne bodo dogovorile o spremembah nedelujočega volilnega sistema. Italija ima namreč trenutno različna pravila za volitve v spodnji in zgornji dom parlamenta, kar povečuje možnosti za neodločen rezultat.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek