REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ilegalni prehodni naše meje so se v enem letu podvojili

Ilegalni prehodni naše meje so se v enem letu podvojilifoto: Reuters

Slovenski policisti so od januarja do konca julija obravnavali 980 ilegalnih prehodov državne meje. Število se je glede na enako obdobje preteklega leta povečalo za 167,8 odstotka, maja je doseglo vrhunec. Med prišleki se je izrazito povečalo število državljanov Afganistana, večina tujcev pa je v Slovenijo nedovoljeno vstopila iz Italije.

Na Policijski upravi (PU) Koper so za STA pojasnili, da so prav minulo noč na območju Podgrada in Ilirske Bistrice prijeli 13 državljanov Afganistana, vsi pa so zaprosili za azil. Letos so sicer obravnavali že 494 ilegalnih migrantov, lani v enakem obdobju pa 142.

V juliju so na območju PU Koper obravnavali 72 oseb zaradi nedovoljenega prehoda državne meje, kar je nekoliko več kot v lanskem juliju. Prevladujejo državljani Afganistana in Albanije, nekoliko se je povečalo število ilegalnih prehodov državljanov EU in Slovenije, vendar se ti predvsem poskušajo izogniti čakalnim dobam na mejnih prehodih in prečkajo mejo tam, kjer ni mejnega prehoda, so pojasnili na koprski policijski upravi.

Policisti so opazili trend upada števila ilegalnih prehodov do konca februarja in nato strm porast od marca do maja. V letošnjem maju je slovenska policija beležila največje število ilegalnih prehodov od začetka leta 2016, čemur pa je spet sledil upad. Opazen del nedovoljenih migracij je organiziran, so za STA pojasnili na Generalni policijski upravi.

Izpostavili so, da je Italija močno obremenjena z migracijami, kar da je glavni razlog za povečanje števila nedovoljenih vstopov. V strukturi migrantov, ki nedovoljeno vstopijo iz Italije, ima velika večina tako ali drugače urejen status v Italiji. Struktura nedovoljenih vstopov na notranjih mejah, torej znotraj schengenskega območja, po državljanstvu pa je zelo raznolika.

Policisti so v notranjosti države ali pri poskusu prehoda na Hrvaško ugotovili 488 kršitev, ko so tujci na notranjih mejah v Slovenijo vstopili brez ustreznih potnih listin ali potrebnih dovoljenj. Njihovo število se je v primerjavi z lani povečalo za 30,8 odstotkov.

Število zavrnitev vstopa državljanov tretjih držav na zunanji schengenski meji pa je manjše v primerjavi z enakim obdobjem lani, in sicer za 20,9 odstotka, pojasnjujejo na policiji. Zavrnjenih je bilo skupaj 2176 državljanov tretjih držav, od tega večina na kopenski meji s Hrvaško.

Se je pa močno, za kar 91,3 odstotka, povečalo število obravnavanih tujcev zaradi nedovoljenega prebivanja na območju Slovenije ali drugih držav članic EU. Pri nedovoljenem prebivanju gre predvsem za prekoračitve dovoljenega časa prebivanja. V letošnjem letu se je najbolj izrazito povečalo število državljanov Moldavije, kar je tudi posledica vizumske liberalizacije, so navedli na policiji.

Sicer so slovenski policisti na podlagi mednarodnih sporazumov tujim varnostnim organom vrnili 483 tujcev, od tega največ Hrvaški. Tuji varnostni organi pa so na podlagi mednarodnih sporazumov o vračanju oseb v Slovenijo vrnili 212 oseb, med katerimi je bilo 30 slovenskih državljanov.

Problematika sprejema in vračanja v sosednje države je po ocenah policije posledica nedovoljenih migracij na našem območju. Na število vpliva tako problematika na meji s Hrvaško kot tudi problematika na naših notranjih mejah. Obseg vračanja je po ocenah policije majhen, z izjemo izročitev hrvaškim varnostnim organom, kjer je premosorazmeren s številom ilegalnih prehodov. Na policiji so sicer pojasnili, da se navedeni podatki, ki so bili zajeti 7. avgusta, lahko spremenijo zaradi naknadnih vnosov ali ažuriranja.

Sicer pa je Avstrija danes v boju proti nezakonitim migracijam napovedala poostren nadzor na obmejnih območjih. Med drugim bodo bolj intenzivno in osredotočeno nadzorovali mejne prehode s Slovenijo in Madžarsko ter na nadzornih točkah ob meji s Slovaško, Madžarsko, Slovenijo in Italijo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek