REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Gantar: "Manjšinska vlada je bržkone samo pot k novim predčasnim volitvam v roku enega leta"

Gantar: VIR: Pixsell
Za komentar o sestavljanju vladne koalicije okoli Marjana Šarca smo zaprosili Pavla Gantarja, ki je bil minister v kar štirih vladah, kot tudi predsednik državnega zbora. V tem času je bil član ZSMS-Liberalne stranke (oz. pozneje LDS), in Zaresa; slednji stranki je tudi predsedoval. 
 
Glede na zavrnitev Levice k vstopu v vladno koalicijo, se tako Šarcu obeta le manjšinska vlada. Zanimalo nas je, kakšna je možnost, da manjšinska vlada uspešno izpelje celoten mandat. 
 
Gantar ocenjuje, da manjšinska vlada nima veliko možnosti za izpeljavo celotnega štiriletnega mandata: "Manjšinska vlada je bržkone samo pot k novim predčasnim volitvam v roku enega leta." 
Gantar ocenjuje, da manjšinska vlada nima veliko možnosti za izpeljavo celotnega štiriletnega mandata: "Manjšinska vlada je bržkone samo pot k novim predčasnim volitvam v roku enega leta."
 
Razlog za tako usodo vidi v dejstvu, "da formalna koalicija ne bo imela zagotovljene večine v parlamentu (razen pri izvolitvi mandatarja in verjetno vlade), kar pomeni, da jo ob sprejemanju zakonov, ki jih bo predložila vlada, čaka mukotrpno pogajanje v parlamentu, nemara tudi za sicer povsem rutinske predloge." 
 
Že samo oblikovanje zakonodaje, kot tudi "delo v odborih DZ bo težavno in vlada ne bo imela moči za izvedbo reform na področju zdravstva in pokojnin, ter še kje drugje," meni Gantar.
 
Nekdanji predsednik državnega zbora je tako odločitev Levice pričakoval: "Vstop v vlado zahteva preveč kompromisov in načenja simbolno konstitucijo stranke kot celote. Vodstvo stranke se je soočilo z neprijetno dilemo: če gredo v vlado, bodo morali potisniti vstran nekatere temeljne programske zahteve,  če pa Šarcu odrečejo podporo, bodo odgovorni bodisi za Janševo vlado ali pa takojšnje predčasne volitve." 
 
"V etično političnem smislu se mi zdi ta odločitev zelo sporna: s »projektno podporo« bo iztržila določene koncesije, obenem pa ne bo soodgovorna za vse kar je slabega v vladi, oziroma s ene bo umazala z vladanjem." 
Njihova odločitev se mu zdi tudi zelo sporna: "V etično političnem smislu se mi zdi ta odločitev zelo sporna: s »projektno podporo« bo iztržila določene koncesije, obenem pa ne bo soodgovorna za vse kar je slabega v vladi, oziroma s ene bo umazala z vladanjem." 
 
Pri tem pa tudi opozarja, da bo delovanje manjšinske vlade primarno odvisno od oblike dogovora o sodelovanju med vlado in levico: "Vendarle bomo o značaju »projektne podpore« lahko govorili šele tedaj, ko bomo videli kakšen sporazum oziroma protokol o sodelovanju bo podpisala z mandatarjem oziroma koalicijo.  Šele tedaj bomo lahko videli, ali se za »projektnim sodelovanjem« skriva tiha koalicijska pogodba med Šarcem in Levico."
 
Delovanje vlade pa bo po mnenju nekaterih analitikov onemogočalo tudi večje število strank v vladni koaliciji. Gantar se s tem ne strinja, saj meni, da je število strank "manj pomembno od narave partnerjev v vladi." 
 
 "Dovolj je en sam, da krepko oteži vladne programe in projekte. Med 5 strankami potencialne koalicije ne vidim nekakšnih nepremostljivih programskih razlik, šlo bo bolj za vprašanje kako umirjati osebne ambicije posameznih politikov."
Največji problem vidi pa v delovanju posameznih predsednikov strank: "Dovolj je en sam, da krepko oteži vladne programe in projekte. Med 5 strankami potencialne koalicije ne vidim nekakšnih nepremostljivih programskih razlik, šlo bo bolj za vprašanje, kako umirjati osebne ambicije posameznih politikov."
Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek