sobota, 14. december 2024 leto 29 / št. 349
Evropski poslanci podprli zaostritev pravil v boju proti izogibanju plačevanja davkov
V luči serije afer, povezanih z izogibanjem plačevanja davkov, je Evropski parlament danes podprl zaostritev pravil na tem področju. Pristojne institucije bodo tako odslej avtomatično delile informacije o imetnikih bančnih računov.
Nova pravila bodo omogočila in obvezala davčne organe v vseh državah EU, da avtomatično delijo informacijo o stanju na bančnih računih z njihovimi sorodnimi organi v ostalih državah unije. Odločitev Evropskega parlamenta o zaostritvi pravil v boju proti izogibanju plačevanja davkov sta pozdravili tudi slovenski evropski poslanki.
Patricija Šulin (EPP/SDS) je na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta v Strasbourgu izpostavila nujnost sprejetja direktive glede dostopa davčnih organov do informacij o preprečevanju pranja denarja.
"Pri učinkovitem boju proti davčnim utajam je ključna hitra, transparentna in avtomatična izmenjava podatkov o finančnih računih za namene obdavčenja. Škandali okrog skrivanja offshore sredstev hodijo z roko v roki z izogibanjem plačevanja davkov, kot tudi s pranjem denarja, korupcijo, financiranjem terorizma in drugimi kriminalnimi dejavnostmi," je izpostavila Šulinova.
Evropska poslanka Romana Tomc (EPP/SDS) je medtem v svojem govoru pozdravila kontinuiteto sprejemanja nove zakonodaje na davčnem področju in poudarila, da je EU na dobri poti.
"Evropski parlament je v zadnjem času sprejel precej ukrepov, ki zapirajo možnosti za davčne utajevalce. Izrekli smo odločen ne tistim, ki skušajo s podporo sistema pridobiti osebne koristi na račun drugih. Upam, da se na tej poti ne bomo ustavili in da ne bo potrebno več nobenega škandala, ki bi nas spomnil, da moramo vztrajati," je poudarila Tomčeva.
Evropska komisija ima v načrtu še nadaljnje ukrepe na tem področju, predvsem vzpostavitev registra, ki bo omogočil izmenjavo podatkov o lastnikih podjetij na EU nivoju. "Končno smo se začeli zavedati, da je zelo pomembno, kdo je v resnici dejanski lastnik podjetja. Skrivanje za zapletenimi povezavami, slamnatimi podjetji in raznimi prokuristi je megla, za katero se skrivajo tisti, ki bi se radi izognili plačilu davkom. To meglo lahko razblinimo z ustrezno zakonodajo," je še dodala Tomčeva.
Šulinova je medtem Evropski komisiji predlagala, da za šest mesečno obdobje v letu 2017 pripravi poročilo, v katerem bo jasno razvidno "kakšni so bili učinki te direktive v državah članicah, glede na to, da morajo države objaviti zakone in druge predpise usklajene s to direktivo najpozneje do 31. decembra letos."