REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Evropski parlament ta teden o sistemu za hitrejše preglede na zunanjih schengenskih mejah

Evropski parlament ta teden o sistemu za hitrejše preglede na zunanjih schengenskih mejahEvropski parlament

Na drugem oktobrskem plenarnem zasedanju v Strasbourgu bodo evropski poslanci glasovali o elektronskem sistemu za hitrejše preglede na zunanjih schengenskih mejah in registracijo vseh državljanov tretjih držav ter o strožjem nadzoru psihoaktivnih snovi. Zavzeli se bodo tudi za vseevropsko zaščito žvižgačev ter izbrali dobitnika nagrade Saharov.

Ob začetku zasedanja danes pozno popoldne bo med drugim na dnevnem redu razprava o večji uporabi ekoloških in varnejših gnojil v EU. Nova pravila naj bi omogočila lažjo prodajo inovativnih gnojil iz ekoloških ali recikliranih materialov. Poslanci, ki bodo o predlogu glasovali v torek, želijo omejiti prisotnost težkih kovin, kot je kadmij, v fosfatnih gnojilih, da bi se zmanjšalo tveganje za zdravje in okolje.

Drevi je na dnevnem redu tudi razprava o zaščiti žvižgačev. Parlamentarci želijo vzpostaviti želijo mehanizem za razkrivanje informacij in ukrepe proti preganjanju žvižgačev.

Evropski poslanci bodo danes razpravljali in v torek glasovali tudi o zakonodaji za strožji nadzor psihoaktivnih snovi in kaznih. Strožji nadzor je potreben, ker se vsako leto se na trgu pojavi več deset novih drog.

Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk bo poslancem v torek dopoldne predstavil rezultate zasedanja evropskih voditeljev 19. in 20. oktobra. Teme zasedanja so bile migracije in azil, obramba in pogajanja z Združenim kraljestvom. Poslanci se bodo seznanili tudi s prvimi rezultati razprave evropskih voditeljev o različnih scenarijih glede prihodnosti Evrope.

Po okrutnem umoru malteške novinarke Daphne Caruana Galizia, ki je preiskovala panamske dokumente, korupcijo in tihotapljenje drog, bodo politične skupine v torek popoldne razpravljale o medijski svobodi in zaščiti novinarjev. Na razpravo je povabljena tudi družina novinarke.

V sredo pa sta na dnevnem redu razprava in glasovanje o skupnem elektronskem sistemu za hitrejše preglede na zunanjih schengenskih mejah in registracijo vseh državljanov tretjih držav. Novi sistem vstopa in izstopa bo beležil informacije o državljanih tretjih držav, kot so ime, prstni odtisi, podoba obraza, datum in kraj.

Tako za tiste, ki potrebujejo vizum, kot tiste, ki ga ne, bodo ob prečkanju zunanje schengenske meje in bolgarske ali romunske meje zabeležili vstop, izstop ali zavrnitev vstopa. Z novim sistemom bo lažje preveriti spoštovanje dovoljenega trajanja kratkotrajnega bivanja, ki je 90 ali 180 dni.

Sistem vstopa in izstopa bo nadomestil žigosanje potnih listov in pospešil prečkanje mej, obenem pa bo z njim lažje odkriti osebe, ki nadaljujejo bivanje po izteku roka, ter zlorabe dokumentov ali identitete. Podatki o osebah, ki jim je bil zavrnjen vstop v EU, se bodo hranili tri leta, da bi preprečili vstop na drugem mejnem prehodu.

V sredo bodo parlamentarci tudi razpravljali o zaščiti vlagateljev in evropskega gospodarstva pred sklopi slabih posojil. V skladu z novimi pravili, o katerih bo parlament glasoval v četrtek, bi morali sklopi posojil postati manj zapleteni in preglednejši, preden bi se lahko prodali vlagateljem.

Pričakovati je tudi, da bodo na tokratnem plenarnem zasedanju potrdili mandat za pogajanja s Svetom EU o reviziji pravil o napotenih delavcih. Reforma pravil bo zagotovila večjo zaščito napotenih delavcev in pošteno konkurenco za podjetja.

Osnutek pogajalskega mandata parlamenta temelji na načelu, da morajo delavci za enako delo v istem kraju prejeti enako plačilo. Glavne spremembe zadevajo plačilo napotenih delavcev, trajanje napotitve, kolektivne pogodbe in delavce, zaposlene pri agencijah za zagotavljanje začasnega dela.

Malo pred zaključkom tokratnega zasedanja bo predsednik parlamenta Antonio Tajani v četrtek sporočil ime letošnjega dobitnika nagrade Saharov, ki jo Evropski parlament podeljuje borcem za človekove pravice. Konferenca predsednikov bo dobitnika izbrala med tremi finalisti - borko za pravice avtohtonih ljudstev iz Gvatemale Lolito Chavez Ixcaquic, demokratično opozicijo Venezuele ter švedsko-eritrejskim novinarjem Dawitom Isaakom. Nagrajenec bo nagrado prejel na decembrskem plenarnem zasedanju v Strasbourgu.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek