četrtek, 16. januar 2025 leto 30 / št. 016
Evropska raziskava: Rusija bo zmagala v vojni z Ukrajino, čez 20 let Evropske unije ne bo več
Geopolitična zavezništva ne sodijo več v okvir »Zahod proti vsem drugim«, je pokazala raziskava, opravljena v 21 državah sveta.
Mnogi verjamejo, da je Zahod v zatonu, večina si želi aktivnejše vloge Kitajske v njihovem gospodarstvu, verjamejo, da bo Rusija zmagala v spopadu z Ukrajino, medtem ko so mnogi zunaj Evrope prepričani, da Evropska unija ne bo obstajala čez 20 let, kažejo rezultati raziskave britanskega Guardiana, ki je bila opravljena za potrebe Evropskega sveta za zunanje zadeve in Univerze v Oxfordu.
A la carte geopolitics...seems smarter than lining up the rest of the world against the West by demanding they stay on side, swallow their interests & smile. ‘West v rest’ no longer seen as template for global alliances, survey finds https://t.co/vy2jEkpPDl
— Rich Outzen (@RichOutzen) November 16, 2023
Avtorji raziskave navajajo, da politični voditelji v Evropi in Združenih državah Amerike še vedno vidijo svet 21. stoletja skozi optiko bipolarnega rivalstva dveh različnih ideoloških in političnih sistemov, a raziskava kaže, da večina ljudi na Zahodu, predvsem pa zunaj njega, stvari ne vidijo tako.
Glede na rezultate sta Evropa in ZDA še vedno dojeti kot »privlačnejši in z boljšimi vrednotami« kot Kitajska in Rusija, vendar to ne velja, ko gre za politična zavezništva, kjer se svet bolj dojema kot kraj, kjer države sklepajo medsebojna partnerstva glede različnih vprašanj, namesto da sklepajo zavezništva drug proti drugemu.
SEE THIS: Secretary of State Antony Blinken reacts to President Biden off-the-cuff remark calling China’s Xi Jinping a dictator. https://t.co/5RSY22R2J1 pic.twitter.com/zngQb02zcV
— Moshe Schwartz (@YWNReporter) November 16, 2023
Svet se spreminja in ne tako, da bi bil v prid Evropi, pravi Ivan Krastev iz Evropskega sveta za zunanje zadeve.
»Vsak pristop k oblikovanju strategije se mora začeti z analizo sveta, kakršen je, ne pa takšnega, kot bi si želeli, da bi bil. ‘Srednje sile’, kot so Turčija, Indija, Brazilija in Južna Afrika, se zdaj uveljavljajo na svetovnem prizorišču in EU mora biti pozorna glede tega,« poudarja Krastev.
Njegov kolega Mark Leonard ugotavlja, da so med raziskavo zbrani podatki iz ZDA, Kitajske, Rusije, Indonezije, Južne Koreje in 11 članic EU pokazali, da mora evropski blok razumeti »nova pravila 'igre a la carte' ob upoštevanju mednarodnih odnosov in iskanju novih partnerjev pri ključnih vprašanjih«.
TURKISH PRESIDENT ERDOGAN’S MESSAGE TO ISRAEL
— Sulaiman Ahmed (@ShaykhSulaiman) November 15, 2023
“Hey Israel, you have an atomic bomb, a nuclear bomb. And you are making threats with this. We know this.
Your end is near.
You can have as many nuclear bombs as you want, you can have whatever you want.
But you are on your way… pic.twitter.com/uUp4SUI5bc
Raziskava kaže, da v prozahodnih državah obstaja nagnjenost k prepričanju, da je Zahod v zatonu, saj je 47 odstotkov vprašanih v ZDA in 40 odstotkov v Južni Koreji pesimističnih glede prihodnosti svoje države.
Po drugi strani pa je v tem smislu optimističnih 86 odstotkov v Indiji, 74 odstotkov v Indoneziji in 69 odstotkov na Kitajskem.
Zahod ostaja globalno privlačen: večina anketirancev v Južni Koreji (75 odstotkov), Turčiji (71 odstotkov), Braziliji (68 odstotkov) in Južni Afriki (65 odstotkov) je izjavila, da bi radi živeli v Evropi ali ZDA.
#姑妄听之如是我闻
— 土伽丘 (@JunKoucn) November 16, 2023
针对21国民调显示:简单选边站队越发不得人心,我们进入按需合作的世界
欧洲对外关系委员会和牛津大学联合调查
https://t.co/vcB0zdecxV
Tudi ko gre za geopolitično vodstvo, bi se večina v Južni Koreji (82 odstotkov), Indiji (80 odstotkov), Braziliji (66 odstotkov), Južni Afriki (54 odstotkov) in Turčiji (51 odstotkov) raje postavila na stran zahodnega bloka kot Kitajske in njenih zaveznikov.
Toda na vprašanje, ali so pri trgovanju bližje ZDA ali Kitajski, je večina v Rusiji (74 odstotkov), Savdski Arabiji (60 odstotkov), Južni Afriki (60 odstotkov), Indoneziji (53 odstotkov), Turčiji (50 odstotkov) izbrala Kitajsko, le Indija (65 odstotkov) in Brazilija (50 odstotkov) pa ZDA.
If you ever feel stupid, just know that Ukrainian parents named their children after US weapons
— Gabe (@GabeZZOZZ) November 16, 2023
“Javelin and Javelina” pic.twitter.com/pNeSpXBoZ4
Zunaj Zahoda na konflikt v Ukrajini gledajo kot na posredniško vojno med ZDA in Rusijo; največ sodelujočih v raziskavi pa je v Rusiji (63 odstotkov), na Kitajskem (57 odstotkov), v Savdski Arabiji (54 odstotkov) in Turčiji (51 odstotkov) prepričanih, da so ZDA v vojni z Rusijo.
Takega prepričanja je le 36 odstotkov vprašanih iz držav EU in 20 odstotkov iz ZDA.
A new world disorder: geopolitical alliances no longer fit the 'West v the Rest' frameworkhttps://t.co/KNoZ7sfa9C
— Geopolitics (@PhilipCMead) November 16, 2023
Research suggests that #geopolitical bipolarity has been superseded by a growing ‘a la carte’ approach where states ‘mix & match’ partners on different issues pic.twitter.com/nNg7Anw6yc
V to da bo Rusija zmagala v sporu z Ukrajino, ne verjame le le večina v EU, kjer je v zmago Rusije prepričanih 46 odstotkov vprašanih, medtem ko celo v ZDA 52 odstotkov Američanov meni, da bo Rusija zmagala.
Ogromna večina v sami Rusiji (86 odstotkov), na Kitajskem (74 odstotkov), v Indiji (63 odstotkov), Indoneziji (60 odstotkov), Južni Afriki (59 odstotkov) in Turčiji (55 odstotkov) verjame v rusko zmago.
According to a report by Michael Von Der Schulenburg, focusing on the failure of peace negotiations between Ukraine & Russia in March 2022, Biden, Johnson, Scholz, Macron, Draghi agreed to torpedo the peace plan in order to obtain a "regime change" in Moscow. Where the ICC is ?
— ALERT boy (@costarallis) November 16, 2023
Zunaj Evrope 41 odstotkov vprašanih meni, da bo EU v naslednjih 20 letih razpadla, tako večinsko menijo na Kitajskem (67 odstotkov), v Savdski Arabiji (62 odstotkov) in Rusiji (54 odstotkov).
Večina po svetu pa je tudi mnenja, da bodo ZDA v naslednjih 20 letih prenehale biti demokracija.