REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Evropska industrija bo vojaška, tudi Slovenija bo sofinancirala ukrajinske granate

Evropska industrija bo vojaška, tudi Slovenija bo sofinancirala ukrajinske granateStrelivo za fronto leta 1917. Vir: Posnetek zaslona, Telegram

Vodilni za področje industrije Evropske unije je dejal, da se bo morala EU preusmeriti na »vojni gospodarski model«, če upa, da bo zadostila potrebam Kijeva na bojišču, pri čemer so visoki ukrajinski uradniki izrazili upanje na ogromen dotok granat od svojih zahodnih sponzorjev.

Komisar za notranji trg Thierry Breton je med pogovorom za Financial Times razpravljal o načrtih za povečanje pošiljk orožja in streliva v Ukrajino, pri čemer je dejal, da sodeluje z vodjo zunanjepolitične službe EU Josepom Borrellom in si prizadeva za razširitev industrijske zmogljivosti v Evropi, zmanjšanje ozkih grl pri dobavi in pritiskov bank za povečanje posojil, da bi olajšal vojaške transferje v Kijev.

Prevedeno: Denarja bo premalo za marsikaj, ker bo tudi Slovenija sofinancirala – ukrajinske granate.

»Verjamem, da je čas, da se evropska obrambna industrija premakne na model vojnega gospodarstva, da bi zadostila našim potrebam po obrambni proizvodnji,« je dejal komisar za notranji trg Thierry Breton in dodal, da sta z Borrellom »popolnoma odločena podpreti povečanje proizvodnje evropske obrambne industrije, da bi se lahko soočila z realnostjo konflikta visoke intenzivnosti – začenši z vprašanjem streliva.«

Čeprav so neimenovani evropski diplomati za FT izrazili tudi dvome – eden je na primer vprašal: »Kako bomo to plačali?« – so prizadevanja za pospešitev dostave streliva v Kijev in dopolnitev evropskih domačih zalog še zmeraj eno od vodil gospodarske politike Bruslja.

Ta cilj pa je bil določen potem, ko je ukrajinski obrambni minister Aleksej Reznikov prosil EU za 250.000 topniških granat na mesec, kar je močno preseglo vse obstoječe načrte in zaloge članic Evropske unije.

V petkovem pismu evropskim obrambnim poveljnikom se je Reznikov razgovoril o »ključni vlogi«, ki jo ima topništvo na bojišču, in zatrdil, da ukrajinske čete vsakih nekaj tednov izstrelijo 110.000 granat kalibra 155 mm.

Ukrajinske enote so »omejene s količino razpoložljivih topniških granat« in potrebujejo vsaj 356.400 granat na mesec, da »uspešno izvedejo« svoje naloge - ali neverjetnih 594.000 granat mesečno, da izkoristijo svojo topniško moč do polne zmogljivosti, trdi Reznikov.

Po poročanju Timesa si Borrell prizadeva za »manj ambiciozno« shemo, zato namesto, da bi EU ugodila novim zahtevam režima v Kijevu, zdaj upa, da bo v »naslednjih nekaj mesecih« razpršil milijardo evrov, da bi delno pokril račun za donirane granate s strani zaveznikov.

Prevedeno: Denarja bo premalo za marsikaj, ker bo tudi Slovenija sofinancirala – ukrajinske granate.

Top pred mariupoljem  Vir: Telegram
Tudi obrambni minister Marjan Šarec je podprl prizadevanja EU za skupne nabave streliva za Ukrajino. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Ob naraščajočih stroških ob naraščajočem pomanjkanju na celini bi 155-milimetrske granate, proizvedene v Evropi, lahko stale celo 3300 evrov za eno granato, kaže nedavna pogodba o orožju, sklenjena med članicami EU.

Ameriški predsednik Joe Biden naj bi nemškemu kanclerju Olafu Scholzu prav zaradi visokih stroškov v Evropi predlagal, da tudi Nemčija del svoje vojaške proizvodnje preseli – v ZDA.

Na podlagi ocen o stroških izdelave granat v Evropi pa bi lahko strelivo, ki ga zahteva Kijev, EU stalo približno 825.000.000 za samo en mesec, čeprav uradniki še niso potrdili nobenih konkretnih številk.

Težko je izslediti, koliko granat je Ukrajina dobila iz orožarn svojih evropskih podpornikov, toda v zadnjem letu so samo Združene države po zadnjih podatkih Pentagona poslale »več kot 1.000.000 155 mm topniških nabojev.«

Vendar bolj proniocljivi analitiki ocenjujejo, da bo vse to za Ukrajino prepozno. Razen če se evropski politiki dogovorijo z Rusijo, da tega dragocenega streliva v Ukrajini ne uničuje in da s svojimi operacijami počaka, da se vse to orožje v EU - izdela...

S strelivom se vse pogosteje ukvarja tudi - evropski zunanji minister.

Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell predlaga, da se iz evropskega mirovnega instrumenta nameni milijarda evrov za dobave streliva Ukrajini iz trenutnih zalog evropskih držav, še milijarda evrov pa za skupno naročanje streliva, ki bi ga nato namenili Ukrajini.

Drugi steber predvideva skupno naročanje topniških izstrelkov, da bi ponovno zapolnili svoje zaloge in tudi dobavili dodatno strelivo Ukrajini.

Tudi za ta steber bi namenili milijardo evrov iz mirovnega instrumenta, je pojasnil.

Tretji steber bi bil medtem namenjen povečanju proizvodnih zmogljivosti evropske obrambne industrije.

Vendar pa bolj proniocljivi analitiki ocenjujejo, da bo vse to za Ukrajino prepozno.

Razen če se evropski politiki dogovorijo z Rusijo, da tega dragocenega streliva v Ukrajini ne uničuje in da s svojimi operacijami počaka, da se vse to orožje v EU - izdela...

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek