sobota, 18. januar 2025 leto 30 / št. 018
Državni proračun tudi maja s presežkom
Državni proračun je maja že drugi mesec zapored ustvaril presežek. Po aprilskih 262,3 milijona evrov ga je bilo v petem letošnjem mesecu za 99,4 milijona evrov. Skupno je v petih mesecih proračun ustvaril 35,3 milijona evrov primanjkljaja.
V celotnem letu 2017 je sicer proračunski primanjkljaj načrtovan v višini 681 milijonov evrov, potem ko je bil lani pri 684,8 milijona evrov.
Proračun je bil v presežku že tudi maja lani, ko se je v proračunu nateklo za 84 milijonov evrov več prihodkov kot je bilo odhodkov.
Proračunski prihodki so maja dosegli 784,6 milijona evrov, skupno pa so se v petih mesecih prihodki povzpeli na 3,77 milijarde evrov, kar je za 302,5 milijona evrov oziroma 8,7 odstotka več kot v enakem obdobju lani, kažejo danes objavljeni najnovejši podatki ministrstva za finance o realizaciji proračuna.
Samo davčni prihodki so bili maja pri 607,5 milijona evrov, kar je 45,5 milijona evrov manj kot v enakem obdobju lani. Glede na enako obdobje lani je bila realizacija davka na dodano vrednost nižja za 7,4 milijona evrov. Realizacija trošarin je bila za 53,7 milijona evrov nižja glede na enako obdobje lani, medtem ko je bila realizacija davka od dohodkov pravnih oseb nižja za 30,1 milijona evrov.
Takšna razlika glede na lansko leto je po pojasnilih ministrstva za finance posledica datumov knjiženja vseh vrst omenjenih prihodkov. Lani je ob tem veljal stari zakon o trošarinah, ki je takrat predvideval prenos obveznosti plačila v naslednji mesec, v kolikor je 30. dan v mesecu zapadel na soboto ali nedeljo, kar se je lani tudi zgodilo.
V petih mesecih pa se je v proračunu nabralo za nekaj manj kot 3,16 milijarde evrov davčnih prihodkov, glede na enako obdobje lani pa so bili višji za 5,4 odstotka oziroma 161,5 milijona evrov.
Realizacija črpanja sredstev EU je bila maja 15,5 milijona evrov, medtem ko je bila lani v tem času pri 88,3 milijona evrov. Ob tem so glavnino prihodkov predstavljali prihodki za izvajanje skupne kmetijske in ribiške politike, kar pomeni, da črpanje sredstev iz bruseljske blagajne še vedno ni steklo.
V petih mesecih je državni proračun skupaj počrpal le za 220,4 milijona evrov. V celotnem 2016 je bilo prejetih sredstev EU za 477,6 milijona evrov, za letos pa je načrt pri 929,1 milijona evrov. So pa zaradi tega nižji tudi proračunski odhodki na strani investicijske porabe.
Odhodki so se sicer maja ustavili pri 685,2 milijona evrov. V primerjavi z enakim obdobjem lani so bili po pojasnilih ministrstva nižji predvsem pri plačilih obresti v tujino, ki jih je bilo za 25,9 milijona evrov manj, in subvencijah, ki so bile nižje za 22,4 milijona evrov. Višji pa so bili v primerjavi z lanskim majem stroški dela (za 4,2 milijona evrov), in sicer zaradi višjega izplačila regresa za letošnje leto.
V petih mesecih skupaj so odhodki dosegli 3,80 milijarde evrov. To je bilo za 86,6 milijona evrov oziroma 2,2 odstotka manj kot v enakem obdobju lani.
V tem obdobju so se povečali tekoči transferji v javne zavode, in to za 35,4 milijona evrov oziroma 5,2 odstotka) - glavni razlog tolikšnega povečanja so po pojasnilih finančnega ministrstva učinki dogovora s sindikati ter močnejše generacije otrok v osnovnih šolah - in izdatki za nakup in gradnjo osnovnih sredstev (za 22,1 milijona evrov oziroma za 31,7 odstotka), čeprav ti ostajajo nižji od pričakovanj in glede na primerljiva pretekla leta.
Izdatki za plače in druge izdatke zaposlenim ter prispevki delodajalcev za socialno varnost so bili v petih mesecih glede na enako lansko obdobje skupaj višji za 7,8 milijona evrov oziroma za 1,7 odstotka.
Največje znižanje odhodkov, in sicer za 54,2 milijona evrov oz. za 9,5 odstotka, je bilo pri tekočih transferjih v sklade socialnega zavarovanja, kjer prevladuje pokojninska blagajna, saj je zaradi ugodnejših prilivov od prispevkov za socialno varnost obveznost pokrivanja iz državnega proračuna nekoliko nižja. Maja so izvedli tudi poračun tekoče zakonske obveznosti države do Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Za 12,5 milijona evrov oziroma za 52,7 odstotka je bil v petih mesecih glede na enako obdobje lani nižji tudi tekoči transfer občinam.
Precej nižji odhodki so bili v medletni primerjavi pri subvencijah, iz sicer za 29,5 milijona evrov oziroma za 12,8 odstotka, ter pri plačilih sredstev v proračun EU (za 25,4 milijona evrov oziroma za 13,4 odstotka).
Do nekoliko nižje realizacije je prišlo pri izdatkih za blago in storitve (za 15,5 milijona evrov oziroma za šest odstotkov), pri investicijskih transferjih proračunskim uporabnikom (za 4,6 milijona evrov oziroma za 12,9 odstotka) ter pri investicijskih transferjih pravnim in fizičnim osebam, ki niso proračunski uporabniki (za 3,8 milijona evrov oziroma za 17,5 odstotka).
Plačila obresti so bila po petih mesecih pri 653,5 milijona evrov. Strošek obresti državnega proračuna naj bi sicer po izračunih finančnega ministrstva letos dosegel 960 milijonov evrov in prvič po daljšem času padel pod milijardo evrov.
Primarno gledano, torej ob neupoštevanju obresti, je imel proračun maja 151,8 milijona evrov presežka, v petih mesecih pa je bil primarni presežek pri 595,2 milijona evrov.