REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Država v kateri PV cel dan čivka, PR pa instagramira, ni čudno, da gre v maloro. A sta morda za to plačana?«

»Država v kateri PV cel dan čivka, PR pa instagramira, ni čudno, da gre v maloro. A sta morda za to plačana?«Janša in Pahor, kolesarja. Vir: Twitter

Trditev, da »država v kateri predsednik vlade (PV) cel dan čivka, predsednik države (PR) pa instagramira, čemur sledijo njuni oboževalci, ni čudno, da gre v maloro,« posledično, zaradi takšnega obnašanja vodilnih v državi, poraja vprašanje: »A sta morda za to plačana?«

Vprašanje, ki ga je prek družbenih omrežjih sprožil Rafael Zupančič, spodbuja k premisleku in iskanju odgovora.

Pogledali smo, koliko časa od svojega delovnika premierja in trenutno tudi zdravstvenega ministra Janez Janša porabi za obrobne aktivnosti, ki nimajo nobene zveze z vodenjem vlade, temveč služijo večinoma enosmerni komunikaciji z njegovimi sledilci na družbenih omrežjih.

Pahorjeva novoletna zaobljuba in vprašanje volivke: »Kdaj ti poteče mandat???« Vir: Instagram račun predsednika republike, screenshot

Prav tako nas je zanimalo, kaj za predsedniško plačo na Instagramu objavlja lokalni »kralj« te platforme - predsednik države Borut Pahor.

Bilo bi logično domnevati, da premier, hkrati pa tudi zdravstveni minister, sredi najhujše zdravstvene krize, ob tem oče dveh šoloobveznih otrok, od državniških opravilih in skrbi za blaginjo ljudstva ter lastne družine nima časa niti pogledati na Twitter, Facebook ali kakršno koli drugo socialno omrežje, kot je na primer (po vdoru Trumpove drhali v Kapitol) nedavno utišani »Parler«.

Toda Tomo Galof je že pred dnevi opozoril, da je Janša v resnici zelo dejaven tudi na Parlerju, razvpitem socialnem omrežju, mračnem stičišču idej radikalizirane desnice, neonacistov in zagovornikov različnih teorij zarot ...

Kot je videti iz seznama, je Janša med zvestimi sledilci tudi ameriškega kongresmena slovenskih korenin Paula Gosarja, ki ga oblasti v ZDA bremenijo, da je pomagal pri vdoru Trumpove drhali 6. januarja na Capitol Hill.

Odlikovani Paul Gosar in njegovo delo
V Sloveniji celo odlikovani Paul Gosar in njegovo nedavno (ne)delo: Pomoč pri organizaciji vdora Trumpovih privržencev v Kapitol. Vir: Twitter

Zahvaljujoč projektu »Maršal Twito« je zdaj nekoliko lažje ugotoviti, kaj slovenski premier v resnici počne med delovnikom.

Platforma je torej priročna za sledenje premierjevim navadam na Janševem najljubšem socialnem omrežju - Twitterju.

»Twito Sledilnik« hitro razkrije, da je Janša samo v zadnjem tednu, začenši od prejšnje srede, 20. januarja, (ki je bila tudi dan dokončnega odhoda Janševega vzornika Donalda Trumpa in njegovih sodelavcev iz Bele hiše in hkrati slavnostne inavguracije njegovega nasprotnika in zmagovalca novembrskih predsedniških volitev Joeja Bidna ter Kamale Harris, nove podpredsednice ZDA) na Twitterju prebil neverjetnih 15 ur in 19 minut!

Skratka, skoraj dva delovnika!

Če pa je v istem tednu na drugih socialnih omrežjih tovrstna dejavnost morda nanesla še kakšno uro več, bi to pomenilo, da je premier brez kančka slabe vesti med 20. in 26. januarjem zagonil najmanj dva (morda celo več?) delovna dneva samo za deskanje po Twitterju in drugih podobnih platformah.

Ob tem je pri brskanju med tviti tudi sam v samo enem tednu »proizvedel« zajetno število tvitov: 648!

Pričakovano »najdejavnejši« je bil na Twitterju (točno tri ure!) prav na dan, ko je zaprisegel 46. predsednik Združenih držav Amerike Joseph Biden, prav tisti, ki ga je Janša pred glasovanjem v ZDA okrcal, češ da bo, če bo izvoljen, najšibkejši predsednik v ameriški zgodovini

Toda narobe bi sklepali, če bi domnevali, da je bila sprožilec Janševega neutrudnega »čivkanja« v preteklem tednu prav Bidnova inavguracija. Ni bila, ker tudi teden pred tem (od 13. do 19. januarja) slovenski premier ni bil nič manj učinkovit na socialnih omrežjih.

Samo na Twitterju je v omenjenem obdobju prispeval 774 tvitov. Za to opravilo je porabil 14 ur in 47 minut.

V še hujši zmoti bi bili tisti, ki bi na podlagi teh podatkov sklepali, da v omenjenih dveh tednih gre za odklon v obnašanju in dejavnostih Janeza Janše in upali, da opisana odvisnost od socialnih omrežij ni stalnica v delovniku aktualnega slovenskega premierja.

Tudi teden pred tem (med 6. in 12. januarjem) Janša namreč ni skoparil s tviti: objavil jih je 756.

Za to dejavnost je porabil 15 ur in 27 minut. Povedano drugače: znova skoraj dva delovnika!

Seštevek vseh ur, ki jih je Janša zabil samo na Twitterju med 3. in 26. januarjem letos znaša 49 ur in 50 minut.

Če to spremenimo v 8-urne delovnike, je to okoli 6,5 delovnih dni. Šest in pol delovnikov, ki so šli ... Kam? V Janševo tvitosfero?

Skupaj z 2.425 tvitov. Res, hvale vreden dosežek slovenskega premierja!

Zanimivo je, da na družbenih omrežjih ne počiva niti med koncem tedna.

Samo ob sobotah in nedeljah Janša mimogrede »naštanca« več deset tvitov. Zadnje tri vikende jih je, kljub domnevni prezaposlenosti z reševanjem kovid-krize, odpiranjem-zapiranjem dejavnosti in šol ter drugih težav v državi, slovenski premier bodisi sam napisal ali poobjavil z ali brez dodanega, lastnega komentarja - neverjetnih 529.

Če seštejemo vse tvite, ki jih je Janša sproduciral samo tekom zadnjih treh nedelj, ugotovimo, da je dosegel povprečje 73,6666 tvitov in to na dan, ko je vsakemu kristjanu – torej tudi Janši, bog zapovedal, da naj počiva!

Toda Janša niti ob nedeljah ne želi dati dati miru in navkljub domnevni obljubi Mateju Toninu – na Twitterju ne počiva.

Žal.

Še več - prav ob nedeljah je še posebej nabrit za spopade z deležniki iz EU in sveta, kot kažeta zgornji in spodnji primer.

Zdi se, da nesposobnost učinkovitega spopada s covid-krizo, ter ogorčenja sodržavljanov zaradi pomanjkanja cepiv, zapletov z zanič antigenskimi testi in fiaska glede organizacije življenja v družbi v času epidemije covida-19, premier pred svojimi volivci prikriva tako, da nenehno neti sovraštvo do drugače mislečih doma ob sprožanju prepirov zdaj z enim, nato drugim politikom na evropskem ali svetovnem parketu, ne nazadnje z evroposlanko Sophie in 't Veld z Nizozemske.

Pri tem pa tvita toliko, da bi si, glede na to, da za tvitanje zabije najmanj dva delovna dneva tedensko, moral zmanjšati svojo plačo za najmanj 20 odstotkov!

V resnici pa bi v Sloveniji, ob takšni vnemi Janeza Janše po tvitanju, potrebovali še enega, pristnega predsednika vlade, ki bi svoje delo res vestno opravljal.

Kajti kot kažejo podatki, predsednik slovenske vlade delo premierja opravlja z levo roko, zelo utrujen od napornega - večurnega tvitanja!

Prav zato je potrebno razumeti njegove izpade, kot zadnjič, v parlamentu, ko se je spravil na nič hudega slutečega poslanca Miho Kordiša, ki ga je upravičeno spraševal, zakaj se druži s kriminalci.

Sophie in 't Veld, ki je doma, na Nizozemskem članica demokratske stranke D66, se je prav tako zamerila Janši, ker je na svetovnem spletu omenila njegovo »epizodo« zaletave čestitke za zmago (sicer poraženemu) Donaldu Trumpu.

Ko pa se je Janša – v odgovoru na njeno objavo - gladko zlagal, češ da naj mu dokaže, da je čestital Trumpu, mu je oponesla s screenshotom njegovega lastnega čivka s sporno vsebino, zaradi katerega je postal tarča ne samo posmeha doma in po svetu, temveč tudi zaskrbljenosti za usodo Evropske unije, če bi je res vodil Janša tekom slovenskega predsedovanja predvidenega za drugo polovico leta 2021

Opisana Janševa poteza z nizozemsko evroposlanko nakazuje, da svoje tvite v resnici ne namenja javnosti na sploh, tuji ali domači, in še posebej ne razgledanemu, večinskemu delu volilnega telesa doma, ki na zadnjih volitvah niti ni glasoval za Janševo stranko SDS.

Ob tem je premier predstavnike tabora, ki ga ni volil, večinoma že blokiral na svojem Twitter računu in na ta način iz svoje tvito-sfere odgnal vse, ki so mu upali na kakršen koli način oporekati.

Vsebino svojih tvitov Janša namenja kameradom iz vodstva SDS in privržencem taiste stranke.

Primer lastnega retvita (levo): Janša zelo rad lastne objave nato še enkrat - poobjavlja. Zdaj že odkrito grozi tudi s pričakovanji, da bo novi direktor RTV SLO kot nova metla cenzuriral vsebine, ki Janši niso po godu. Vir: Twitter račun Janeza Janše, screenshot

In seveda političnim trabantom iz SMC, NSi in DeSUS.

Primera Janševih poobjav lastnih sporočil, bodisi s portala vlade ali z lastnega Twitter računa. Vir: Twitter račun Janeza Janše, screenshot

Že bežen pregled Janševih tvitov kaže, da doseže željen učinek le na vernike SDS.

Prav njih naslavlja s čivki, v katerih se publiki želi smiliti in prikupiti z objavo vložkov, češ da mu politični nasprotniki »strežejo po življenju«.

Za to pritoževanje čez politične nasprotnike zelo rad zlorablja tudi uradno spletno stran slovenske vlade.

Pod črto: tviti premierja Janše so skoraj brez izjeme hujskaški, »standardno« uperjeni zoper opozicijo in posamezne predstavnike le-te (zadnji teden je na udaru Levica skupaj z Luko Mescem, pred tem pa sta tarča napadov bila Tanja Fajon in Marjan Šarec, nato tudi Karl Erjavec), KUL, pa še predsednika Računskega sodišča Tomaža Vesela in predsednika UEFE Aleksandra Čeferina, nato pa učitelje in vzgojitelje oziroma sindikalista Branimirja Štruklja

Janšev slog na družbenih omrežjih je tudi pogosta poobjava lastnih, že objavljenih čivkov, celo tistih, ki so se starali več kot pol leta ...

Prav tako rad deli objave madžarske tovarne laži in ostalih novinarskih oprod zdajšnje vlade, predvsem Požarja, Pirkoviča in Jančiča iz provladnega SiOL-a in podobne piškotkarje.

Janša s tem vztrajno dela na posodobitvi znanega reka, ki se po novem glasi, da »že en sam premierjev tvit na dan, odžene (normalnega) volivca stran.«

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek