torek, 11. februar 2025 leto 30 / št. 042
»Do ustreznosti in sorazmernosti ukrepov sploh ne pridemo, ker vlada pade na prvi točki presoje«
![»Do ustreznosti in sorazmernosti ukrepov sploh ne pridemo, ker vlada pade na prvi točki presoje«](https://insajder.com/sites/default/files/styles/resize_800/public/upload/news/images/ustava_republika_slovenija.jpg?itok=KtaRfM5X)
Slovenija še vedno beleži rekordne številke okužb zaradi koronavirusa in tudi smrti.
Medtem, točno tako, kot smo napovedovali že sredi poletja, Janševa vlada vso odgovornost za neukrepanje sprevrača na šest ustavnih sodnikov, opozicijo in medije.
Na ta način rad zavaja tudi Žiga Turk.
V Sloveniji je to po mnenju šestih pravnikov neustavno. https://t.co/AUHYmnNMmP
— Žiga Turk AZ2PB1 (@ZigaTurk) November 15, 2021
Preprost in vsaj za mnoge volivce strank, ki podpirajo sedanjo vlado tudi prepričljiv je prav argument, da v drugih državah, na primer Avstriji in še kje, brez težav sprejemajo celo veliko ostrejše ukrepe kot v Sloveniji – z odloki.
Kaj vam res ni jasno, da morajo biti odloki podprti z zakonom in ustavo ? Pravni red je osnova. Avstrija ima to urejeno!
— maks (@maks75035911) November 14, 2021
In le v Sloveniji je to »prepovedano«, kar avtomatsko pomeni, da so za stanje krivi vsi, razen - vlade Janeza Janše.
To neprestano sporoča slovenski predsednik vlade in o tem neprestano trobezljajo njegova medijska trobila in privrženci.
Za dobrim konjem se baje kadi: pic.twitter.com/7vp8kOnqUT
— Scrotum fidei (@scinkavc) November 15, 2021
V Avstriji je to seveda drugače, na kar je opozoril tudi pravnik Rudi Vouk.
"V Avstriji so že takoj po izbruhu epidemije, takrat celo soglasno, ustvarili zakonsko podlago za ukrepe, potem je ustavno sodišče to že nekajkrat grajalo in določilo detajle in so zakon še nekajkrat popravili, sedaj lahko minister za zdravje ukrepa tudi z odloki"
— AvaKrizaj (@AVA82615829) November 15, 2021
Rudi Vouk https://t.co/t9VH3JHm7a
Pravnica Nataša Pirc Musar je poskusila znova pojasniti, v čem je problem, čeprav prepričanih, kot kažejo odzivi, preprosto ni uspela prepričati.
gospa bowling @nmusar mi lahko naštejete še nekaj evropskih držav, kjer ukrepe podpiše celo samo predsednik vlade, brez celotne vlade ne veste in ne poznate te kritične situacije...pravnike nimate ETIKE in družbene odgovornosti! greste se samo in izključno POLITIKO! https://t.co/f6DlbkLedv
— čivčiv (@iviv82582960) November 15, 2021
Razlika pa je seveda v tem, da slovenska vlada poskuša vladati tako, kot tega ne počnejo nobene druge demokratične vlade v Evropi – nezakonito.
Če bi ustavni sodniki zaradi varovanja »človeških življenj« tokrat popustili in dovolili nezakonito vladanje pa je seveda veliko vprašanje, kje bi se to končalo.
Morda res v pravi diktaturi in ne v »hibridnem sistemu«, ki ga po vzoru na madžarsko uvaja sedanja vlada.
Cerkev je po ustavi RS ločena od države. Na maše lahko policisti hodijo izven delovnega časa in brez uniform. Ostalo je protiustavno in kot tako, upam kaznivo, če ne drugače bi morali vsi policisti udeležencu takih maš, takoj izgubiti službo.
— vespasji (@vespasji) November 10, 2021
Se je pa o tem razvila tudi dolga debata v eni od niti, ki jasno kaže, kje je problem – da, vlada je bila soočena s kritikami opozicije, celo z možnostjo referenduma, toda nato je po enem predlogu Zakona o nalezljivih boleznih, ki ni šel skozi parlamentarno proceduro, preprosto »vrgla puško v koruzo« in se raje odločila za najbolj poceni pot, ki sedaj odnaša človeška življenja –, da ne naredi nič in za vse težave obtoži opozicijo.
Odgovorna vlada bi bila sposobna sprejemanja kompromisov in takšnih strokovnih rešitev v zakonu, zoper katere ne bi mogla nastopati niti opozicija, če pa ji do tega res ne bi bilo, pa bi lahko, če ji je res do varovanja življenj ljudi, tudi odstopila.
In bi sedaj že imeli vlado, ki bi lahko sprejemala veljavne in nesporne odločitve.