nedelja, 22. december 2024 leto 29 / št. 357
Črnomaljski svetniki razveljavili dele sklepa, ki je dal povod za referendumsko pobudo
Črnomaljski svetniki so na četrtkovi seji delno razveljavili sklep, ki se nanaša na morebitno postavitev začasnega migrantskega centra na občinskem območju in zaradi katerega je tamkajšnja civilna iniciativa vložila referendumsko pobudo. To so storili, da bi se izognili dvomom, ali so pristojni za sprejem kakršnihkoli odločitev v zvezi z migranti.
Iz kabineta črnomaljske županje Mojce Čemas Stjepanovič so danes sporočili, da se o tem, ali je občinski svet pristojen za kaj takega, ni izreklo niti upravno sodišče. Svetniki so v četrtek tudi sklenili, da občina pozove vlado, naj se ta izjasni, ali je vprašanje v zvezi z migranti v pristojnosti občine in, če je, da natančno opredeli, katere so te.
Na predlog razveljavitve, ki ga je vložil črnomaljski podžupan in svetnik (SD) Samer Khalil, se je pred sejo odzvala predstavnica Civilne iniciative proti migrantskemu centru v Beli krajini in črnomaljska svetnica (SDS) Maja Kocjan. Zapisala je, da navedeno pomeni, da gredo spet od začetka in da "izigravanju občinskega vodstva ni videti konca".
Dodala je, da je iz Khalilovega predloga razvidno, da gre za razveljavitev sklepa, zaradi katerega so zbrali podpise za pobudo za izvedbo referenduma. Navedeno tudi pomeni, da želi občinsko vodstvo izigrati voljo ljudi in referendum na vsak način preprečiti. Razveljavitev teh sklepov naj bi tudi pomenila, da pobuda za referendum zakonsko ni več utemeljena, je še sporočila Kocjanova.
Civilna iniciativa proti migrantskemu centru v Beli krajini se je za vložitev pobude za izvedbo občinskega referenduma glede njegove postavitve odločila, ker po besedah Kocjanove meni, da bi o tem morali odločati občani in ne peščica občinskih svetnikov.
V pobudi je zapisala, da se referendumsko vprašanje glasi, ali so občani za to, da se uveljavi sklep številka sedem pod točko pet 16. redne seje občinskega sveta Občine Črnomelj, ki dopušča možnost postavitve sprejemno-registracijskega migrantskega centra v občini.
Županja je nato ob zavrnitvi referendumske pobude decembra lani pojasnila, da na občini menijo, da za referendum ni pravne podlage in da so pobudo zavrnili, ker ne gre za tematiko, ki bi bila v pristojnosti občine, civilna iniciativa pa se je na zavrnitev sodno pritožila.
Primer je nato presojalo upravno sodišče, ki je v sodbi navedlo, da je tožbi civilne iniciative ugodilo in ugotovilo, da je bil izpodbijani decembrski akt, s katerim je občina zavrnila pobudo za vložitev zahteve za razpis občinskega referenduma o postavitvi migrantskega centra, nezakonit.