nedelja, 15. december 2024 leto 29 / št. 350
Člani odbora DZ za kulturo na nujni seji o prevzemu Pro Plusa
Člani odbora DZ za kulturo bodo na današnji nujni seji razpravljali o vlogi kulturnega ministrstva pri napovedanem prevzemu medijske hiše Pro Plus. Predsednik odbora Dragan Matić (SMC) je ob sklicu seje izpostavil, da se mu zdi lahkotnost, s katero je kulturno ministrstvo zavrglo vlogo za odločanje o nakupu Pro Plusa, nesprejemljiva.
Skupina United Group, ki je v lasti globalne naložbene družbe KKR in EBRD in je trenutno v Sloveniji lastnica telekomunikacijskega operaterja Telemach, je v začetku julija objavila, da je od družbe CME kupila medijski portfelj v Sloveniji in na Hrvaškem.
Vlogo za soglasje za prevzem družbe Pro Plus, pod okriljem katere program oddajata televiziji POP TV in Kanal A, je nato na ministrstvo za kulturo in Javno agencijo RS za varstvo konkurence oddala družba v njeni lasti skupine Slovenia Broadband s sedežem v Luxembourgu.
Na ministrstvu za kulturo so vlogo pravne osebe za pridobitev 100-odstotnega lastninskega deleža v premoženju Pro Plus zavrgli, saj, kot so pojasnili, o njej niso pristojni odločati. Poudarili so, bi ministrstvo v tej zadevi lahko odločalo le v primeru, da bi podjetje Slovenia Broadband kupovalo več kot 20-odstotni delež neposredno v podjetjih POP TV oziroma Kanal A.
Opozoril o potencialno spornih razsežnostih prevzema pa je v javnosti kar nekaj. Predsednik odbora DZ za kulturo Matić je ocenil, da je lahkotnost, s katero je ministrstvo vlogo zavrglo in se opredelilo kot nepristojno, nesprejemljivo. Pred posledicami prevzema Pro Plusa opozarjajo tudi v Levici. Predsednik Levice Luka Mesec je poudaril, da bi prevzem pomenil razvrednotenje Telemachovih konkurentov in nepopravljivo škodo za medijski in javni prostor.
Levica bo na seji predlagala sklep, da odbor ugotovi, da ministrstvo za kulturo je pristojno za dajanje soglasja in drugi sklep, da ministrstvo ne sme podati soglasja k prevzemu zaradi razvrednotenja Telemachovih konkurentov na trgu telekomunikacij in nepopravljive škode na medijski in javni prostor, ki bi jih povzročil prevzem.