sobota, 10. maj 2025 leto 30 / št. 130
Čez pet let bo zmanjkalo učiteljev tehnike

Slovenski učenci na področjih naravoslovne in matematične pismenosti dosegajo nadpovprečne rezultate, vendar pa se pedagoški delavci sprašujejo, kako dolgo bo še lahko tako. Glede na trenutne trende bo namreč čez pet let v Sloveniji zmanjkalo učiteljev tehnike, kmalu tudi naravoslovnih predmetov.
Raziskovalci ljubljanske pedagoške fakultete in mariborske fakultete za naravoslovje in matematiko opozarjajo, da se bo do leta 2030 upokojilo 1236 danes zaposlenih učiteljev naravoslovno-matematično-tehničnih predmetov, od tega 265 učiteljev predmeta tehnika in tehnologija v osnovni šoli. Hkrati narašča število otrok v generaciji, po drugi strani pa vpis na študijske programe za učitelje teh predmetov pada.
Vpis in število diplomantov na študijskih programih pedagoške tehnike je od leta 2007 upadel za 70 odstotkov, skupno na vseh pedagoških študijskih programih naravoslovno-matematično-tehničnih predmetov za 60 odstotkov. Lani je diplomiralo le enajst študentov pedagoške tehnike, glede na število vpisanih študentov jih bo v prihodnjih letih še manj.
"S trenutnim številom diplomantov Univerz v Mariboru in Ljubljani lahko zadostimo samo 60 odstotkom potreb po osnovnošolskih učiteljih naravoslovno-matematično-tehničnih predmetov. Pri tehniki je še slabše, napolnimo lahko le 40 odstotkov potreb po učiteljih tehnike in tehnologije," je za STA pojasnila predstojnica oddelka za tehniko na fakulteti za naravoslovje in matematiko Mateja Ploj Virtič.
Ob zadovoljstvu ob najnovejših podatkih mednarodne raziskave PISA, ki kaže, da slovenski učenci na področjih naravoslovne in matematične pismenosti dosegajo rezultate nad povprečjem OECD, je tako po njenih besedah treba razmišljati tudi o tem, kako zagotoviti zadostno število in ustrezno kakovost učiteljev, da bomo v državi lahko ohranili takšno raven znanja. "Zaradi pomanjkanja interesa za pedagoški študij naravoslovja pričakujemo v naslednjih petih, največ desetih letih, da bo na tržišču zmanjkalo učiteljev, ki bi lahko kakovostno poučevali te predmete," je dejala.
Ukrepati je treba takoj. "Mladim je treba sporočiti, naj se opogumijo in odločijo za poklic učitelja naravoslovja in tehnike, saj jim bo, v kolikor bodo uspešno zaključili študij, služba zagotovljena," je dejala.
Da bi zagotovili vsaj normalno delovanje šolskega sistema, je po ocenah avtorjev raziskave o vlogi in pomenu tehniškega izobraževanja v osnovnih šolah nujno že v prihodnjem letu razpisati ustrezno število kadrovskih štipendij za ta poklic, financirati študijske programe za dokvalifikacijo in prekvalifikacijo za poučevanje tehnike, okrepiti promocijo tehnike med mladimi ter zagotoviti ustrezne materialne in kadrovske pogoje na ustreznih univerzitetnih oddelkih, ki bodo omogočili izvedbo programov v skladu z deklariranimi cilji izobraževanja za 21. stoletje.
Kakovostni učitelji so namreč ključni tudi za usmerjanje čim več mladih v naravoslovne in tehniške poklice, ki so na trgu dela zelo iskani. "Nerešeni problemi, na katere so nekateri opozarjali že leta 1997, se že odražajo v gospodarstvu," so zapisali. Poleg nujnih ukrepov med drugim ponovno pozivajo k povečanju števila ur tehnike v osnovnih šolah in uvedbi tehnike na splošnih gimnazijah.