REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Cerar kritizira delo ministrstva glede Kemisa

Cerar kritizira delo ministrstva glede Kemisa

Premier Miro Cerar je danes ob robu odprtja informacijske pisarne za občane na Vrhniki sestal s predstavniki različnih institucij ter lokalne civilne iniciative. Po sestanku je znova priznal, da je bilo informiranje ljudi po požaru v Kemisu pred dobrimi tremi tedni slabo, ključno zdaj pa je, da se zadeve normalizirajo.

"Odpiramo informacijsko pisarno, na teren pošiljamo tudi prvo mobilno ekipo. Močno bomo intenzivirali informiranje ljudi, ki je bilo - moramo priznati - v začetku preslabo. Vsi pristojni predstavniki državnih organov so bili na terenu, vse od začetka se je delalo, saniralo situacijo, koordinacija in informiranje pa sta bila preslaba," je novinarjem dejal Cerar. "Ministrstvo za okolje in prostor te koordinacije ni dobro vzpostavilo," je priznal.

Priznal je, da se je ministrica za okolje in prostor Irena Majcen pozno odzvala in šele po štirih dneh od požara prišla na Vrhniko. "Tudi sam sem bil kritičen do ministrice, nekoliko prepozno po požaru se je pojavila na terenu. Zadevo sem spremljal, nisem pa bil obveščen, da ni koordinacije." je odgovoril na očitek, da je sam Vrhniko obiskal šele 10 dni po požaru. "Takoj, ko sem bil o tem obveščen, sem najprej pozval ministrico, nato pa zahteval jasno poročilo. Ko sem ga dobil, sem vzpostavil nove ukrepe, koordinacijo smo izboljšali, vzpostavili jasno sodelovanje vseh resorjev pod vodstvom poveljnika Civilne zaščite Srečka Šestana in zadeva zdaj dobro deluje," je poudaril.

kemis_facebook.jpeg

Po oceni Cerarja je bil požar v Kemisu "dobra šola" tako za ministrico kot za vse druge. "Vsi se moramo na tem primeru hitro učiti, popraviti vse pomanjkljivosti in iti naprej," je še dodal Cerar.

Kot je izpostavil, država od osamosvojitve naprej ni imela sistema kriznega upravljanja, ki bi za take situacije predvideval ustrezne koordinacije. "Tak sistem vzpostavljamo, dokončno bo vzpostavljen jeseni. Ta dogodek nas je nekoliko prehitel, zato s pomočjo izkušenega vodstva Civilne zaščite zdaj to vzpostavljamo," je pojasnil premier in dodal, da bo Slovenija od jeseni naprej imela predvidljive postopke in odgovorne organe za take dogodke.

Pokazal je na Šestana, ki ga je minuli teden imenoval za vodjo koordinacijske skupine za usklajevanje aktivnosti, povezanih z odpravljanjem posledic požara v Kemisu. Šestan je danes skupaj s Cerarjem obiskal Vrhniko. Kot je napovedal medijem, bodo prav danes skrčili pas okoli Kemisa, za katerega veljajo previdnostni ukrepi. Do zdaj je bil to 1,6-kilometrski pas okoli Kemisa, skrčili pa ga bodo na 730-metrski pas. "Ožamo območje previdnostnih ukrepov, na osnovi naslednjih rezultatov analiz bomo v tej smeri tudi nadaljevali. Enako velja za priporočila prebivalstvu s področja zdravja in hrane. Danes bomo poenotili tudi priporočila glede vrtnin, da ne bo več nobenih dvomov, kaj lahko in kaj ne," je dejal.

Ob tem je še dejal, da bo prva mobilna enota, ki gre na teren v četrtek, obiskala številne naslove na območju Vrhnike. "Obiskali bomo vse," je dodal.

Premier Cerar je kot prioriteto vlade izpostavil namero, da se zadeve "čim prej normalizirajo". "Za ljudi, za občino, za okolico. Tudi na današnjem sestanku sem znova poudaril pomen tega, da vse meritve, ki še potekajo, čim prej zaključijo in da se ljudem čim prej dajo zelo jasni podatki, tudi posamično, o tem, kako onesnaženi so bili vrtnine, zemlja, zrak, ali so bile morda prizadete živali, kakšne so razmere zdaj in kakšne so bile po dogodku," je še pojasnil Cerar.

Izpostavil je sicer, da so dosedanji podatki spodbudni in kažejo, da nekih akutnih tveganj ni bilo, preverjajo pa še dolgoročna tveganja.

"Pomembno je, da ljudje čim prej dobijo rezultate meritev in da vsi skupaj tem rezultatom zaupamo, da zaupamo našim institucijam, ki so kompetentne, ki imajo ustrezne strokovnjake, ki bodo te informacije podali. Da se ne bo dogajalo, da bi kdor koli skušal z nekimi domnevami izpodbijati te rezultate," je še dodal predsednik vlade.

Kar se tiče rezultatov meritev onesnaženosti zemljin, ki so pokazali na onesnaženost zemlje, ki izhaja še izpred desetletij, je danes Cerar dejal, da je bila Vrhnika okoljsko zelo obremenjena že pred desetletji. "Država tudi ta del raziskuje, primerjamo s tem, kar se je zgodilo zdaj. Z okoljevarstvenimi standardi, ki jih nenehno zvišujemo, si prizadevamo, da bi pomagali tako Vrhniki kot celi Sloveniji. Kjer bo to mogoče, bomo to naredili. Ta hip pa je prioriteta pomagati ljudem, jih informirati, da ne bodo v negotovosti," je poudaril.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek