ponedeljek, 20. januar 2025 leto 30 / št. 020
Cerar: Arbitraža se ne sme izkoriščati v predvolilne namene
Premier Miro Cerar si bo prizadeval, da bo Slovenija enotna pri implementaciji sodbe arbitražnega sodišča in da je stranke ne bodo izkoriščale v politikantske oziroma predvolilne namene. Kot je dejal v pogovoru za POP TV, pričakuje tudi pritisk mednarodne skupnosti na Hrvaško.
Cerar je še izpostavil, da je bila razprava na včerajšnji seji odbora za zunanjo politiko zelo konstruktivna in da so se "premikali v smeri poenotenja stališča". "Mislim, da vsi počasi razumemo, da je to največ, kar smo lahko dosegli, in to po pravni poti," je dodal.
Sam pa si bo prizadeval, da bo Slovenija pri implementaciji sodbe arbitražnega sodišča dovolj enotna. Politične stranke bo nagovarjal, naj ne izkoriščajo tega v politikantske namene oziroma za predvolilni boj. "Koliko bo to prijelo, ne vem, vsekakor pa moram kot predsednik vlade delovati v tej smeri," je opozoril.
Treba pa bo voditi tudi dialog s Hrvaško, da ne bo prihajalo do napetosti med prijateljskima državama. "Bom pa zagotovo zagovarjal, da je treba spoštovati mednarodno pravo," je poudaril. Ob tem pričakuje, da bo pritisk mednarodne skupnosti na Hrvaško tolikšen, da bo ta počasi spoznala, da ne more ignorirati mednarodnega prava. Prava taka stališča so se po njegovih besedah že pojavila, je dodal in omenil stališče nemške vlade.
Cerar tako ne dvomi, da bo Slovenija lahko mirno pričela s koraki v smeri implementacije, seveda pa je treba doseči neko sodelovanje s Hrvaško. Slovenija lahko po njegovih besedah do neke mere dela tudi lastne korake, kot je sprememba zakonodaje, pričakuje pa, da bo Hrvaška spremenila stališče in sodelovala.
O tem se bo 12. julija v Ljubljani pogovarjal tudi s hrvaškim kolegom Andrejem Plenkovićem. V pogovoru za TV Slovenija pa je tudi poudaril, da v teh pogovorih ne misli pristati na nove pogovore o meji, ampak da se namerava pogovarjati zgolj o implementaciji sodbe, ki je za Slovenijo pravno obvezujoč akt za obe državi v sporu.
Po Cerarjevih besedah tudi ni nobenega dvoma, da je s sodbo stik Slovenije z odprtim morjem določen, dosegli smo teritorialni stik tudi v fizičnem smislu. Prehod do te mere spreminja teritorialnost hrvaškega morja, da mu precej jemlje suverenost v korist Slovenije, pravi Cerar in dodaja, da "smo dosegli največ, kar smo lahko".
"Odločbo bomo implementirali, ne bomo pa povzročali incidentov," pa je v pogovoru za POP TV napovedal minister za zunanje zadeve Karel Erjavec. Pričakuje, da bo Hrvaška slej ko prej sprejela dejstvo, da odločba obstaja, da je v skladu z mednarodnim pravom in da jo je potrebno spoštovati, a je po njegovih besedah treba biti potrpežljiv.
Za EU je nesprejemljivo, da država članica ne bi spoštovala mednarodnega prava, zlasti pa ne odločitve tako uglednega sodišča, je še dodal zunanji minister. Mednarodna skupnost pa ima na voljo politične in diplomatske pritiske, ki so o njegovem zelo močni instrumenti, da Hrvaško pripravi do tega, da sprejme razsodbo. Po njegovem mnenju je Hrvaška sicer naredila katastrofalno napako, ko se je umaknila iz arbitražnega sporazuma.
Na vprašanje o enotnosti slovenske politiki o sodbi arbitražnega sodišča pa je Erjavec odgovoril, da se tisti, ki jo bodo problematizirali, odmikajo od stališča, da bo Slovenija odločitev sodišča spoštovala. "Če lahko kdo dobi več kot tri četrtine Piranskega zaliva in ima pri tem dostop do odprtega morja, mu takoj prepustim svoje mesto," je še dodal ob tem.