REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Če so že mladim dali bone za slušalke, bi lahko starim dali za slušne aparate. To bi bila tudi neke vrste digitalizacija!«

»Če so že mladim dali bone za slušalke, bi lahko starim dali za slušne aparate. To bi bila tudi neke vrste digitalizacija!«Na nasprotinih bregovih: Mark Boris Andrijanič z zgrešenimi in škodljivimi širokopoteznimi ukrepi spravlja v obup tako davkoplačevalce kot novo ministrico Emilijo Stojmenovo Duh. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Precej absurdna zasnova in še bolj neverjetna izvedba uredbe o digitalizaciji, ki jo je spisala vlada Janeza Janše, je marsikomu na obraz priklicala nekaj kislih nasmeškov.

Ob pogledu na mlade, ki so si kot opremo za uporabo pri študiju in učenju največkrat kupovali slušalke ali »gaming miške in tipkovnice« se je nekaterim utrnila ideja, ki bi lahko v procesu digitalizacije izenačila tudi starejše.

Še posebej zato, ker so starejši velikokrat res izključeni iz vseh blagodeti digitalne družbe, tokrat pa so še dodatno prikrajšani, saj ima država očitno dovolj posluha in predvsem denarja za potrošništvo mladih ter zaslužkarstvo velikih trgovin z digitalno opremo, ne pa za potrebe starejših.

Med starejšimi od 55 let jih bo po načrtih Janševe vlade dobilo bone le 5000, čeprav jih je na Slovenskem več kot 740.000.

Pa še ti srečneži bodo morali prisilno v tečaje osnovnega digitalnega izobraževanja, čeprav morda osnove računalništva poznajo.

In bi jim bolj prišli prav specializirani tečaji.

Nova ministrica bo kratkoviden predpis sicer poskusila novelirati, toda do popravka sedanja ureditev ostaja v veljavi.

Mladi bodo tako še naprej kupovali tehnično opremo, ki je uporabna predvsem pri igranju računalniških igric, starejši pa bodo različne digitalne pripomočke lahko samo - gledali...

Medtem pa mladi še naprej kupujejo - predvsem slušalke.

So to res najboljši pripomočki za učenje?

Nekdanji minister Mark Boris Andrijanič se brani, češ da več denarja za digitalizacijo starejših ni bilo mogoče nameniti predvsem zato, ker v Slovenii ni dovolj predavateljev.

Toda zakaj potemtakem niso v Janševi vladi najprej poskrbeli za tečaje in zakaj še tistih nekaj, ki jih premore Slovenija, silijo v organizacijo prisilnih in nepotrebnih začetniških tečajev, ne da bi se upoštevala predhodna usposobljenost ljudi?

Gre za neracionalno razmetavanje državnih sredstev.

Vsekakor pa je res, da bodo od te sporne ureditve največ koristi imeli prav Andrijaničevi kolegi v raznih računalniških podjetjih.

Drugi pa bodo dobili le drobtinice.

Naposled se je oglasil tudi neposrečeni bivši minister Mark Boris Andrijanič, ki je v vladi Janeza Janše botroval spornim bonom za digitalizacijo.

Andrijaničevo naslednje delovno mesto je v Veliki Britaniji, zato ga očitno ne zanima prav veliko, kako bo Slovenija izvedla celoten ukrep, ki se je sprevrgel v potrošništvo brez dodane vrednosti.

Predvsem pa je jasno, da bi se namesto tega nedomišljenega ukrepa Janševe vlade lahko izvedlo veliko število drugih potrebnih ukrepov ali koristnejših investicij.

Za isti denar bi lahko vso Slovenijo priklopili na internet in izničili bele lise, zgradili veliko stanovanj ali celo bolnišnico. Ali pa NUK2, kot je opozorila ministrica Emilija Stojmenova Duh.

Toda prejšnja vlada je razmišljala le o tem, kako se prikupti volivcem pred bližajočimi se volitvami.

Ceno tega (pod)kupovanja mladih s strani Janševe vlade pa bomo na koncu plačali vsi prebivalci - tako analogni kot digitalizirani...

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek