petek, 13. december 2024 leto 29 / št. 348
Bruselj s svežnjem ukrepov v podporo zagonskim podjetjem
Evropska komisija je danes predstavila sveženj ukrepov v podporo zagonskim podjetjem v EU. Ključni sta dve novosti: evropski sklad tveganega kapitala in reforma pravil v povezavi s plačilno nesposobnostjo, ki naj bi vsakemu zagonskemu podjetniku zagotovila drugo priložnost.
"Današnja lokalna zagonska podjetja lahko postanejo jutrišnje globalne zgodbe o uspehu," je ob predstavitvi novega svežnja za zagon in razširitev podjetij poudaril podpredsednik komisije Jyrki Katainen, pristojen za delovna mesta, rast, naložbe in konkurenčnost.
Pobuda se osredotoča na tri glavne probleme pri zagonu in širjenju podjetij v Evropi: dostop do financiranja, izpolnjevanje regulacijskih in administrativnih zahtev ter povezanost s pravimi poslovnimi partnerji, trgi in kvalificiranimi delavci.
Dostop do financiranja naj bi olajšali z novim vseevropskim skladom tveganega kapitala. EU naj bi zagotovila 400 milijonov evrov, sklad pa naj bi ta vložek z zasebnimi viri povečal na najmanj 1,6 milijarde evrov, pojasnjujejo v komisiji.
Druga ključna novost je reforma pravil v povezavi s plačilno nesposobnostjo. Polovica evropskih podjetij ne preživi prvih pet let. Vsako leto jih bankrotira 200.000, kar je več kot 60 na dan, je komisarka za pravosodje Vera Jourova z nekaj statističnimi podatki ponazorila nujnost sprememb.
V Evropi inovativnih idej in podjetniškega duha ne manjka, po številu zagnanih podjetij je primerljiva z ZDA, a zaradi stigmatizacije ob prvem neuspehu so številke nato povsem drugačne, pojasnjujejo v Bruslju in izpostavljajo, da tudi Henryju Fordu ni uspelo v prvo.
Spremembe na bolje naj bi komisija zagotovila z zakonodajnim predlogom o insolvenčnem pravu, ki naj bi podjetjem v finančnih težavah omogočil zgodnje prestrukturiranje, s čimer naj bi se izognili stečaju in odpuščanjem.
"Pošteni podjetniki bodo s tem predlogom lažje izkoristili nove priložnosti in se izognili kazni zaradi predhodnega poslovnega neuspeha, saj bo njihov dolg najpozneje po treh letih v celoti odpisan," so poudarili v komisiji ob predstavitvi pobude.
Tretji vidik svežnja, ki ga izpostavljajo v komisiji, so davčne poenostavitve, vključno z nedavnim predlogom za skupno konsolidirano osnovo za davek od dohodkov pravnih oseb, s katerim bi podprli mala in inovativna podjetja, ki želijo razširiti svoje poslovanje v tujino.
Če ne bi bila evropska komisarka, bi me ta sveženj res spodbudil k ustanovitvi podjetja, je pomen predlogov ponazorila Jourova ob predstavitvi reforme pravil o plačilni nesposobnosti.