nedelja, 02. februar 2025 leto 30 / št. 033
Bruselj plava v korupciji: Razkrito, da potovanja uradnikom Evropske unije plačujejo - lobisti
Vse več je pozivov Evropski komisiji, naj pojasni, koliko brezplačnih potovanj so njeni uradniki sprejeli od lobistov in odvetniških pisarn, potem ko je ugledni bruseljski portal Politico poročal, da je osebje v samo enem oddelku izkoristilo na desetine sporno plačanih potovanj.
Lani so bili uradniki Evropske unije na 150 misijah, ki so jih v celoti ali delno plačale tretje osebe, je Komisija sporočila v odgovoru na zahtevo za dostop do dokumentov. Od tega so 23 misij vsaj delno financirale odvetniške pisarne, svetovalna podjetja in industrijske skupine.
Razkritja so vzbudila zaskrbljenost med politiki in aktivisti za preglednost delovanja evropskih uradnikov, saj se bojijo, da so vezi med industrijskimi lobisti in funkcionarji EU, odgovornimi za regulacijo nekaterih največjih svetovnih podjetij in najdragocenejših podjetij, že pretesne.
You’re stating it still very diplomatically. If this is true it is an outrage!
— Godelieve VanHeteren (@GoVanHeteren) April 19, 2023
»To je žalostno,« je za Politico dejal René Repassi, nemški poslanec v Evropskem parlamentu.
Opozoril je, da tveganje, da so birokrati EU prejemali plačana potovanja od lobistov ali odvetniških pisarn, ki morda delajo za podjetja, ki jih preiskuje Komisija - lahko vzbudi dvom v nepristranskost Evropske komisije, znane kot Generalni direktorat za konkurenco.
Razkritja bodo povečala pritisk na glavne institucije Evropske unije, ki si že zdaj prizadevajo povrniti svoj ugled glede etičnega vedenja zaradi vrste škandalov, povezanih z obtožbami o korupciji in navzkrižju interesov.
Borrell is a Corrupt. Being accused and sanctioned in multiple occasions for corruption and been forced to resign. Only another corrupt @vonderleyen #pfizer would accept him in office. Shame on you EU. Zero lessons for moral & values from these two.https://t.co/XWWfGQsQlL
— Sílbhe II*II GOI (@Ermessendacreat) April 19, 2023
Prejšnji mesec je Komisija zaostrila svoja pravila glede potnih stroškov, potem ko je Politico razkril, da si je nekdanji šef EU za transport Henrik Hololei potrjeval lastne brezplačne lete v Katar.
Po novem bruseljski uradniki ne morejo več sprejeti sponzoriranih potovanj ali nastanitev, razen če jih plačajo univerze, vlade EU in večje mednarodne organizacije, kot so Združeni narodi ali G20.
Si vous regardez bien,
— One_same_love (@One_same_love) April 9, 2023
c’est extrêmement difficile de trouver un fonctionnaire européen qui ne soit pas déjà mêlé à la justice ! pic.twitter.com/G08y1UD2Ml
»Ne vem, kako se jim je kadar koli sploh zazdelo, da je to dobra ideja,« je osupel Daniel Freund, nemški poslanec Zelenih, ki pogosto opozarja na vprašanja transparentnosti in integritete v Bruslju.
Notranja pravila Evropskega parlamenta o potovanjih so zdaj nekoliko jasnejša: evropski poslanci morajo do konca meseca po vsakem potovanju javno prijaviti potovanja, nastanitev in štipendije, ki jih plačajo tretje osebe.
Beschuldiging van corruptie: Von der Leyen aangeklaagd voor de strafrechter in België vanwege de deal met Pfizer https://t.co/diqfKUZxgI via @DissidentNL
— SantaFe (@jbelfroid) April 19, 2023
Komisarka za konkurenco Margrethe Vestager je dejala, da bo izvršilni organ EU pregledal misije, kjer je lani osebje sprejelo potovanja plačana s strani odvetniških pisarn in industrijskih skupin.
»Ugotoviti moramo dejstva,« se je v pogovoru za Politico zmrdovala Vestagerjeva po tedenskem zasedanju komisije v Strasbourgu.