REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Brglez in Sovdatova ob vpisu v zlato knjigo gostov DZ poudarila pomembnost spoštovanja ustave

Brglez in Sovdatova ob vpisu v zlato knjigo gostov DZ poudarila pomembnost spoštovanja ustaveMilan Brglez, predsednik državnega zbora

Predsednik DZ Milan Brglez in predsednica ustavnega sodišča Jadranka Sovdat sta se ob 25. obletnici razglasitve slovenske ustave vpisala v novo zlato knjigo gostov DZ. Ob tem sta oba poudarila pomembnost spoštovanja ustave, Sovdatova pa se je v izjavi za novinarje dotaknila tudi posameznikovih dolžnosti.

Brglez je 25 let po sprejemu slovenske ustave označil za pomemben mejnik. "Zakonodaja mora biti v skladu z ustavo. To spoznanje je bilo tisto, ki je botrovalo temu, da smo prišli do ustavnega sodišča in do tega razmerja oblasti, ki ga imamo sedaj", je dejal Brglez in dodal, da moramo s tem nadaljevati. Poudaril je še, da je ustavo treba spoštovati, prvi pri tem pa so ravno poslanci.

Člani nekdanje skupščine so vzpostavili posebne mehanizme, ki so namenjeni varovanju ustavnih vrednot ter človekovih pravic in temeljnih svoboščin, pa je spomnila Sovdatova. Vsi nosilci oblasti so po njenih besedah dolžni poskrbeti za to, da bodo ustavne vrednote spoštovane in človekove pravice varovane.

"Vsakdo izmed nas pa mora vedeti, da poleg pravic iz ustave obstajajo tudi dolžnosti za vsakogar. Dolžnost, da spoštuje drugega, njegove pravice in njegovo dostojanstvo, da bomo lahko drug z drugim živeli mirno in v sožitju," je še dejala.

Na dan, ko je bila razglašena slovenska ustava, ustavno sodišče vsako leto praznuje dan ustavnosti. Letos so ga obeležili že 15. decembra. Pri tem je sodnik Evropskega sodišča za človekova pravice Marko Bošnjak poudaril, da je slovenska ustava dokument, na katerega lahko pogledamo s ponosom.

Natanko pred 25 leti je takratna slovenska skupščina sprejela in še isti dan razglasila novo slovensko ustavo, s katero se je Slovenija od nekdanje nedemokratične države osamosvojila tudi v pravnem pomenu. Ustava, ki je nastajala več let, glavnina pa je bila oblikovala avgusta 1990, je v skupščini dobila veliko podporo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek