ponedeljek, 16. december 2024 leto 29 / št. 351
Bolnišnice v pripravi lastnih normativov
Bolnišnice morajo same oblikovati normative za nekatere svoje dejavnosti. Nekatere bolnišnice so to že storile ali pa jih še pripravljajo. A v bolnišnicah opozarjajo na zapletenost in odprta vprašanja pri sistemu variabilnega nagrajevanja zdravstvenega kadra ter na to, da še niso prejeli potrebnih podatkov od ZZZS in NIJZ.
Izvajalci zdravstvenih storitev bodo po navodilih ministrstva za zdravje septembra prvič izplačali variabilni del plače zdravstvenim delavcem. A da bi lahko to izplačali, morajo imeti sprejete normative.
Del njih je bil zapisan v modri knjigi, ki so jo pripravile zdravstvene organizacije, manjkajoče pa so pripravili v delovnih skupinah v okviru Združenja zdravstvenih zavodov Slovenije. Vendar pa delovna skupina, ki je imela nalogo pripraviti normative za sekundarno in terciarno zdravstveno raven zaradi zapletov vseh normativov ni pripravila.
Zato so skladno z aneksom h kolektivni pogodbi za zdravnike izvajalci zdravstvenih storitev, torej bolnišnice in zdravstveni domovi, dolžni za tista področja, kjer ni pripravljenih normativov, osnovati lastne normative.
Po aneksu bi to morali storiti v 30 dneh, če v roku treh mesecev ne implementirajo normativov. Trimesečni rok se je iztekel v začetku julija, glede na to, da se je vladni projekt, na podlagi katerega bo možno izplačevanje variabilnega nagrajevanja začel izvajati v začetku aprila. Dejavnosti, na katerih niso sprejeti normativi, so radiologija, funkcionalna diagnostika, mikrobiologija, transfuziologija itd.
Nekatere bolnišnice opozarjajo na velike razlike med lastno postavljenimi normativi
Večina bolnišnic je že pripravila normative, nekatere jih še pripravljajo. Ob tem pa nobena od bolnišnic ni želela razkriti, kakšne normative so postavili.
V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor so za STA pojasnili, da so že pripravili svoje normative, saj se z uveljavitvijo modre knjige ukvarjajo že dalj časa. Te normative so že vključili v izračune intenzivnosti dela zdravnikov, ob tem pa so poudarili, da večina zdravnikov presega 100-odstotno obremenjenost.
Tudi v Splošni bolnišnici Celje so pripravili normative za delo zdravnikov za večino področij, razen za področje transfuziologije, kjer čakajo na predlog stroke, kako bi delo zdravnikov na tem področju lahko sploh merili. Kot so navedli za STA, so za področje funkcionalne diagnostike izdelali svoje normative, za radiologijo imajo normative izdelane že več kot leto dni, a jih bodo deloma še usklajevali.
Lastne normative so pripravili tudi v šempetrski bolnišnici, čeprav menijo, da je priprava na lokalnem nivoju preveč obširna in mora biti enako delo plačano na enak način v vseh primerljivih ustanovah javnih zdravstvenih zavodov.
Tudi v trboveljski bolnišnici, kjer normative še pripravljajo, menijo, da bi morali biti poenoteni za vse bolnišnice.
V Splošni bolnišnici Brežice so oblikovali normative za področje funkcionalne diagnostike. Sicer pa opozarjajo, da ob primerjavi normativov različnih izvajalcev ugotavljajo, da bo treba na tem področju dodatno usklajevanje in popravki, saj so razlike med posameznimi izvajalci prevelike.
V slovenjgraški bolnišnici so za STA pojasnili, da bodo za področje radiologije upoštevali normative, kot jih je potrdil pristojni razširjeni strokovni kolegij, na področju mikrobiologije pa zdravnica že sedaj standarde dela presega za 30 odstotkov.
V soboški bolnišnici so na podlagi analize opravljenega dela v bolnišnici in primerjave z drugimi za večino opravil izhodišča že postavili, napovedujejo, da bodo normativi predvidoma pripravljeni v naslednjih 10 dneh. Lastne normative pripravljajo tudi v jeseniški bolnišnici.
V Splošni bolnišnici Novo mesto so za STA navedli, da bodo upoštevali usmeritve ministrstva, niso pa odgovorili na vprašanje, ali že imajo lastne normative.
Iz UKC Ljubljana ter splošnih bolnišnic Ptuj in Izola pa niso odgovorili na vprašanja.
Izvajalci od NIJZ in ZZZS še niso prejeli potrebnih podatkov
V bolnišnicah so ob tem opozorili, da od Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) in Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) še do danes niso prejeli seznama zdravnikov, ki izpolnjujejo predpogoje za izplačilo variabile, čeprav bi ga po terminskem načrtu morali prejeti do 10. avgusta.
Gre za podatke o tem, kateri zdravniki v zadostni meri (vsaj 70 odstotkov) uporabljajo eNaročanje in eRecept, ki sta med predpogoji za nagrajevanje.
Na ZZZS so za STA pojasnili, da bodo obrazce izvajalcem poslali takrat, ko bodo imeli dokončne usmeritve s strani ministrstva za zdravje. Po podatkih ZZZS je od 2920 zdravnikov na sekundarni zdravstveni ravni, ki so opravili vsaj en prvi pregled ali kontrolni pregled, 1202 zdravnikov uporabljalo eRecept v vsaj 70 odstotkih.
Pri zdravnikih na primarni ravni, ki morajo imeti za varibailno nagrajevanje določen minimum opredeljenih bolnikov, pa je od skupno 1047 zdravnikov v aprilu zadostno uporabilo eRecept 768 zdravnikov.
Ob tem so na ZZZS poudarili, da podatki ne zajemajo vseh zdravnikov pri vseh izvajalcih, ampak
samo tiste, za katere so podatke pripravili za potrebe variabilnega nagrajevanja.
Glede uporabe eNaročanja pa so na ZZZS zapisali, da s temi podatki razpolagajo na NIJZ, kjer pa pravijo, da imajo potrebne podatke na ZZZS.
Po prejemu teh podatkov bi morale bolnišnice v 10 dneh poslati ZZZS podatke o preseganju programa in variabilnem delu plače. "Rok za tako zelo obsežno delo je kratek," so poudarili v UKC Maribor.
Obrazci izvajalcem po dopolnjenih usmeritvah s strani ministrstva
V UKC Maribor so ocenili, da bo zaradi zelo zapletenega in obsežnega sistema za variabilno nagrajevanje, ki še niti ni do konca izdelan in preizkušen, zelo verjetno prišlo do zamude pri izvajanju vladnega projekta.
Tudi direktorica Splošne bolnišnice Trbovlje Marina Barovič je opozorila, da je projekt izredno kompleksen, zahteva veliko dodatnega dela, medtem ko informacijski sistemi za pridobivanje podatkov sploh še niso prilagojeni modelu.
"Dejstvo je, da bodo za dokončno in pravilno implementacijo pri vseh neznankah in nedorečenosti odgovarjala vodstva zavodov. Dodatni problem pa je tudi na področju vključevanja v posebni vladni projekt drugih zdravstvenih delavcev in sodelavcev ter drugih javnih uslužbencev, kjer pa poenotenih meril ni in so prepuščena zdravstvenim zavodom. Lahko rečem le, da imamo izredno pestro počitniško - poletno delo," je zapisala za STA.
Tudi v novomeški bolnišnici so opozorili, da je model izračuna obsega dela in s tem variabilnega nagrajevanja izredno zapleten, poleg tega model na nekaterih področjih ni podprt z informacijskim sistemom. "Dejstvo je, da je v zvezi s projektom variabilnega nagrajevanja še kar nekaj odprtih vprašanj," so zapisali.