REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Aspirin praznuje 120. rojstni dan

Aspirin praznuje 120. rojstni dan

Pred 120 leti je Felixu Hoffmannu v enem izmed laboratorijev družbe Bayer v nemškem mestu Wuppertal prvič uspelo sintetizirati kemijsko čisto in stabilno obliko acetilsalicilne kisline, aktivne učinkovine danes vsem poznanega zdravila aspirin. Ta je tudi danes še vedno uspešno protibolečinsko zdravilo, pomembno vlogo ima tudi v sodobnih raziskavah.

Aspirin še vedno uspešno protibolečinsko zdravilo, pomembno vlogo ima tudi v sodobnih raziskavah.

Zdravilo so sprva proizvajali v obliki praška, prav na prelomu 20. stoletja pa je na trg prišel aspirin v klasični obliki tablete. Aspirin je eno izmed prvih zdravil, ki so bila izdelana v obliki tablet, kar je olajšalo določanje in uporabo standardiziranih odmerkov.

Zdravniki so aspirin začeli kmalu priporočati za zdravljenje bolečin ter za zniževanje povišane telesne temperature ob prehladu ali gripi. Po koncu druge svetovne vojne so aspirin povezali tudi z nižjo stopnjo srčnih kapi, so zgodovino tega zelo uporabljanega zdravila povzeli v družbi Bayer. Leta 1950 se je aspirin vpisal celo v Guinessovo knjigo rekordov kot najbolj prodajano protibolečinsko zdravilo na svetu.

Leta 1950 se je aspirin vpisal celo v Guinessovo knjigo rekordov kot najbolj prodajano protibolečinsko zdravilo na svetu.

Zaradi svoje izjemne zgodovine je bil aspirin, v družbi medicinskih dosežkov, kot sta stetoskop in umetno srce, uvrščen celo v Nacionalni muzej ameriške zgodovine Smithsonian Institut, svetovna zdravstvena organizacija pa ga je uvrstila na seznam zdravil ključnega pomena.

Acetilsalicilna kislina ima še vedno pomembno vlogo v sodobnih raziskavah. Vsako leto je predmet približno 1500 ali več objavljenih znanstvenih raziskav, vključno z raziskavami potencialnih prednosti uporabe zdravila pri drugih bolezenskih stanjih, so navedli pri Bayerju.

Kot prava "zvezda" pa je Aspirin poletel celo na luno, in sicer leta 1969, ko so na krov plovila Apollo 11 vkrcali tudi škatlico aspirina.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek