REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Vlada bo Evropsko komisijo prosila za postopno prodajo NLB

Vlada bo Evropsko komisijo prosila za postopno prodajo NLB

Vlada je danes sklenila, da bo Evropsko komisijo uradno zaprosila za spremembo zaveze glede prodaje NLB. Komisijo bo zaprosila za določitev možnosti, da 75 odstotkov minus eno delnico največje slovenske banke proda v več korakih. Do konca 2017 bi tako Slovenija lahko prodala najmanj 50 odstotkov banke, preostalo pa do konca 2018.

Slovenija se je v zameno za zeleno luč Bruslja obsežni državni sanaciji Nove Ljubljanske banke (NLB) konec 2013 med drugim zavezala, da bo do konca letošnjega leta prodala večji del banke, ob tem pa ohranila kontrolni delež.

Že lani jeseni se je v javnosti govorilo, da bo Slovenija Evropsko komisijo zaprosila za odlog prodaje NLB, omenjalo se je celo triletno podaljšanje. A ministrica za finance Mateja Vraničar Erman je po januarskem sestanku z evropsko komisarko za konkurenco Margrethe Vestager povedala, da je Slovenija zavezana spoštovati dane zaveze in da se postopki nadaljujejo, kot je bilo prvotno predvideno.

Sta se pa ministrica in komisarka takrat dogovorili za nadaljnje tesno sodelovanje pri zagotavljanju, da bodo zaveze spoštovane v maksimalni možni meri, a tudi ob upoštevanju posebnih okoliščin, ki jih je v slovenskem primeru treba zagotoviti, da lahko država postopke izpelje kot odgovoren lastnik.

Skladno s tem dogovorom je vlada danes sklenila, da komisijo uradno zaprosi za spremembo nekaterih zavez. Bistvena od predlaganih sprememb, ki so jih na ministrstvu za finance pripravili na pobudo Slovenskega državnega holdinga, se nanaša na lastniško zavezo.

Kot so danes v sporočilu po seji vlade pojasnili na ministrstvu, se pri tem ohranja že doslej veljavna zaveza glede prodaje 75 odstotkov minus ene delnice NLB, vendar se "z določitvijo možnosti, da se ta cilj doseže v več korakih, zagotovi večja pravna varnost morebitnih zainteresiranih vlagateljev, s tem pa izboljšuje možnosti glede višine kupnine".

Če bi Evropska komisija slovenski prošnji ugodila, bi se lastniška zaveza spremenila tako, da bi lahko država do konca 2017 prodala najmanj 50-odstotni delež v banki, preostali del do dovoljenega ciljnega deleža pa do konca 2018.

Predlog za spremembo zavez po navedbah ministrstva stremi k zagotovitvi čim boljših pogojev za prodajo banke ob upoštevanju, da pri izvajanju zavez ne sme priti do izkrivljanja konkurence na trgu.

Ker je vsebina dela odločbe Evropske komisije iz leta 2013 zaradi interesa NLB zaupne narave, drugih informacij o predlaganih spremembah na ministrstvu ne morejo podrobneje komentirati.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek