torek, 21. januar 2025 leto 30 / št. 021
Erjavec za sobotno prilogo Večera: Dobil sem malo solzne oči
Zunanji minister Karl Erjavec je v pogovoru za prilogo dnevnika Večer V soboto izrazil pričakovanje, da bo na Hrvaškem kmalu prišlo do mehčanja stališč glede arbitraže in da se v hrvaških medijih to že dogaja. Zagovarja tudi, da Hrvaška in Slovenija na dvostranski način uredita implementacijo arbitražne odločbe.
"Prepričan sem, da bi lahko na ta način po pameti rešili kakšne probleme slovenskih in hrvaških državljanov ob meji. Zame je recimo nesprejemljiva situacija, da imamo na slovenskem ozemlju hrvaški otok, kjer živi nekaj ljudi, hrvaških državljanov, želijo pa na vsak način biti na hrvaški strani. Podobno je v Razkrižju pa v Brezovici pri Metliki, kjer meja teče povsem nenormalno, neživljenjsko. Bolje bi se bilo lotiti implementacije arbitražne odločbe na način, kot ga je določilo arbitražno sodišče, namesto da izgubljamo energijo s tem, ali se bo spoštovala," je še menil vodja slovenske diplomacije.
Dodal je, da je v interesu Slovenije in Hrvaške, da se arbitražna odločba čim prej implementira. "Pravična je, uravnotežena, nihče ne more trditi, da je zmagal v tem sporu. Arbitražno odločbo so izdali najbolj ugledni pravniki s tega področja, boljših na tem svetu ni," je še dejal.
"Ves čas se čudimo Hrvaški, zakaj povzroča toliko težav, ko gre za Piranski zaliv in za to, da Slovenija pride do odprtega morja. Ko sem to razlagal različnim zunanjim ministrom, je bila prva reakcija vedno, zakaj je to sploh problem, ko pa ima Hrvaška neomejeno veliko morje (...). Težko razumejo, v čem je težava. Rekel bi, da se je arbitražno sodišče strogo držalo arbitražnega sporazuma," je še dejal Erjavec.
Od obiska hrvaškega premierja Andreja Plenkovića prihodnjo sredo v Ljubljani Erjavec ne pričakuje kaj velikega.
"Šlo bo za prvo srečanje premierjev z izmenjavo stališč po razsodbi. Veliko pa pričakujem od konference berlinskega procesa v Trstu isti dan. Ne moremo govoriti o Zahodnem Balkanu in njegovi stabilnosti, če imata dve članici prvovrstno nerešeno vprašanje. V Trstu bodo nemška kanclerka Angela Merkel, francoski predsednik Emmanuel Macron, italijanski premier Paolo Gentiloni in vsi predsedniki držav iz regije. Verjemite, da se vprašanju razsodbe ne bodo mogli izogniti. Ocenjujem, da se bodo stvari začele spreminjati čez poletje, bo pa potrebno veliko potrpežljivosti. Pri tem ima slovenska diplomacija pomembno nalogo. Domače javnosti so pač vedno kritične. Hrvaški mediji v glavnem pravijo, da hrvaška diplomacija ni bila uspešna v arbitraži."
Kot je še dejal v pogovoru za Večer, bi bilo povsem nemogoče, da bi sto odstotkov Piranskega zaliva pripadalo Sloveniji. "Takšnih rešitev svet ne pozna. Vsakdo, ki ima obalo, ima vsaj možnost, da namoči noge v morje. To je kakor funkcionalno zemljišče pri hiši, da imaš kam stopiti, ko popravljaš streho. S pravnega vidika odločitvi arbitražnega sodišča ni kaj pripomniti. Mi je pa žal, da so v Brezovici pri Metliki šli kar po katastru. Nemogočem katastru, cikcakastem. Arbitražno sodišče je pustilo, da to državi v okviru implementacije sami uredita. Arbitražno sodišče tudi ni imelo mandata, da bi karkoli odločilo o pripadnikih Slovenske vojske na Trdinovem vrhu. To kaže, da so odločali zelo dogmatično, zelo formalistično. In prav je tako," je še dejal.
"Menim, da bo na Hrvaškem zelo hitro prišlo do spoznanja, da arbitražna odločba obstaja. So bili dnevi, ko so celo govorili, da ne obstaja. Potem pa sem se čudil, zakaj je bilo na razglasitvi toliko hrvaških novinarjev pred Palačo miru. Do spoznanja bo hitro prišlo, do implementacije pa bo preteklo več časa. To pa ni razlog, da slovenska vlada ne bi naredila vsega za olajšanje življenja našim ljudem," je še dejal zunanji minister, ki je potrdil, da se mu je orosilo oko ob prevzemu arbitražne razsodbe v Haagu, saj je tako osebno kot za državo to zelo čustveno doživljal.