REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Židan na konferenci FAO s predzadnjim korakom do razglasitve svetovnega dne čebel

Židan na konferenci FAO s predzadnjim korakom do razglasitve svetovnega dne čebel

Minister za kmetijstvo Dejan Židan danes v Rimu na zasedanju Organizacije ZN za prehrano in kmetijstvo (FAO) pričakuje končno potrditev resolucije ter odločitev, da bo slovenska pobuda za razglasitev 20. maja za svetovni dan čebel obravnavana in sprejeta decembra v New Yorku. Židan bo ob robu zasedanja opravil tudi več dvostranskih srečanj.

Konferenca FAO zaseda vsaki dve leti, obravnava vse pomembne kmetijske vsebine, o katerih se v tem dvoletnem obdobju razpravlja v okviru tehničnih in upravljavskih odborov FAO ter drugih komisij in organizacij. Tokrat so udeleženci zasedanje začeli v nedeljo, zaključili pa bodo v petek.

Istočasno poteka tudi ministrska raven, ki je tokrat posvečena vprašanjem podnebnih sprememb in vlogi čebel v povezavi s kmetijstvom ter prehransko varnostjo.

Slovenija si od leta 2014 prizadeva, da bi 20. maj razglasili za svetovni dan čebel in s tem potrdili pomen tega opraševalca za preživetje človeka. Minister Židan je maja ocenil, da je verjetnost, da bo 20. maj razglašen za svetovni dan čebel, 95-odstotna. Pričakuje, da bomo ta dan prvič praznovali že prihodnje leto. Dan prej, 19. maja, pa bo v Sloveniji svetovna konferenca o čebelah.

Pobudo za razglasitev 20. maja za svetovni dan čebel je sicer že lani podprlo vseh 194 članic FAO. Čebela in čebelarstvo je po mnenju Židana panoga, kjer smo najboljši. Meni, da je to eno redkih področij, kjer lahko rečemo, da smo velesila.

Samo čebele in opraševalci naredijo v Evropi v kmetijstvu na letni ravni 22 milijard evrov koristi, svetovna korist je večja od 100 milijard evrov, v Sloveniji je ta okoli 100 milijonov evrov.

Slovensko kmetijsko in ministrstvo za izobraževanje želita, da bi v Sloveniji vzpostavili mednarodni izobraževalni center za čebelarstvo. Prepoznavnost, predvsem pa strokovnost in kompetence slovenskih čebelarjev prinašajo povečano zanimanje različnih držav za slovensko znanje.

Velik del sveta je prepotoval tudi poseben interaktivni paviljon Čebelji svet, ki osvešča obiskovalce o slovenskem projektu razglasitve svetovnega dneva čebel. Obenem paviljon informira o pomenu opraševanja, vlogi čebel za zdravo okolje in globalno prehransko varnost. Paviljon je zasnovalo ministrstvo za kmetijstvo v sodelovanju s Čebelarsko zvezo Slovenije, Čebelarskim muzejem Radovljica in uradom vlade za komuniciranje. Konstrukcija je plod slovenskega znanja, tehnologije, materiala in dela.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek