REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Večina džihadističnih napadalcev na Zahodu delovala neodvisno od IS

Večina džihadističnih napadalcev na Zahodu delovala neodvisno od ISTRAJAN 117; Wikimedia Commons; CC-BY-3.0

Džihadisti, ki izvajajo napade v Evropi in ZDA, so večinoma moški, stari med 20 in 30 let, ki delujejo neodvisno od skrajne skupine Islamska država (IS), kaže poročilo o njihovih napadih na Zahodu. Od junija 2014, ko je IS razglasil svoj "kalifat", je bilo v osmih zahodnih državah izvedenih 51 džihadističnih napadov, v katerih je umrlo 395 ljudi.

Največ napadov je utrpela Francija, in sicer 17, sledijo ZDA s 16 in Nemčija s sedmimi, kaže poročilo z naslovom Radikalizacija in džihadistični napadi na Zahodu, ki so ga pripravili strokovnjaki z ameriške univerze Georgea Washingtona, italijanskega Inštituta za mednarodne politične študije in nizozemskega protiteroristčnega centra.

V 51 napadih je umrlo 395 ljudi, 1549 pa jih je bilo ranjenih. Izvedlo jih je 65 napadalcev, od katerih jih je bilo 43 ubitih, 21 aretiranih, eden pa je na begu. Njihova povprečna starost znaša 27 let in tri mesece. Najmlajši je bil star 15 let, najstarejši pa 52. Med njimi sta bili sicer le dve ženski, v četrtek objavljeno poročilo povzema francoska tiskovna agencija AFP.

Med napadalci jih je bilo 73 odstotkov državljanov države, v kateri so izvedli napad. 14 odstotkov jih je v državi zakonito prebivalo ali pa so bili zakonito na obisku iz katere od bližnjih držav.

Pet odstotkov jih je bilo beguncev ali prosilcev za azil, šest odstotkov pa jih je bilo v državi nezakonito ali pa so čakali deportacijo, še ugotavljajo strokovnjaki. Takšnih, ki so se spreobrnili v muslimansko vero, je bilo sicer 17 odstotkov.

Pred napadi jih je bilo 82 odstotkov znanih oblastem, pri čemer jih je 57 odstotkov imelo kriminalno kartoteko, 18 odstotkov pa jih je bilo že v zaporu.

Zgolj 18 odstotkov se jih je v preteklosti borilo v tujini.

Osem odstotkov napadov je medtem neposredno naročilo vodstvo IS. V 66 odstotkih primerov so bili napadalci nekako povezani s skrajno sunitsko skupino, vendar pa so delovali sami.

V 26 odstotkih napadov pa džihadistični napadalci niso bili povezani z IS ali drugimi džihadističnimi skupinami, temveč so jih spodbudili pozivi teh skupin k boju, še navaja poročilo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek