ponedeljek, 20. januar 2025 leto 30 / št. 020
Slovenija z današnjim dnem prevzela predsedovanje SEECP
Slovenija je z današnjim dnem prevzela predsedovanje Procesu sodelovanja v Jugovzhodni Evropi (SEECP), regionalni platformi, v kateri sodeluje 14 držav. Zastavila je štiri prednostna področja v svojemu enoletnem predsedovanju - razširjena, varna, mlada in digitalna Evropa.
Hrvaška je sklenila svoje predsedovanje s petkovim srečanjem na vrhu SEECP, ki se ga je v Dubrovniku udeležil tudi slovenski predsednik Borut Pahor. Pred tem je bila tudi ministrska konferenca, na kateri je bila predstavnica Slovenije državna sekretarka na zunanjemu ministrstvu Darja Bavdaž Kuret.
Predsednik Pahor je na plenarni seji SEECP v petek napovedal, da bo geslo slovenskega predsedovanja SEE4Future - South Eastern Europe for Future, ki sporoča interakcijo in pomen vključenosti ter usmerjenost k napredku jugovzhodne Evrope. Vsebinske prioritete bodo usmerjene na področja širitve EU, varnosti, pozitivne perspektive mladih in digitalne preobrazbe družbe.
Bavdaž Kuretova je v petek izpostavila pomen regionalnega sodelovanja in podpore državam, ki si želijo članstva v EU. "Slovenija bo v tem kontekstu nadaljevala s svojimi aktivnostmi ne le v okviru predsedovanja SEECP, temveč tudi znotraj procesa Brdo-Brioni ter v okviru ostalih pobud, ki krepijo prizadevanja za krepitev napredka držav regije, varnosti in razvoja regije ter medsebojnega razumevanja in dobrososedskih odnosov," je povedala.
Posebej je izpostavila pomen spoštovanja mednarodnega prava in sprejetih obveznosti - države članice EU morajo pri tem s svojo držo biti za vzgled državam kandidatkam za članstvo v EU.
Državna sekretarka je v imenu zunanjega ministra Karla Erjavca povabila ministre regije na prvo neformalno srečanje ministrov za zunanje zadeve SEECP, ki bo v okviru slovenskega predsedovanja potekalo na Bledu 5. septembra, ob robu Blejskega strateškega foruma.
Proces je bil vzpostavljen leta 1996 na pobudo Bolgarije, sodelujejo pa Albanija, BiH, Bolgarija, Črna gora, Grčija, Hrvaška, Kosovo, Makedonija, Moldavija, Romunija, Slovenija, Srbija in Turčija.