REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Nevladne organizacije opozarjajo na prisilno delo v Uzbekistanu

Nevladne organizacije opozarjajo na prisilno delo v UzbekistanuTaškent; Wikimedia Commons; ssr/PD

Organizacije s področja človekovih pravic opozarjajo na prisilno delo in uporabo otroške delovne sile v Uzbekistanu, ki velja za petega največjega proizvajalca bombaža na svetu. Zaradi očitkov so uzbekistanski bombaž bojkotirale nekatere svetovno znane blagovne znamke, poroča francoska tiskovna agencija AFP

Glede na poročilo organizacij Human Rights Watch in nevladne organizacije Uzbeško-nemški forum obstajajo tudi dokazi o povezavi med posojili Svetovne banke in prisilnim delom v tej srednjeazijski državi.

Nadaljnje financiranje projektov pridelave bombaža po njihovem mnenju spodkopava napore za preprečitev tovrstnih zlorab. Po pojasnilih nevladnikov je sicer Svetovna banka v letih 2015 in 2016 v Uzbekistan investirala več kot 500 milijonov dolarjev (okoli 440 milijonov evrov).

"Svetovna banka s svojim financiranjem prikriva zlorabo delavcev v bombažni industriji," je dejala direktorica nevladne organizacije Uzbeško-nemški forum Umida Nijazova.

Letno Uzbekistan v delo prisili več sto tisoč ljudi, vključno z otroki, starejšimi od 10 let. Tokrat so prisilno delo zaznali na območjih, vključenih v projekt, ki ga financira Svetovne banke.

V preteklosti se je uzbekistanska vlada, ki ljudi v delo prisili z raznimi grožnjami, na očitke odzvala z sklicevanjem na dolžnost vsakega državljana do opravljanja dela ali z zagotavljanjem ustreznega poplačila za delavce. Aktivisti in zagovorniki človekovih pravic v državi naj bi bili medtem podvrženi nasilju in ustrahovanju.

Predstavniki Svetovne banke so za AFP zagotovili, da očitke o prisilnem delu v Uzbekistanu jemljejo resno, ampak da nadzor s strani Mednarodne organizacije dela (ILO) v državi ni odkril nobene od kršitev, ki jih navajajo organizacije s področja človekovih pravic.

"Še naprej pa uzbekistanski vladi izražamo zaskrbljenost nad razmerami delavcev. Skupaj z ILO sodelujemo v cilju vzpostavitve močnega nadzornega mehanizma," je dejal tiskovni predstavnik Svetovne banke.

Poročilo organizacij s področja človekovih pravic kritizira ravno nadzor ILO, saj naj bi bili v slednjega vključeni uzbekistanska vlada in provladne organizacije. "V taki strukturi,vlada, ki izvaja prisilno delo in uporablja otroško delovno silo, nadzira sama sebe," so zapisali v poročilu.

Na očitke so se že odzvale svetovno znani proizvajalci obutve in oblačil, kot so Nike, Adidas, Ikea, Gap in Levi's, ter trgovski velikan Walmart, ki so se odločili, da bodo bojkotirali uzbekistanski bombaž.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek