REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Notranja ministra Slovenije in Avstrije predvsem o migracijah

Notranja ministra Slovenije in Avstrije predvsem o migracijahMinistrica za notranje zadeve Vesna Györkös Žnidar

Ministrica za notranje zadeve Vesna Györkös Žnidar se je danes srečala z avstrijskim kolegom Wolfgangom Sobotko. Osrednja tema njunega pogovora so bile migracije, kjer sta govorila o trenutnih razmerah na področju migracij, aktivnostih in ukrepih, povezanih z migrantsko problematiko, ter krepitvi sodelovanja med državami na tem področju.

Ministrica je uvodoma izpostavila dobro sodelovanje med državama, kar je še posebej pomembno v teh časih, ko se celotna Evropa sooča s povečanimi migracijami. Tudi po zaprtju zahodnobalkanske poti se migracije niso končale, vendar so razmere v regiji zaenkrat obvladljive. Na celotnem ozemlju Zahodnega Balkana, vključno z Grčijo, je po nekaterih ocenah okoli 90.000 oseb, države v regiji tudi beležijo porast nezakonitih migracij. Kot je izpostavila ministrica, Slovenija pri soočanju z migrantsko problematiko vseskozi zagovarja solidarnost in odgovornost vseh držav v regiji, in to ne zgolj na načelni ravni, ampak tudi v obliki konkretnih ukrepov in pomoči, so sporočili iz notranjega ministrstva.

Ob tem so dodali, da je Slovenija članica schengenskega prostora, ki predstavlja enega od ključnih dosežkov EU, zato mora biti skupni interes, da se schengenski prostor ohrani tudi v prihodnje. Tega se po besedah ministrice Slovenija zaveda, zato smo bili zaradi odsotnosti ustreznih evropskih rešitev prisiljeni uvesti nekatere nacionalne ukrepe tako na zunanji meji kot v notranjosti države, kot so postavitev začasnih tehničnih ovir in pomoč Slovenske vojske na meji s Hrvaško, trenutno pa poteka tudi razprava o spremembi zakonodaje o tujcih.

Ob tem je ministrica odprla tudi vprašanje kontrole na notranji meji med Slovenijo in Avstrijo, ki jo izvaja Avstrija. Izpostavila je, da je ta ukrep nesorazmeren in ga trenutne varnostne razmere tudi ne upravičuje, hkrati v kolonah na meji po nepotrebnem čakajo številni drugi državljani EU.

Ministra sta v nadaljevanju govorila tudi o novo oblikovani evropski mejni in obalni straži, ki bo v prihodnje nosila pomembno vlogo pri varovanju zunanjih meja EU. Kot je dejala ministrica, se s tem vzpostavljajo pogoji za učinkovito varovanje zunanjih meja EU.

Ministra sta se strinjala, da je solidarnost eno ključnih načel EU. Ministrica je ob tem poudarila, da mora koncept solidarnosti vključevati različne oblike, poleg relokacije tudi napotitev opreme, policistov in drugo pomoč. Posebej majhne države, kot je Slovenija, morajo imeti možnost izbire, da udeležba v projektih nima negativnega učinka na delovanje ali varnost države.

Avstrijski minister Sobotka se je strinjal, da je sodelovanje med državama tradicionalno zgledno. V nadaljevanju je predstavil trenutne razmere v Avstriji in njihove aktivnosti v primeru, ko bi dosegli kvoto 37.500 prošenj za mednarodno zaščito. Izpostavil je, da je potrebno poglobiti konkretno sodelovanje v okviru policijskih postopkov. V nadaljevanju je tudi predstavil konkretne pobude za učinkovito obvladovanje migracijskega pritiska. Z ministrico sta se strinjala, da jih poskušajo v naslednjih mesecih na strokovni ravni tudi vsebinsko izoblikovati.

Na koncu sta se ministra strinjala, da je nekontroliran pritok migrantov v EU nevzdržen. Zato Slovenija podpira prizadevanja Avstrije, da bi na ravni EU izoblikovali skupno strategijo komuniciranja.

"Le tako lahko zagotovimo dolgoročno vzdržnost sistema in omogočimo dostop do mednarodne zaščite tistim osebam, ki jo nujno potrebujejo," so še sporočili z MNZ.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek